نوروز و هدیه نوروزی با «طرح عیدانه کتاب»/34

اسفندیاری: «در رهگذار باد و نگهبان لاله» ملکیان را سال گذشته خواندم/ کتاب «الحیاة» حکیمی مانند آواز «قو» است

 
تاریخ انتشار : جمعه ۶ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۰
 
 
محمد اسفندیاری از پژوهشگران پیشکسوت حوزه دین گفت: در سال 1394، کتاب دو جلدی «در رهگذار باد و نگهبان لاله» اثر مصطفی ملکیان را مطالعه کردم و در سال جدید نیز قصد دارم «الحیاه» اثر استاد محمدرضا حکیمی را از نظر بگذرانم.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور رونق بخشيدن به بازار كتاب و ترويج كتابخوانی، همزمان با آغاز سال نو تسهيلاتی را در قالب يارانه خرید كتاب از طريق كتابفروشی‌های سراسر كشور، مستقیما به خریداران کتاب پرداخت می‌کند.
 
در اين طرح، كتابفروشي‌هایی كه شرايط لازم را دارا باشند، پس از ثبت نام در سایت موسسه خانه کتاب می‌توانند كتاب‌های خود را که با شرايط تعيين شده در اين طرح مطابقت داشته باشند با 20 درصد تخفيف به خريداران بفروشند. موسسه خانه كتاب به نمايندگی از طرف معاونت امور فرهنگی مبلغ تخفيف را به كتابفروشان پرداخت خواهد كرد. به این بهانه با
محمد اسفندیاری، پژوهشگر حوزه دین گفت‌وگو کرده‌ایم و دیدگاه‌هایش را درباره کتاب پیشنهادی‌اش برای نوروز جویا شده‌ایم.

محمد اسفندیاری، پژوهشگر حوزه دین، نویسنده و یکی از برگزیدگان جایزه کتاب سال درباره اثر مورد مطالعه خود در سال 1394 گفت: در سال 1394، کتاب «در رهگذار باد و نگهبان لاله» از مصطفی ملکیان را خواندم اما بی‌درنگ بگویم که پدیدآورنده این کتاب، ملکیان سابق است نه ملکیان فعلی.

سرپرست دانشنامه امامت (موسوعة الامامة فی نصوص اهل السنة) با اشاره به انتشار این اثر از سوی انتشارات نگاه معاصر اظهار کرد: این کتاب در دو جلد و هزار صفحه، آفاق جدیدی را پیش‌روی خواننده می‌گشاید. ولی عیبش‌ این است که تکرار در آن ملاحظه می‌شود. ضمن این‌‌که جلد نخست آن پربارتر از جلد دوم آن است.

وی افزود: «در رهگذار باد...» برای کسانی که خواهان اطلاعات برون‌دینی، یا مقایسه‌ای هستند، کتابی آموزنده است. فایده دیگر کتاب این است که به جای دادن ماهی به خواننده ماهی‌گیری یاد می‌دهد. به عبارت دیگر کتاب ملکیان ضمن این‌که بر دانش خواننده می‌افزاید، بینش او را هم گسترده می‌کند.

 صاحب کتاب «همه ما برادریم» در ادامه و در پاسخ به پرسش دیگری درباره کتاب مورد مطالعه خود در سال جدید اظهار کرد: در سال جدید به مناسبت این‌که می‌خواهم ویراستی از کتاب «راه خورشیدی» ارائه دهم، در نظر دارم مجموعه آثار استاد محمدرضا حکیمی به ویژه «الحیاة» را مطالعه کنم.

این کتابشناس افزود: کتاب «الحیاة» را می‌توان آواز «قو» شمرد. آوازی که استاد حکیمی سر داده است. وی در این کتاب از دریای گسترده روایات سبد سبد ماهی آورده و فرادست خواننده داده است. ضمن این‌که اگر خواننده اندکی در کتاب تامل کند خود نیز صیاد می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 233604