مصطفي نعمتي در نشست نقد و بررسي «تماشاي آفتاب»:

هنگام خواندن اين داستان گريستم

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۸۸ ساعت ۱۴:۴۰
 
 
داور كتاب سال كودك، دارا بودن معرفتي صحيح از شخصيت امام زمان(عج) را براي نوشتن كتاب‌هايي درباره ايشان ضروري دانست و گفت: به دليل جريان اين معرفت در مجموعه داستاني «تماشاي آفتاب» هنگام خواندن آن گريستم./
نمايي از نشست
 
نمايي از نشست
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، به نقل ازستاد خبري سراي اهل قلم، مصطفي نعمتي در اين نشست كه صبح امروز 21 ارديبهشت با حضور وي، علي‌محمد رفيعي و عليرضا حافظي از كارشناسان كتاب كودك و محمدتقي اختياري نويسنده كتاب «تماشاي آفتاب» در غرفه ديداربا برگزيدگان جشنواره هاي فرهنگي نمايشگاه كتاب تهران برگزار شد، با بيان اين كه تنها، كسي مي‌تواند داستاني تأثيرگذار درباره امام زمان(عج) بنويسد كه شناختي صحيح از ايشان داشته باشد، گفت: حتي افراد متخصص در داستان‌نويسي و ادبيات فارسي در صورت نداشتن معرفت صحيح، قادر به نوشتن داستاني درباره امام موعود(عج) نخواهند بود.

وي با اشاره به دست‌مايه قرار گرفتن تشرفات امام مهدي(عج) بر برخي افراد در اين داستان، آن را يكي از بهترين روش‌ها براي انتقال معارف به كودكان و نوجوانان دانست و گفت: درس‌هاي زيادي مي‌توان از اين تشرفات آموخت.

سپس، محمدتقي اختياري نويسنده كتاب تماشاي آفتاب در ابتداي سخنانش به معرفي خود پرداخت و گفت: در رشته علوم تربيتي به تحصيل پرداخته و همزمان با پيروزي انقلاب اسلامي در مقاطع گوناگون تحصيلي تدريس كرده‌ام.

وي درباره هدف از تأليف داستان‌هايش گفت: با نوشتن اين حكايت‌ها سعي در بيان اين موضوع داشتم كه مهدي موعود(عج) بين ماست و در ميان ما زندگي مي‌كند؛ او در آسمان‌ها و دور از دسترس نيست.

اين نويسنده با اشاره به چگونگي پرداختن به موضوعات در كتاب‌هايش گفت: انتخاب داستان‌هاي معاصر به دليل باورپذير بودن آنها در نزد مخاطب و بهره‌گيري از حكايت‌ها و روايات مستند و متقن، از مواردي اند كه در نوشتن داستان‌ها بر آنها تأكيد ويژه‌اي  دارم.

وي افزود: ايجاد انگيزه و حركت در مخاطبان به منظور دور كردن روح خمودي از آنان و استفاده از تكنيك‌هاي نوين نويسندگي در داستان، از ديگر مواردي اند كه سعي مي‌كنم در نظر بگيرم.

اختياري با اشاره به عدم وجود تكنيك‌هاي نويسندگي در بسياري از آثار ادبي مذهبي، گفت: به دليل مشخص بودن موضوع و پايان داستان‌هاي ديني، كاربرد تكنيك‌هاي نويسندگي براي ايجاد تعليق و جذب مخاطب بسيار مؤثر است.

در ادامه، عليرضا حافظي نويسنده، پژوهشگر و منتقد ادبي از اختياري، نويسنده كتاب «تماشاي آفتاب» به دليل نوشتن داستاني خواندني تشكر كرد و گفت: موضوع اين كتاب به واقع از اهميت ويژه‌اي برخوردار است زيرا با كمي عنايت به روايات و احاديث مي‌توان به اهميت اين موضوع واقف شد.

وي با اشاره به اين كه اعتقاد به امام زمان(عج) و ظهور آن حضرت در آينده موعود از باورهاي اصيل شيعه به شمار مي‌آيد، اظهار داشت: انتقال اين باور به نسل‌هاي آينده از اهميت ويژه‌اي برخوردار است كه برخي نويسندگان با آثار خود موفق به اين كار شده‌اند.

سپس علي‌محمد رفيعي داور كتاب سال كودك و كارشناس به ذكر چند نكته درباره داستان «تماشاي آفتاب» پرداخت و گفت: اطمينان از صحت تشرفات و ظهور آن حضرت با توجه به دست‌مايه قرار دادن آن در داستان‌‌هاي اين كتاب و همچنين يافتن توجيهي براي آنه، از موضوعاتي اند كه بايد بررسي شوند.

وي افزود: همچنين نياز به تعريف و تفكيك شخصيت امام زمان(عج) به عنوان انساني كامل از ديگر موضوعات مبهم در اين داستان است، زيرا ايشان به دليل روبرو شدن با افراد گوناگون در تشرفات خود، رفتاري متناسب با آن شخصيت‌ها از خود نشان مي‌دهند.

رفيعي درباره هدف از ظهورهاي موقتي امام زمان(عج) در اين كتاب گفت: با توجه به مشكلات متعدد اين جهان از يك سو و ظهور مهدي موعود(عج) به خاطر مشكلات كوچك و بزرگ برخي افراد از سويي ديگر، مي‌توان نتيجه گرفت كه تمامي اين تشرفات از هدفي مشترك برخوردار بوده‌اند و آن دادن علامت‌هايي براي ظهور است.

وي با اشاره به ابهاماتي كه ممكن است با خواندن برخي كتاب‌ها در ذهن خواننده ايجاد شوند، گفت:‌ نويسنده براي پاسخ‌گويي به اين سووالات بايد از مسايل كلامي آگاه باشد.

اختياري با بيان اين كه ظهور امام زمان(عج) بر اقشار گوناگون جامعه در اين كتاب داراي پيامي است، گفت: اين موضوع بيان‌گر توجه آن حضرت به تمام افراد جامعه با هر اندازه از تقواست.

وي افزود: هنگام نوشتن اين كتاب از تمام وجودم بهره گرفته و خود را به شخصيت‌هاي داستان نزديك كردم تا به اين صورت بتوانم سبب تأثير گذاشتن داستان‌ها در ذهن مخاطب شوم.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 40131