توفان در بازار شب كريسمس كتاب فرانسه

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ دی ۱۳۸۹ ساعت ۱۴:۵۱
 
 
کتاب نویسنده 93 ساله با فروش شگفت‌انگير خود توفاني در بازار شب كريسمس كتاب فرانسوي ها به پا كرده است._
استفان هسل
 
استفان هسل
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا) به نقل از گاردين، مقاله «استفان هسل» نویسنده 93 ساله فرانسوی كه در قالب يك كتاب 30 صفحه‌اي منتشر شده، در صدر پرفروش‌ترین کتاب‌های این کشور قرار گرفت. 

این نویسنده با انتشار اين كتاب اثبات کرد که سن ، نمي تواند به عنوان عاملي برای موفقیت در بازار كتاب مطرح باشد.

هسل كه از بازماندگان مقاومت فرانسه و از قهرمانان جريان جنگ جهاني دوم است در كتابش به «فراخوان سياسي براي مبارزه» پرداخته و خوانندگان را به خشمگين شدن دربرابر وضعيت دنياي مدرن فرامي‌خواند.

اين كتاب كه با عنوان «خشمگين باش!» منتشر شده و موفقيت آن با تعجب همه روبه رو شده، در اكتبر (مهر) به وسيله انتشارات اينديژن منتشر شد كه ناشري كوچك است كه در مونپوليه در جنوب فرانسه فعاليت مي‌كند.
 
اين كتاب كه در شمارگان اندكي منتشر شد، با تيراژ 6 هزار نسخه و به قيمت 3 يورو وارد بازار شد، اما پس از دوماه حضور در فهرست پرفروش‌هاي فرانسه، 5 هفته را به عنوان كتاب شماره يك پرفروش در اختيار خود گرفت و ميشل هولبك را با كتاب «نقشه و قلمرو» كه جايزه گنكور را دريافت كرده بود، عقب راند. اين كتاب تاكنون 600 هزار نسخه فروش داشته و ناشر آن اميدوار است كه بتواند مرز يك ميليون نسخه را نيز پشت سر بگذارد. ترجمه اين كتاب به زبان ايتاليايي، و ديگر زبان ها براي حضور در بازارهاي اروپايي نيز در راه است.

فروش اين كتاب نشان دهنده واكنش اجتماعي فرانسويان به دوره رياست جمهوري نيكولاي ساركوزي است. با اين حال بيشتر استعاره‌هايي كه هسل در اين كتاب به كار برده از زندگي خود او نشات گرفته است.

هسل كه در سال 1917 در برلين متولد شده، در 7 سالگي به فرانسه مهاجرت كرد. مادر او و زندگي‌اش شخصيتي است كه الهام بخش  كتاب «ژول و ژيم» شد و بعدها مبناي ساخت فيلمي از تروفو قرار گرفت.
 
هسل در جريان جنگ جهاني دوم به جنبش مقاومت مردم فرانسه ملحق شد و پس از دستگيري در نبرد با آلمان و شكنجه بسيار توانست از مجازات اعدام توسط نازي‌ها بگريزد. پس از جنگ، او به شكل‌گيري ديدگاه جهاني نسبت به حقوق بشر كمك كرد و سپس به عنوان يك ديپلمات به كار پرداخت.

كتاب هسل در ابن باره بحث مي كند كه مردم فرانسه بايد به ارزش‌هاي مقاومت فرانسه بازگردند كه اكنون از ياد رفته و به وسيله نفرت به عقب رانده شده است. اما مردم فرانسه نياز دارند تا اين ارزش‌ها را دوباره به ياد آوردند. او نوشته است «اين ظهور تمدن است، پير و جوان، بايد براي چيزهايي كه در جامعه درست عمل نمي كند مسئول باشند». او مي گويد «آرزويم اين است كه هر يك از شما دليل خودتان را براي انزجار پيدا كنيد. اين بسيار باارزش است». دلايل هسل براي اين خشم افزايش فاصله بين بسيار غني‌ها با بسيار فقيرهاست و شوكي كه به دليل مهاجرات هاي غيرقانوني به جامعه وارد شده و بايد درمان شود. او مي‌گويد فرانسه نيازمند ايجاد دوباره مطبوعات آزاد است، حمايت و حفظ محيط زيست، پيمان مجدد با فلسطيني ها و اهميت حمايت از سيستم حمايت اجتماعي كشور. با اين حال او مردم را به تلاشي صلح دوستانه و غيرخشونت آميز فرا مي خواند.

سيلوي كراسمن ناشر هسل اين كتاب را اقتباسي جديد از جنبش مقاومت شارل دوگل ناميده است.


Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 91870