۲
 

كتاب‌خانه‌ی ملی كودكان و نوجوانان افتتاح شد

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۸۹ ساعت ۱۵:۱۶
 
 
كتاب‌خانه‌ی ملي كودكان و نوجوانان صبح امروز (12 ارديبهشت‌ماه) به صورت مجازي در مركز اسناد و كتاب‌خانه‌ی ملي ايران افتتاح شد.
بچه‌ها در مراسم افتتاحيه
 
بچه‌ها در مراسم افتتاحيه
ايبنا نوجوان: كتاب‌خانه‌ي ملي ايران از مهم‌ترين مراكز نگه‌داري كتاب‌ها و اسناد سياسي و فرهنگي كشور محسوب مي‌شود. به دليل اهميت زياد كتاب‌ها و اسناد اين مركز، تنها افرادي با شرايط خاص امكان استفاده از منابع آن را دارند.

همچنين بر اساس قانون واسپاري، تعداد زيادي از كتاب‌هاي كودك و نوجوان در مركز اسناد و كتاب‌خانه‌ي ملي ايران بايگاني شده بودند. (تمام كساني كه يك اثر را در تعداد زياد و به صورت عمومي منتشر مي‌كنند موظفند يك يا بيش از يك نسخه از آن اثر را به مراكز واسپاري نظير كتاب‌خانه‌ي ملي تحويل دهند.)

مصطفي رحمان‌دوست شاعر و نويسنده‌ي كودك و نوجوان كه همه‌ي ما او را با داستان‌ها و شعرهاي كتاب‌هاي درسي دوره‌ي دبستان مي‌شناسيم، درباره‌ي اين كتاب‌خانه گفت: «با حمايت آقاي اشعري، رييس مركز اسناد و كتاب‌خانه‌ي ملي، كتاب‌هاي كودك و نوجوان اين مركز در بخشي از اين كتاب‌خانه ثبت و نگه‌داري شده‌اند تا نويسندگان و پژوهش‌گران حوزه‌ي كودك و نوجوان بتوانند از اين منابع استفاده كنند.»

او افزود: «چون مخاطب اصلي اين كتاب‌ها كودكان و نوجوانان هستند و به دليل شرايط خاص كتاب‌خانه‌ي ملي، امكان حضور در محيط كتاب‌خانه را ندارند، تصميم گرفتيم كتاب‌هاي اين كتابخانه را در سايت كتاب‌خانه‌ي ملي كودكان و نوجوانان قرار دهيم. با اين كار از روي ديوار مي‌پريم و يك پله جلوتر از ساير كتاب‌خانه‌ها، كتاب‌خانه را به خانه‌هاي بچه‌ها مي‌بريم.»

آقاي رحمان‌دوست همچنين گفت: «تمام كودكان و نوجوانان فارسي‌زبان دنيا مي‌توانند از كتابخانه‌‌ي ملي كودك و نوجوان استفاده كنند. طبق قانون، كتاب‌هاي قديمي را به‌راحتي مي‌توانيم روي سايت كتاب‌خانه قرار دهيم و از شاعران و نويسندگان كودك و نوجوان اجازه گرفته‌ايم تا كتاب‌هاي جديد آن‌ها را نيز در اين سايت قرار دهيم.»

اين شاعر و نويسنده‌ي كودكان و نوجوانان گفت: «حدود 12 سال پيش، دوست داشتم چنين كتاب‌خانه‌اي براي بچه‌ها درست كنم و اين كار را در اندازه‌ي كوچك‌تر در سايت «دوستانه» انجام دادم؛ اما امروز اين كار به‌صورت ملي اتفاق افتاد.»

در بخش ديگري از اين برنامه، شهرام اقبال‌زاده، دبير انجمن نويسندگان كودك و نوجوان با اشاره به اين‌كه در روزهاي گذشته عده‌اي از اهالي فرهنگ و هنر از جمع ما رفتند، گفت: «نويسندگان و كساني كه به فرهنگ جامعه كمك مي‌كنند هيچ‌گاه از ياد نمي‌روند و هميشه با آثارشان زنده مي‌مانند.»

اين مترجم و پژوهش‌گر ادبيات كودك و نوجوان افزود: «امروز دنياي سوادهاي چندگانه به‌ويژه سواد ديجيتالي است و از طريق اينترنت هر اتاقي مركز دنياست.»

