کتاب یکی از محتواهای «هم‌آموز» است/ طراحی نسخه وب در آینده‌ای نزدیک

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ تير ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۳۰
 
 
امین کریمی، مدیر آموزش مجازی گروه پژوهشی صنعتی «آریانا» ضمن معرفی اپلیکیشن آموزش الکترونیکی «هم‌آموز» گفت: کتاب یکی از محتواهای جانبی «هم‌آموز» است.
 
امین کریمی، مدیر آموزش مجازی گروه پژوهشی صنعتی آریانا در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) درباره اپلیکیشن «هم‌آموز» اظهار کرد: اپلیکیشن آموزش الکترونیکی «هم‌آموز» یک شبکه یادگیری در موضوعات مختلف است. طرح «هم‌آموز» نخستین‌بار در سال 1392 در گروه پژوهشی صنعتی آریانا ایده‌پردازی شد.

وی با اشاره به سابقه فعالیت گروه پژوهشی صنعتی «آریانا» افزود: گروه «آریانا» در حوزه‌های مشاوره،‌ نشر و آموزش مدیریت دارای بیش از 15 سال سابقه است و پیش از آغاز پروژه «هم‌آموز» در واحد آموزش مجازی چندین سال به ارائه آموزش الکترونیکی به افراد و سازمان‌ها در حوزه‌های تخصصی مدیریت مانند بازار‌یابی‌، استراتژی، مالی و سرمایه‌گذاری، مدیریت پروژه، زبان کسب و کار و مهارت‌های فردی مشغول بوده است.

کریمی ادامه داد:‌ با هدف توسعه آموزش باکیفیت در حوزه‌های مختلف، ایده ایجاد یک پلتفرم دوسویه شامل فراگیران متقاضی آموزش کیفی و مطمئن و مؤسسات معتبر، زمینه طراحی «هم‌آموز» فراهم شد. نزدیک به یک سال، درباره سیستم‌های آموزش الکترونیکی، تحلیل پلتفرم‌های مشابه و طراحی و آزمون پروتوتایپ‌های اولیه پژوهش‌ وقت صرف شد. اردیبهشت‌ماه سال جاری نیز از نسخه موبایل «هم‌آموز» رونمایی شد.  
 
مدیر آموزش مجازی گروه پژوهشی صنعتی آریانا درباره ویژگی‌های اپلیکیشن «هم‌آموز» گفت: در سال‌های اخیر شاهد افزایش حجم محتوای آموزشی در دسترس هستیم که موجب سردرگمی علاقه‌مندان به یادگیری شده است. اغلب پلتفرم‌های مشارکتی محتوا مانند فروم‌ها، شبکه‌های اجتماعی، سرویس‌های آپلود فیلم و حتی برخی شبکه‌های اینترنتی آموزشی صرفا ملغمه‌ای از آموزش‌های پراکنده هستند، بدون آنکه صحت و کاربرد آن‌ها مورد تأیید باشد یا حتی محتوا طی یک روال آموزشی اصولی به فراگیر ارائه شود. در طراحی «هم‌آموز» سعی کرده‌ایم کیفیت آموزش را حفظ و در حوزه‌های مختلف با بهترین مؤسسات آموزشی تخصصی همکاری کنیم. این مؤسسات در ارائه گواهینامه آموزشی به کسانی که با موفقیت دوره‌ها را می‌گذراند هم با «آریانا» همکاری دارند.
 
کریمی اظهار کرد: کاربر «هم‌آموز» با توجه به فرآیند آموزش و فرآیند یادگیری خاص این نرم‌افزار ممکن است برای یادگیری بهتر و ارزیابی به شرکت در آزمون نیاز داشته باشد. علاوه‌ بر این، هر دوره شامل نکات مهم و محتواهای جانبی شامل کتاب و فیلم است که به یادگیری بهتر کاربر کمک می‌کند. علاوه بر این سعی شده تا با الگوگیری و بهبود سیستم‌های آموزش الکترونیکی دنیا، واسط کاربری ساده و جذاب و در عین حال کاملی برای این اپلیکیشن طراحی و توسعه داده شود.

وی ادامه داد:‌ تلاش شده تا در طراحی و توسعه «هم‌آموز» از مباحث بازی‌کاری (Gamification) استفاده تا آموزش برای فراگیر لذتبخش شود. به‌عنوان مثال، نمایش نمودارهای فرآیند پیشرفت در دوره آموزشی و مطلع ساختن وی درباره اینکه مطابق زمانبندی پیش می‌رود یا خیر، موجب ترغیب فراگیر برای کامل کردن دوره آموزشی می‌شود. برخی دوره‌های «هم‌آموز» رایگان است و بعضی دوره‌ها نیز با هزینه پایینی به علاقه‌مندان ارائه شده است. کاربر می‌تواند بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای از 20 تا 30 درصد برنامه مورد علاقه خود را طی و در صورت رضایت ثبت‌نام خود را قطعی کند؛ این امکان یکی از مزیت‌های «هم‌آموز» است.      
 
مدیر آموزش مجازی گروه پژوهشی صنعتی آریانا، درباره برنامه‌های آتی این گروه برای توسعه «هم‌آموز» گفت: گسترش محتوای «هم‌آموز» در موضوعات مختلف آموزش کاربردی با همکاری با مؤسسات آموزشی و توسعه پلتفرم «هم‌آموز» از برنامه‌های آتی برای توسعه آن است. نسخه اندروید موبایل «هم‌آموز» منتشر شده و برای استفاده در اختیار علاقه‌مندان قرار دارد و در آینده نزدیک نسخه وب و iOS آن نیز منتشر می‌شود.

کریمی افزود: اضافه کردن ویژگی‌هایی مانند تعاملات بیشتر فراگیران با یکدیگر و یادگیری مشارکتی و استفاده بیشتر از بازی‌کاری برای جذاب کردن آموزش در این پلتفرم، از مواردی است که طراحی‌های آن انجام شده و در مرحله توسعه قرار دارد و در آینده نزدیک به علاقه‌مندان عرضه خواهد شد. کاربران می‌توانند «هم‌آموز» را از بازارهای اندروید گوگل، پلی و کافه بازار دریافت کنند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 224348