در مراسم رونمایی فیلمنامه «بیدارم برو» عنوان شد

متن ناتوانتر از دوربین است

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ آبان ۱۳۸۸ ساعت ۱۲:۲۶
 
 
مراسم رونمایی فیلمنامه «بیدارم برو» عصر روز گذشته 20 آبان در انتشارات ققنوس برگزار شد. شهلا لاهیجی، مدیر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان معتقد است، متن ناتوانتر از دوربین است؛ تصویر و دوربین تاثیر بیشتری بر مخاطب دارد./
جواد کراچی
 
جواد کراچی

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، مراسم رونمایی فیلمنامه «بیدارم برو» عصر روز گذشته 20 آبان با حضور شهلا لاهیجی، مدیر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان و جواد کراچی، نویسنده و کارگردان سینما در انتشارات ققنوس برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، لاهیجی گفت: فیلمنامه نوشته می شود که تبدیل به فیلم شود و با مخاطب ارتباط برقرار کند نه کتاب شود و در هیچ جا خوانده ‌نشود و تاثیر آن کمتر است؛ در واقع متن ناتوانتر از دوربین است؛ تصویر و دوربین تاثیر بیشتری بر مخاطب دارد. 

لاهیجی با بیان اینکه محوریت این فیلمنامه «زن» است، گفت: فیلمنامه «بیدارم برو» با یک زبان سینمایی و سمبولیک جفا و ظلمی که در دوره‌های مختلف به زن شده را روایت می‌کند.

به گفته لاهیجی، زن این فیلمنامه از طبقه پایین جامعه است و قصه در مکان دورافتاده و ناکجاآباد روایت می‌شود.

در ادامه، کراچی گفت: پیش از چاپ فیلمنامه «بیدارم برو» فیلمنامه «پاشا و پریوش و آتش» که شخصیت محوری داستان زنی به نام پریوش است و «دیوار کوتاه شما» را که شخصیت اصلی آن مردی فیلم‌ساز است، منتشر کردم.

وی افزود: نوشتن این فیلمنامه طی چند سال متوالی انجام شد و در سال 1373 آن را برای ساخت تکمیل کردم. سپس از این رو «بیدارم برو» را در قالب کتاب ارایه دادم.

کراچی با بیان اینکه فضای داستان حاصل تجربیات متفاوت او در زندگی است، گفت: این فیلم انعکاسی از بده‌بستان‌های فرهنگی در جامعه محسوب می‌شود.

به گفته وی، این فیلمنامه راجع به سفر یک زن از طبقات محروم جامعه است که قصد رفتن به دشت بهشت را دارد که در طول سفر با افراد مختلف روبرو می‌شود. در واقع محوریت داستان بر مسایل زنان از قشر محروم است که به ابعاد مختلف در جامعه گسترش پیدا می‌کنند؛ ولی افراد فرودست در برابر آن امکان دفاع ندارند و بیشتر اذیت می‌شوند.

این مراسم با پرسش و پاسخ درباره آثار ساخته شده جواد کراچی ادامه پیدا کرد.

بخشی از فیلمنامه «بیدارم برو» نیز توسط کراچی خوانده شد. 

«برسان سلام ما را»، «دل و آیینه»، «احمد آقا رفتگر محله ما» و «کودکان افغانستان» از جمله فیلم های ساخته شده این فيلم سازند. 

فیلمنامه «بیدارم برو» در شمارگان 1000 نسخه و با قیمت 2000 تومان از سوی انتشارات روشنگران و مطالعات زنان منتشر شده است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 54627