آقاي اقبال‌زاده از رييس مركز اسناد و كتاب‌خانه‌ي ملي درخواست كرد شرايطي را ايجاد كنند كه در تمام مدارس ساعتي را براي مطالعه‌ي آزاد و استفاده از اينترنت براي دانش‌آموزان فراهم كنند.

دبير انجمن نويسندگان كودك و نوجوان گفت: «امروز جا دارد اين نگاه گسترده‌ي ملي براي توسعه و ترويج كتاب‌خواني نهادينه شود و از همه‌ي مسؤولان خواستارم به اين نهضتي كه شروع شده كمك كنند تا كودكان ما با كتاب رشد كنند و داراي تفكر خلاق شوند.»

علي‌اكبر اشعري، رييس مركز اسناد و كتاب‌خانه‌ي ملي ايران هم گفت: «چون امكان حضور كودكان و نوجوانان در كتاب‌خانه‌ي ملي نبود، ما امكاني را فراهم كرديم تا به خانه‌هاي بچه‌ها برويم.»

او افزود: «در اين زمينه تلاش مي‌كنيم با راهنمايي صاحب‌نظران، اين كتابخانه را به تكامل برسانيم و بتوانيم امكانات بيش‌تري را در اختيار كودكان و نوجوانان قرار دهيم.»

كتابخانه‌ي ملي كودكان و نوجوانان به صورت مجازي و با نشاني اينترنتي
www.ketabkhanehkoodak.ir براي كودكان و نوجوانان قابل استفاده است.

اين كتاب‌خانه، هفت بخش گوناگون با نام‌هاي «كتاب‌خواني»، «كتاب‌خانه‌ي شخصي»، «كتاب‌هاي برگزيده»، «بچه‌خواني‌ها»، «ايران‌شناسي»، «گالري» و «اخبار كتاب» دارد.

با استفاده از بخش كتاب‌هاي برگزيده مي‌توانيد يادداشت‌ها، دست‌خط و امضاي نويسندگان كتاب‌ها را ببينيد و عكس‌هاي آن‌ها را نيز مي‌توانيد در بخش گالري مشاهده كنيد. همچنين مي‌توانيد عكس خود و دوستانتان را براي گالري بفرستيد.

برخي از كتاب‌هاي اين كتاب‌خانه براي استفاده‌ي كودكان و نوجوانان استثنايي به صورت صوتي هستند. تمام كودكان و نوجوانان مي‌توانند از كتاب‌هاي مورد علاقه‌ي خود در اين سايت يك كتاب‌خانه شخصي درست كنند و از ميان آن به دوستانشان كتاب هديه دهند. 

كودكان و نوجوانان مي‌توانند در اين كتاب‌خانه براي خود كارت عضويت درست كنند و از اين طريق در نشست‌هاي قصه‌خواني كتاب‌خانه‌ي ملي شركت كنند.

همچنين خانواده‌ها هم مي‌توانند از اين سايت استفاده كنند و كتاب‌ها و قصه‌هاي خيلي قديمي را بخوانند. علاوه بر اين، امكانات مجله‌ي مجازي كتاب‌خانه‌ي ملي كودكان و نوجوانان نيز به‌زودي راه‌اندازي مي‌شود كه همه‌ي كودكان و نوجوانان مي‌توانند مطالب خود را براي اين مجله ارسال كنند. 

كتاب‌خانه‌ي ملي كودكان و نوجوانان صبح امروز (12 ارديبهشت) با حضور رييس مركز اسناد و كتاب‌خانه‌ي ملي ايران، مصطفي رحمان‌دوست، شهرام اقبال‌زاده، هوشنگ مرادي‌كرماني، جمعي از كودكان و نوجوانان و بسياري ديگر از نويسندگان و شاعران كودك و نوجوان در مركز اسناد و كتاب‌خانه‌ي ملي ايران افتتاح شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 68416
 


 
۱۳۹۶-۰۹-۱۶ ۱۹:۴۵:۳۳
=--= (223384)
 
۱۳۹۶-۰۹-۱۶ ۱۹:۴۶:۱۱
خيلي خوب است (223385)