دبیر اجرایی همایش مالکیت ادبی و هنری خبر داد

بررسی فرصت‌ها و چالش‌های حمایت بین‌المللی از آثار ادبی و هنری

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۰۵
 
 
دبیر اجرایی پنجمین همایش ملی مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هدف تعمیم فرهنگ احترام به حقوق مؤلفان، مصنفان و هنرمندان و همچنین‌ رفع خلاها و نواقص قانونی تصمیم گرفت تا پنجمین همایش ملی حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط را به بررسی فرصت‌ها و چالش‌های حمایت بین‌المللی از آثار ادبی و هنری اختصاص دهد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) لادن حیدری، دبیر اجرایی پنجمین همایش ملی مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط با اعلام این خبر اظهار کرد: از آن‌جا که جمهوری اسلامی ایران تاکنون به دلایل مختلف به کنوانسیون‌ها و معاهدات بین‌المللی حق مؤلف ملحق نشده به‌ویژه کنوانسیون بین‌المللی حمایت از آثار ادبی و هنری معروف به کنوانسیون برن و این موضوع به دلیل مخالفت‌ها و موافقت‌هایی که وجود داشته همواره چالشی بوده است وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هدف تعمیم فرهنگ احترام به حقوق مؤلفان، مصنفان و هنرمندان و همچنین رفع خلاها و نواقص قانونی تصمیم گرفت تا پنجمین همایش ملی حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط را به بررسی فرصت‌ها و چالش‌های حمایت بین‌‌المللی از آثار ادبی و هنری اختصاص دهد.
 
وی توضیح داد: قانون حمایت حقوق مؤلفان، مصنفان و هنرمندان مصوب 1348 از اثری که برای نخستین‌بار در ایران منتشر شده حمایت می‌کند و سایر آثاری که برای نخستین‌بار در خارج از کشور منتشر شده باشد از دایره حمایت آن خارج است و این قاعده نیز نشات گرفته از اصل سرزمینی بودن حمایت از حقوق مالکیت ادبی و هنری است.

حیدری ادامه داد: کشورها برای گسترش قلمرو سرزمینی حمایت از آثار ادبی و هنری یا به انعقاد موافقت‌نامه‌های دو یا چند جانبه می‌پردازند و یا در سطح بالاتر به عضویت معاهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی در حوزه حق مؤلف در می‌آیند تا در مقابل حمایت از پدیدآورندگان آثار ادبی و هنری سایر کشورها برای پدیدآورندگان داخلی خود نیز حمایت کسب کنند.

مدیر کل حقوقی وزارت ارشاد با اشاره به انتصاب محمود صادقی، نائب رئیس انجمن علمی حقوق مالکیت فکری ایران و عضو هیأت علمی دانشگاه به عنوان دبیر علمی این همایش، افزود: از آن‌جا که بررسی ابعاد مختلف موضوع الحاق به کنوانسیون برن تکلیف محوله از سوی دولت به این وزارتخانه است سعی شده در نشست‌های علمی همایش محورهایی از جمله پیامدهای علمی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی پیوستن ایران به معاهدات بین‌المللی حق مؤلف، قانون حاکم و مرجع قضایی صلاحیت دار در دعاوی بین‌المللی نقض حق مؤلف، مطالعه موردی تجربه کشورهای عضو کنوانسیون برن از نظر تاثیر بر قیمت تمام شده محصولات فرهنگی و بررسی مزایای ضمیمه کنوانسیون برن برای کشورهای در حال توسعه مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

حیدری با مفید دانستن استفاده از تجربه سایر کشورها در این زمینه، از حضور کارشناسان سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو) در این همایش خبر داد و گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هماهنگی وزارت امور خارجه از معاون مدیرکل سازمان جهانی مالکیت فکری در بخش فرهنگ و صنایع خلاق نیز به عنوان بالاترین مقام وایپو در حوزه حق مؤلف پس از مدیرکل، دعوت به سخنرانی در این همایش و حضور در افتتاحیه نمایشگاه کتاب تهران کرده است.

وی افزود: از آن‌جا که نمایشگاه کتاب تهران مرتبط با صنعت نشر به عنوان یکی از صنایع وابسته به حق مؤلف است از نمایندگان وایپو دعوت شده در افتتاحیه نمایشگاه کتاب تهران به عنوان مهم‌ترین رویداد فرهنگی کشور که با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود؛ نیز شرکت کنند.

حیدری گفت: تلاش ما بر این است که از حضور کارشناسان وایپو در ایران حداکثر استفاده را داشته باشیم. به همین دلیل نشست‌هایی را با فعالان حوزه کتاب، فیلم و موسیقی ترتیب خواهیم داد تا در فضای بحث و گفت‌وگو، طرفین به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود درباره موضوع حمایت بین‌المللی از آثار ادبی و هنری و به‌ویژه الحاق ایران به کنوانسیون برن بپردازند.

وی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تقدیر از پایان‌نامه‌های برتر دانشگاهی در حوزه حق مؤلف هر ساله در اختتامیه همایش مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط از پایان‌نامه‌های برتر دانشگاهی با موضوع حق مؤلف تقدیر می‌کند تا ضمن ارج نهادن به پژوهش‌های علمی و بالا بردن انگیزه دانشجویان برای کار در این حوزه، به تولید منابع علمی هم کمک شود.

حیدری در پایان از تمامی دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی که با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری کرده‌اند به ویژه وزارت امور خارجه و انجمن علمی حقوق مالکیت فکری ایران تشکر کرد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 221006