۳۵
 

بهداروند: عشق شمس به «کیمیا» ورد زبان‌ها بود/ سکوت تاریخ درباره مرگ دخترخوانده مولانا

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۰
 
 
حجت‌الاسلام محمدمهدی بهداروند، نویسنده و پژوهشگر گفت: وقتی شمس 60 ساله عاشق «کیمیا»(دخترخوانده مولانا) شد، این دختر تنها 25 سال داشت. وقتی به احوالات شمس رجوع می‌کنیم درمی‌‌یابیم که پس از مرگ کیمیا وی دچار افسردگی شدید شد و بر سر چند راهی قرار گرفت که در قونیه بماند یا برود. شمس بی‌سر و صدا قونیه را ترک کرد و پیش از رفتن ارتباطی با مولانا نگرفت.
 
محمدمهدی بهداروند
حجت‌الاسلام محمدمهدی بهداروند، نویسنده و پژوهشگر ادبیات کلاسیک در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره خبر انتشار کتابی با عنوان «گفتا من آن ترنجم» نوشته محمد قاسم‌زاده که عنوان کرده بود، کیمیا خاتون، بر اثر ضربات شمس تبریزی کشته شده است، عنوان کرد: نام مادر کیمیا «کرا خاتون» بود و یک‌بار با محمدشاه ایرانی ازدواج کرد و کیمیا را از او به یادگار داشت. او پس از مرگ شوهرش همسر مولانا می‌شود. وقتی شمس 60 سال سن داشت کیمیا دختری 25 ساله بود. باید بررسی کرد که چرا شمس به خواستگاری کیمیا می‌رود.
 
این نویسنده توضیح داد: کیمیا در قونیه آن زمان دختری جمیله و وجیهه بود. مولانا پسری به نام چلبی علاءالدین داشت. این پسر در مدرسه به دیگران می‌گفت شمس به خانه ما می‌آید و وارد اندورنی می‌شود؛ چه دلیلی دارد که نامحرم به خانه ما بیاید! شمس بر سر همین موضوع یکبار با پسر مولانا درگیر می‌شود به پسر مولانا به او می‌گوید که هر چه زودتر قونیه را ترک کند. در همان زمان هم شمس می خواهد از قونیه برود اما عشق کیمیا او را ماندگار می‌کند، بنابراین او راه دیگری جز ازدواج با کیمیا ندارد.
 
نویسنده کتاب «خلوتی با غدیر» گفت: شمس، این پیرمرد 60 ساله  با کیمیا 35 سال تفاوت سن دارد و باید دید که چرا دختر به او پاسخ مثبت می‌دهد. این موضوع یکی از رازهای پنهان زندگی شمس است و من با توجه به تحقیقاتی که در این زمینه دارم باید بگویم که دو دلیل باعث این وصلت شد؛ یکی این‌که مولانا در این وصلت نقش داشت و پادرمیانی کرد و دیگر این‌که شمس عارف بزرگی بود و دختر هم این را می‌دانست و به همین دلیل به این وصلت تن داد و شمس را پذیرفت.

وی افزود: قرار بود شمس پس از سخنانی که چلبی علاءالدین در مدرسه نقل کرده و ورد زبان‌ها شده، قونیه را ترک کند اما این کار را نکرد و در قونیه ماند. بدگویی‌های پسر مولانا گرچه برای او گران تمام می‌شد، اما عشق کیمیا هم با دلش بازی می‌کرد. شمس که از همه چیز رها بود در کمند عشق کیمیا گرفتار می‌آید و راه پس و پیش ندارد. در عین حال، ذکر این نکته هم ضروری است که چلبی علاءالدین هم از کیمیا بدش نمی‌آمد و به او چشم داشت و به همین دلیل پشت سر شمس این همه بدگویی می‌کرد.
 
 بهداروند توضیح داد: روزی کیمیا از باغ به خانه بازمی‌گردد و بین او شوهرش شمس، اختلاف و مشاجره‌ای مانند مشاجره‌ای که بین همه زن و شوهرها رخ می‌دهد، پیش می‌آید. آن اتفاقی که نباید بیفتد رخ می‌دهد اما کیمیا پس از این اتفاق مریض می‌شود و سه روز بعد می‌میرد. شمس به هشداری که سلطان ولد به او داده بود بی‌اعتنایی می‌کند و شاید اگر زودتر از قونیه بار سفر می‌بست این اتفاق نمی‌افتاد.

