انتشارت «شورآفرین» با 100 عنوان کتاب و 30 کتاب چاپ اول به نمایشگاه می‌آید/ تبعیض برای اختصاص متراژ غرفه‌ها، معضل همیشگی نمایشگاه کتاب

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۳۶
 
 
حسین کاظمیان، مدیر اجرایی انتشارات «شورآفرین» درباره چگونگی حضور این انتشارات در نمایشگاه کتاب گفت: ما با حدود 100 عنوان کتاب در حوزه ادبیات و هنر در نمایشگاه کتاب تهران شرکت خواهیم کرد که از این میان 30 عنوان کتاب چاپ اول را به این نمایشگاه رسانده‌ایم.
 
حسین کاظمیان در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، درباره چگونگی حضور انتشارات «شورآفرین» در بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: همه سعی ما در مجموعه انتشارات «شورآفرین» بر این است که تألیفات و ترجمه‌های تخصصی در عرصه ادبیات و هنر، به خصوص در حوزه عکاسی، سینما و رمان خارجی را از نویسندگانی که کمتر آثارشان در ایران شناخته شده، به مخاطبان و علاقمندان ارائه کنیم.
 
مدیر اجرایی انتشارات «شورآفرین» افزود: متاسفانه امروز شاهد هستیم که آثار نویسندگان شناخته شده مانند موراکامی، مودیانو و غیره، بارها و بارها از سوی ناشران مختلف منتشر شده است، اما آثار بسیار ارزشمندی در دنیا وجود دارند که شاید در ایران کمتر از آنها سخن به میان می‌آید و شناخته شده نیستند؛ از این رو ما سیاست خود را بر ارائه این آثار به علاقمندان حوزه‌های ادبیات و هنر قرار داده‌ایم.
 
وی با اشاره به آثار ارائه شده از سوی این ناشر در نمایشگاه کتاب، گفت: ما با حدود 100 عنوان کتاب در حوزه ادبیات و هنر در نمایشگاه کتاب تهران شرکت خواهیم کرد که از این میان 30 عنوان کتاب چاپ اول را به این نمایشگاه رسانده‌ایم.
 
کاظمیان در ادامه با اشاره به برخی از شاخص‌ترین آثار ارائه شده از سوی انتشارات «شورآفرین» در نمایشگاه کتاب، گفت: از مجموعه کتاب‌های «گفت‌وگو با کارگردان‌های بزرگ جهان» 2 جلد حدید منتشر کرده‌ایم که یکی از آنها به «آرتور پن» اختصاص دارد که برای اولین بار در نمایشگاه عرضه خواهد شد و دومی مربوط به «تئو آنجلوپلوس» است که چاپ دوم آن به نمایشگاه امسال رسیده است.
 
مدیر اجرایی انتشارات شورآفرین افزود: داستان «شوهر عزیزم» نوشته جویس کارل اوتس با ترجمه ربابه جلایر، «زندگاهان» نوشته شروین وکیلی که نگاه تازه‌ای به بخشی از کتاب مقدس زرتشتیان به نام «گاهان» دارد و همچنین کتابی در حوزه سینما و جامعه شناسی با عنوان کالیگاریسم» نوشته امین اصلانی که به فرهنگ تصویری در سینمای جمهوری وایمار می‌پردازد و به انضمام فیلمنامه «کابینه دکتر کالیگاری» ارائه می‌شود، از جمله آثار تازه منتشر شده این انتشارات برای نمایشگاه کتاب هستند.
 
کاظمیان درباره برنامه انتشارات شورآفرین در سال 94 نیز گفت: برنامه ما در سال جدید انتشار 2 یا 3 کتاب در هر ماه است و قصد داریم این روال را تا پایان سال 94 به صورت مستمر ادامه دهیم.
 
وی یکی از معضلات همیشگی نمایشگاه کتاب را وجود تبعیض و یا نبود سازو کاری مشخص برای اختصاص متراژ غرفه‌ها به ناشران عنوان کرد و گفت: ما همواره با این مشکل دست به گریبان هستیم که همان متراژه که به ما برای 100 عنوان کتاب اختصاص می‌دهند، به ناشری که با 30 عنوان کتاب در نمایشگاه شرکت می‌کنند نیز اختصاص می‌دهند و یا برخی ناشران با استفاده از روابط شخصی حتی با 9 عنوان کتاب متراژ بیشتری دریافت می‌کنند.
 
کاظمیان با بیان اینکه این موضوع به انگیزه ناشران لطمه می‌زند، خواستار استقرار ساز و کاری منسجم و مشخص برای اختصاص متراژ عادلانه به غرفه ناشران شد و گفت: به عنوان مثال می‌توان با درجه بندی کتاب‌ها به لحاظ کیفی و در نهایت امتیاز بندی و طراز بندی ناشران، این امکان را فراهم کرد تا هر ناشر به تناسب کمیت و کیفیت کتاب‌های خود متراژ مناسبی را برای غرفه‌اش دریافت کند.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 221745