ناشران ايتاليايي پشتيبان جنگل‌ها

 
تاریخ انتشار : شنبه ۴ دی ۱۳۸۹ ساعت ۱۵:۰۳
 
 
در پژوهشي كه از سوي انجمن «صلح سبز» ايتاليا با هدف نگهداري از جنگل‌ها انجام شده، نتيجه‌گيري شده كه ناشراني كه از طرح نگهداري از جنگل‌ها پشتيباني مي‌كنند به دو برابر افزايش پيدا كرده‌است._
ناشران ايتاليايي پشتيبان جنگل‌ها
 
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) به نقل از سايت ليبري بلاگ، انجمن «صلح سبز» كه از چند ماه گذشته فعاليت‌هايش را در راستاي نگهداري بيشتر از محيط زيست و درختان در ايتاليا آغاز كرده،اعلام كرده تعداد ناشراني كه براي پشتيباني از محيط زيست اين كشور اعلام آمادگي كرده‌اند، همچنان در حال افزايش هستند و اخيرا دو برابر شده‌اند.

ناشراني كه به موضوع نابودي جنگل‌ها توجه و حساسيت بيشتري نشان داده‌اند و درخواست انجمن صلح سبز را مبني بر نگهداري از درخت‌ها و محيط زيست پذيرفته‌اند، از 60 به 110 ناشر رسيده‌ است.

نخستين دسته‌بندي انجمن «صلح سبز» ايتاليا كه مربوط به ناشران دوستدار جنگل بود، به مناسبت نشست سالن كتاب تورين 2010 انجام شد. اين طبقه‌بندي بر اساس اهميتي انجام مي‌شود كه هر ناشر براي پشتيباني از جنگل‌ها قائل است.

«كيارا كمپيوني» مدير انجمن سبز ايتاليا در اين باره مي‌گويد: " به دنبال اين طبقه‌بندي، بسياري از ناشران كتاب ايتاليا سياست‌هاي خريد كتاب را تغيير داده‌اند." 

وي در ادامه مي‌گويد: «ايتاليا يكي از خريداران اصلي كاغذ از «آ.پ.پ»(كاغذ و خمير كاغذ آسيا)، شركت توليدكننده و صادركننده كاغذ است. اين شركت كاغذسازي به خاطر بي‌توجهي به نابودي جنگل‌ها و نگهداري از محيط زيست بارها از سوي نهادهاي گوناگون مورد انتقاد قرار گرفته و به دليل همين بي‌توجهي در جهان شناخته شده است." 

انتشارات «اينايودي» «فلترينلي» «مارسيليو» «مينيموم فاكس» و «موندادوري» از ناشران ايتاليايي هستند كه در ماه‌هاي اخير تصميم به فعاليت در زمينه نگهداري از جنگل‌ها گرفته‌اند.

در اين ميان، خوانندگان كتاب نيز با ناشران همراه شده‌اند و با فرستادن ايميل به آدرس اين انجمن خواستار تقدير از ناشراني شده‌اند كه براي نگهداري از جنگل‌ها به اين انجمن پيوسته‌اند. آموزگاران ايتاليايي هم با تماس با انجمن نگهداري از جنگل‌ها (صلح سبز) درخواست تجديد نظر درباره كاغذهاي مصرفي براي توليد كتاب‌هاي درسي كرده‌اند.

بسياري از ناشران، نه تنها در ايتاليا بلكه در سراسر جهان، كاغذي را كه براي چاپ كتاب مورد استفاده قرار مي‌دهند از درخت‌هايي تامين مي‌كنند كه بدون اجازه نهاد و يا كنترل سازمان خاصي قطع مي‌شوند. 

انجمن «صلح سبز» در پژوهشي كه از ناشران بزرگ ايتاليا درمورد چگونگي تامين كاغذ مصرفي اين ناشران براي چاپ كتاب به عمل آورده مي‌گويد: "بسياري از ناشرها چوب مورد نياز تامين كاغذ را از راه‌هاي غيرقانوني به دست آورده‌اند و بسياري هم در اين باره سكوت اختيار كرده‌اند."

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 91198