وی ادامه داد: عشق به کیمیا، مولانا و قونیه باعث می‌شود که شمس در این شهر بدنام شود. شاید بهتر می‌بود که شمس زودتر از این‌ها شهر را ترک می‌کرد.

نویسنده کتاب «ناز و نیاز» اضافه کرد: وقتی به احوالات شمس رجوع می‌کنیم درمی‌‌یابیم که پس از مرگ کیمیا دچار افسردگی شدید می‌شود و بر سر چند راهی قرار می‌گیرد که در قونیه بماند یا برود. اگر در قونیه می‌ماند خاطرات حضور کیمیا او را می‌آزرد. او برای رهایی از این تعلق نیاز به طبیب الهی داشت. بارها خوانده‌ام و شنیده‌ام که شمس بی‌سر و صدا قونیه را ترک می‌کند و پیش از رفتن ارتباطی با مولانا نگرفت.
 
حجت‌الاسلام محمدمهدی بهداروند متولد 1342 است. «نقبیله عشق»، «انقلاب اسلامی-امریکا-جنگ تحمیلی»، «نسبت اندیشی اندیشه شیعه و دمکراسی»، «ناز و نیاز»، «بررسی وظایف و اختیارات ولایت فقیه» و «جاده‌های سربی» نام برخی از کتاب‌های اوست.  

محمد قاسم‌زاده، پیش از این به ایبنا گفته بود، کیمیا، بعد از کتک خوردن از شمس‌ از دنیا رفته‌است. این بخش از زندگی شمس در قونیه، یکی از مجهول‌ترین قسمت‌های زندگی شمس و مولانا است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 232529
 


 
م
۱۳۹۶-۰۴-۰۷ ۰۹:۴۲:۰۸
بهتره کتاب ملت عشق رو بخونید.
طبق اون کتاب که پرفروش ترین کتاب تاریخ ترکیه هم هست ،کیمیا خودش از مولانا درخواست میکند تا با شمس ازدواج کند،زیرا مولانا به دنبال شخصی میگشت تا با شمس ازدواج کند و دراینصورت او مجبور شود در قونیه بماند. (222886)
 
زینب سادات میرحسینی
Romania
۱۳۹۶-۱۲-۱۴ ۱۳:۰۲:۰۱
از سرگذشت کیمیا دلم به درد میاد. اون قربانی عشق شد.... (224591)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۱۲-۲۹ ۱۹:۰۷:۵۶
دوست عزیز ، کتاب ملت عشق ،کتاب داستان است و نه کتاب تاریخی. (224805)
 
Russian Federation
۱۳۹۷-۰۷-۱۱ ۰۱:۵۹:۱۶
بله درسته. من توصیه میکنم کتاب کیمیا خاتون اثر سعیده قدس را هم بخوانید. (226925)
 
Russian Federation
۱۳۹۷-۰۷-۱۱ ۰۲:۰۱:۰۴
من قویا توصیه میکنم کتاب کیمیا خاتون نوشته سعیده قدس را نیز بخوانید و کیمیا بعد از کتک خوردن از شمس بعد از سه روز میمیرد.او قربانی عشق یک طرفه شد. (226926)
 
United States
۱۳۹۷-۰۴-۲۸ ۰۰:۱۸:۵۰
کتاب ملت عشق کاملن خیالی ست و به واقعیت ارتباطی ندارد (225724)
 
Romania
۱۳۹۷-۰۹-۰۲ ۲۰:۰۲:۰۶
اين رمان است (227337)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۹-۰۶ ۱۸:۰۵:۳۶
کتاب ملت عشق به تاریخ وفادار نیست (227360)
 
