حکیم‌زاده در گفت‌وگو با ایبنا:

توجه به ابعاد وجودی انسان از ویژگی‌های سیره حضرت زهرا (س) است/ ضرورت تاکید بر جنبه‌های علمی و تربیتی شخصیت حضرت فاطمه (س)

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۲۳
 
 
فرزانه حکیم زاده، مولف و پژوهشگر حوزه تاریخ اسلام معتقد است به ابعاد علمی و تربیتی شخصیت حضرت فاطمه (ص) کمتر توجه شده است. به گفته وی یکی از ویژگی‌های سیره حضرت زهرا (ص) توجه به تمام ابعادی وجودی انسان است.
 
 فرزانه حکیم زاده مولف و پژوهشگر حوزه تاریخ اسلام در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) با بیان این‌که در سیره حضرت زهرا (ص) بعد تربیتی و علمی شخصیت ایشان کمتر مورد توجه قرار گرفته است توضیح داد: تاکنون کمتر درباره ابعاد علمی شخصیت حضرت زهرا (ص)  صحبت شده و برخی سخنان ایشان در این باره گزارش نشده است. بیشتر به خطبه فدکیه این بانوی بزرگ توجه شده و به طور مثال دعاهای روزانه ایشان که دارای معنی بسیار عمیق و بلندی است توضیح چندانی داده نشده است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر سیره تربیتی حضرت زهرا (ص)  و ارتباط ایشان با فرزندانشان کمتر مورد توجه بوده است؛ با این‌که مسلم است  ایشان تاثیر اخلاقی و تربیتی بسیاری روی فرزندانشان و اعضای خانواده‌اشان داشته است.

نویسنده کتاب «شیوه استفاده از متون تاریخی» در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر این‌که در نگارش کتاب‌های جدید با موضوع حضرت زهرا (س)  باید نیازهای جوانان امروزی مد نظر باشد گفت: باید بخشی از سیره ایشان که مطابقت بیشتری با نیازهای جوانان امروزی دارد بررسی شود به طور مثال برای زن امروزی بسیار مهم است که هم زیبا و آراسته باشد و هم بتواند حجاب و عفاف خود را رعایت کنند.

به گفته وی، باید مولفان این موضوع را بررسی کنند که حضرت زهرا (ص) چگونه توانسته بین موضوعات این چنینی توازن ایجاد کند.

وی در پایان با اشاره به این‌که یکی از ویژگی‌های سیره حضرت زهرا (س) توجه به تمام ابعادی وجودی انسان است توضیح داد: ایشان همواره می‌دانستند که چگونه بین نیازهای دنیوی و اخروی خود مطابقت ایجاد کنند؛ به عبارت دیگر حضرت زهرا (س) توانسته بین نیازهای خود اولویت گذاشته و به آنها توجه کند.

 نویسنده کتاب «رفتار پیامبر(ص) با همسرانش» یادآور شد: آنچه که مشخص است این است که حضرت زهرا (س) در هیچ زمینه‌ای کوتاهی نکرده و به همه ابعاد وجودی انسان توجه داشته و می‌دانسته انسان چگونه می‌تواند غرایز و نیازهایش را مدیریت کند تا هم از زندگی دنیوی بهره‌مند شده و هم در آخرت سعادتمند شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 220709