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۱۲-۱۸ ۱۹:۲۸:۱۷
توی کتاب ملت عشق این کیمیاست که عاشق شمس میشه و چون شمس درگیر عشق زمینی نبوده بعد از ازدواج به کیمیا نزدیکی نمیکنه و پسش میزنه و کیمیا هم از عشق شمس جون میده... (224677)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۱۲-۲۸ ۰۸:۳۷:۱۰
خودتون رو گول نزنید. بعید می‌دونم که کیمیا عاشق پیرمردی ۶۰ ساله بشه. این جور جملات و تفکرات درواقع راضی کردن یا گول زدن خودمون چونکه نمی‌خوایم در مورد قهرمانا و افاضل کشورمون فکر بد کنیم.
در واقع شمس یه قاتله (224794)
 
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۱-۱۶ ۲۱:۲۷:۴۹
شما میتونین کتاب ملت عشقو بخونین تا با شخصیت شمس اشنا بشین ...شمس یه ادم معمولی نبوده روح بزرگش با عث میشده که جذاب باشه چه برای یه شاگرد معمولی چه برای مردی بزرگ مثل مولانا (224907)
 
ص.ح
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۲-۱۲ ۰۹:۲۶:۳۹
نصیحت من به شما اینکه حول یک محور نگردید و با شخصیت پردازی های یک نویسنده رمان نویس عالم قضیه نشید حداقل چند کتاب دیگه هم بخوانید ک مستندتر در این مورد نوشته شده اند و بعد تصمیم بگیرید و یک نظر اگاهانه بدید این نوشته من جدا از هرگونه غرض ورزیه از نویسنده هایی که در این مورد مستند تحقیق کردند دکتر اسلامی ندوشن و دکتر زرین کوب هستند که هر دو استاد ادبیات و با عرفان آشنا بودند و با آثاری ک از خودشون به جا گذاشتند نشون میده که بار علمیشون بیشتر از این خانم بوده این خانم مثل هر رمان نویس دیگه اثری نوشته و حالا پرفروش بوده ولی به این معنا نیست ک حتما باید مستند باشه اگر انقدر با اطمینان نظر میدین حداقل ی آگاهیی در موردش داشته باشید (225108)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۲-۲۴ ۱۴:۴۹:۴۶
سلام من هم با این نظر موافق هستم
من چند سال پیش کتاب کیمیا خاتون را خوندم و تازه کتاب ملت عشق را خوندم
از این همه تفاوت تعجب کردم، وقتی کمی تحقیق و مطالعه کردم متوجه شدم در واقع در هر دو رمان تا حدی نویسنده ها با قوه تخیل به ماجرای عشق کیمیا و شمس رنگ و لعابی که خودشون خواستند را دادند.
کیمیا خاتون مستند تر نوشته شده، ولی پایان داستان، به نوعی قتل کیمیا توسط شمس، زاییده خیال نویسنده است و واقعیت نداره (225197)
 
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۲-۲۶ ۲۲:۳۲:۱۷
با اطمینان نظر دادن و اگاهی من محدود میشه به همون کتاب ملت عشق ..من جواب اون اقایی رو دادم که گفت قطعا شمس قاتله ..کی همچین چیزی گفته ..هرکس از دید خودش به قضیه شمس و مولانا نگاه میکنه ولی حداقل نگاهی هم که میکنه باید عاقلانه باشه ..در ضمن هیچ کس قصد گول زدن مردم رو با یه اتفاقی که چند قرن پیش افتاده و هیچ کس در موردش مطمئن نیست نداره انقد ..تهاجمی به همه چیز نگاه نکنید .. (225210)
 
ب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۸-۲۷ ۰۲:۵۳:۵۷
ادکتر عرفان بود خیلی دلیل خوبی هم نیست ، شاید بر اساس دیدگاه خودشئن نوشتن چون له هرحال تصوف در ایران محبوبیت نداره (227308)
 
انابحلل
Russian Federation
۱۳۹۷-۰۳-۱۸ ۲۰:۵۶:۲۴
عشق همه مرز هارا می شکند (225406)
 
آیلار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۹-۱۹ ۰۰:۳۶:۴۵
دقیقا...هرجوری که فکر می کنم می بینم شمس قاتل کیمیا بوده...چی گیرش میومده از این قتل....یا چرا اون که به همه چیز اگاه بوده این طوری با کیمیا رفتار می کنه...حتی اگر عشق اسمانی هم به جای کیمیا گیرش میومده....خیلی خودخواهه....خیلی ذهنمو درگیر کرده (227435)
 
به تو چه
Russian Federation
۱۳۹۷-۰۳-۱۸ ۲۰:۵۴:۳۳
شمس عاشق کیمیا نبود کیمیا عاشق شمس شد شمسم یه بار قونیه را ترک کرد
(225405)
 
سعید
Canada
۱۳۹۷-۰۶-۱۱ ۱۴:۴۱:۴۲
ان شا الله تا مدت اندکی دیگر بهتون واقعیت را متذکر میشم و اصل اتفاق افتاده رو بدونه اتهام به شخصیتی میگم؛و مطمئنم تاریخ در حال تکرار هست و تمام گذشته رو میاید و همه چیز را به عینه مشاهده میکنید. (226597)
 
Zahra
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۶-۲۴ ۱۹:۱۵:۲۰
واقعا!!! (226805)
 
هیوا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۶-۲۲ ۰۲:۱۹:۱۵
پس افراطیون همچنان در عصر جدید به مبارزه علیه شمس تبریزی دارن ادامه میدن. عجیبین شما (226779)
 
Kimya
Germany
۱۳۹۷-۰۷-۱۵ ۱۵:۲۰:۰۷
واقعن نقل چنین داستانی باعث تاسفه (227011)
 
سمیناز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۸-۰۱ ۱۰:۱۰:۴۹
من اواسط خوندن کتاب ملت عشق بدجور رفتار شمس به دلم نشسته بود داشتم فکر میکردم چه اسطوره ای بوده و به عنوان یه قهرمان ازش الگو بگیرم ولی بعد که کتاب رو تا آخر خوندم و مخصوصا مرگ کیمیا بدجور سردرد گرفتم . آخه شمس عالم بوده درویش بوده چرا باید زنش رو پس بزنه مگه مقام شمس از پیامبرا هم بالاتر بوده ؟ پیامبرا هم خیلی مقام بالایی داشتند ولی خودشون رو از خواسته های جسمی منع نمی کردن ؟ شمس که اینقدر طرفدار ضعیفا بود چه جور تونست زن خودش رو به اون روز بندازه ؟ چه طوری اجازه داد ؟ من که تو مخیله ام نمی گنجه !!! فقط امیدوارم این کتاب داستان رو بد نقل کرده باشه چون من دیگه دیدگاه خوبی به شمس ندارم ! خوبی و نیکی مثل مردای امروزی جامعه ما فقط برای غریبه ها نیست اول از همه برای نزدیکان و اطرافیانه .... (227126)
 
لیلا
۱۳۹۷-۰۸-۰۷ ۰۰:۲۱:۳۴
به نظر منم شمس باید ادم بسیار وارسته ای باشه که ممکنه حتی یه دختر 25 ساله هم عاشق شمس بشه ولی یه جاهایی از کتاب عجیبه مثلا همین مرگ شمس در قونیه که الان قبرش توی خوی هست بعدش انگار تو این رمان اصلا از ایران حرف نزده خوبه شعرای مولانا فارسیه والا میگفت واسه ترکیه هست انقدر خودمون کتاب ننوشتیم که مولانا رو واسه خودشون کردن. من اصلا از عاقبت شمس خوشم نیومدتو کتاب ملت عشق . خیلی جالبه کسی که این همه تجربه داره تو زندگی مثل شمس میاد ازدواج میکنه بعد میگه نمیددنستم چرا همچین کاری کردم دخترو بدبخت کرده که چی خیلی گنگه این قسمتش! (227172)
 
ب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۸-۲۷ ۰۲:۵۶:۳۸
شمس کیمیا رو به هیچ رسوند ،منیت ش رو ازش گرفت ، درست همان کاری که با مولانا کرد عشق پاقعی رو نشون میده (227309)
 
آیلار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۹-۱۹ ۰۰:۳۹:۱۴
دقیقا موافقم (227436)
 
مارتین
Netherlands Antilles
۱۳۹۷-۰۸-۰۲ ۲۲:۳۸:۵۷
واقعیت این امر رو نمیدونیم اما چیزی که میدونیم و مدارک مستند در دست داریم مومن واقعی و مرد خدا بودن شمس تبریزی و تاثیر عرفانیش بر ظاهر بینی مولاناست به چنین مردی افترا نمیچسبه هر چند که از گزند افترا مصون نبوده و ظاهراً هنوز هم نیست ...خدا ما رو ببخشه (227138)
 
dorna
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۸-۲۱ ۱۲:۲۸:۵۱
دوستان و دوستداران شمس و مولانا را جهت مطالعه سخنان این دو شخصیت بزرگ عرفانی دعوت میکنم به سایت و کانال شمس تبریزی و مولانا:
www.shamsrumi.com
@shamsmowlana (227274)
 
باران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۸-۲۷ ۰۲:۵۱:۱۶
شمس شخصیت والایی داشته به نظرم این مطلب پر از اشکال بود ،دوست دارم داستان واقعی علت ازدواج انها را بخوانم لطفا اکر منبع موثفی میشناسید معرفی کتید (227307)
 
زهره
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۹-۱۱ ۱۰:۴۵:۵۶
اگر کتاب ملت عشق درست نوشته باشد کیمیا قربانی عشق یک طرفه شد و شمس هیچ بویی از انسانیت نبرده که با کیمیا اون طور رفتار می کند (227381)
 
رویا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۰۹-۱۹ ۲۳:۴۳:۰۴
کتاب کیمیا خاتون یه رمان هستش به گفته خود سعیده عقدسی ،در کتاب مقالات شمس تبریزی که یادداشت های روزانه شمس هست با شمس به خوبی آشنا میشین،و اینکه شمس دشمنان بسیاری داشته و حتی الان داره،برای از بین بردن چنین شخصیتی این داستان ها در حد یک داستان تخیلی وقیح هستش،تا با عرفان شمس آشنا نباشید،شمس و مولانا را نباید قضاوت کنید.عرفان شمس، زن و مرد را یکی میداند .در کتاب ملت عشق هم اشاره کرد به این موضوع. (227450)
 
Romania
۱۳۹۷-۰۹-۲۱ ۱۹:۴۴:۵۲
5سلام من هردو کتاب را خوندم اولا کیمیا دختر کرا خاتون بوده درصورتیکه درملت عشق چرت نوشته ضمنا با عذر خواهی وشرمندگی شمس عشق زنانه نداشته وعاشق مردان بوده متاسفانه ازنظر فیزیکی واز نظر عرفان وفلسفه وصوفی گری هم مرتبه عالی داشته کیمیاهم فدای حرفهای مردم شده برای اینکه جلوی حرفهای مردم را بگیرند دختر بیچاره را به عقد شمس درمیارند (227459)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۱۰-۰۵ ۱۰:۲۶:۱۰
با درود.
من واقعا متاسفام برای این اقا بهداروند که از بین این همه اشعار مکتوب شمش و مولوی به نکته ای تاریک داره اشاره میکنه که هیچ کس خبر دقیقی نداره ازش
و ایشان دارن شخصیت بسیار بزرگ و عرفانی این خاک را تا حدی پایین میارن که بهش تهمت ادم کشی نیز ب نوعی میزن چرا از این همه مشکلات رفتن شمش از قونیه را ب گردن عشق کیمیا میگذارید .
حالا چه کیمیا عاشق شده باشه چه برعکس چرا حرمت شمش را پایین میاورید..شمش افاقی... انسانی وارسته از این دنیا بوده که از تمام بندهای رذالت را گسته بوده از جمله شهوت و حب مال چگونه مساعل را وارونه توضیح میدهد (227534)
 
ساناز
Romania
۱۳۹۷-۱۰-۱۲ ۱۸:۱۸:۵۳
جالبه که زنها چه راه سختی تو این تاریخ سیاه داشتند و دارند و با چه سرسختی درحال گرفتن کمترین حقوق خودشون هستند صدها سال طول کشیده که یک زن خودش رو از حرم های ترسناک نجات بده اگرچه راه هنوز طولانی است .شمس با تمام ادعایی که شده و بقول طرفداراش مرزهای عرفان رو درنوردیده چطورآرزوهای یک دختر رو بخاطر هوس و خودخواهیش نابود کرد؟؟!!! (227591)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۷-۱۰-۲۰ ۱۷:۴۹:۴۵
هر کسی از ظن خود شد یار من (227650)