«سودابه اميني» در كنگره شعر زنان تهران گفت:

هدف كنگره مرور كارنامه ۳۰ ساله شعر زنان است

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۸۷ ساعت ۱۸:۵۳
 
 
«سودابه اميني» دبير دومين كنگره شعر زنان تهران گفت: دومين كنگره شعر زنان تهران كارنامه سي ساله شعر زنان را مرور مي‌كند و بر آن است که انگيزه‌هاي زنان را در اين زمينه بارور كند._
زهرا عبدی در پيش‌كنگره شعر زنان تهران
 
زهرا عبدی در پيش‌كنگره شعر زنان تهران
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، پيش كنگره شعر زنان تهران، عصر امروز ۳۰ بهمن، با حضور غزل تاجبخش، فريبا يوسفي، سيمين دخت وحيدي، ناهيد يوسفي و جمعي از شاعران استان تهران در حالي در سراي اهل قلم برپا شد كه «زهرا عبدي» در ابتدا از جايگاه منفعل زنان در عرصه‌هاي مختلف شعر و داستان و سريال‌هاي تلويزيون و سينما سخن گفت.

وي با بيان اينكه سال‌هاست زنان از عرصه‌هاي ادبيات به حاشيه رانده شده‌اند، اظهار داشت: در شعر عاشقانه، مرد، عاشق و زن، منتظر و جوركش است. در داستان‌هايمان ما يك زن خوب داريم كه ستمديده، كم‌هوش و بي‌دست و پا و هميشه منتظر است و مديريت بحران را نمي‌داند...

وي افزود: زن بد داستان‌هايمان هم شيطان صفت و باهوش و بحران‌آفرين است. در سريال‌ها زنان ولخرج، كم عقل، حسود يا فرشته‌اند. در سينما هم كه در خدمت التذاذ بصري است، البته با همان پيرنگ زن خوب و بد...

عبدي همچنين گفت: اگر مابخواهيم به تغييري در چگونگي بازنمايي شخصيت زنان در داستان برسيم، بايد خوانش‌هاي جديدي ايجاد كنيم.
وي در ادامه درباره زبان فراجنسيتي يا اندروني توضيح داد: زبان فراجنسيتي همه تعارضات را در راستاي اصل تعادل خلقت از بين مي‌برد. «كالريج» مي‌گويد: يك ذهن بزرگ يك ذهن فراجنسی است. زن و مرد با استفاده از اين زبان، فراتر از كليشه هويت جنسي حركت مي‌كنند و آن باروري حقيقي اين جاست كه در هنر اتفاق مي‌افتد.

عبدي گفت: حضور موثر زنان در عرصه شعر و داستان منوط به شعر گفتن و داستان نوشتن است. اگر زنان ننويسند يعني نيمي از دستگاه آفرينش منفعل و بيكار باقي مانده است. 

« اميني» نيز درباه اهداف و انگيزه‌هاي انجمن اين گونه سخن گفت: دومين كنگره شعر زنان تهران كارنامه سي ساله شعر زنان را مرور مي‌كند و بر آن است که انگيزه‌هاي زنان را در اين زمينه بارور سازد.
بخش دوم اين نشست به شعر خواني اختصاص داشت كه آغازگر آن شعرخواني شاعراني مانند «غزل تاجبخش»، «سيمين دخت وحيدي»، «فريبا يوسفي» و...بودند.

گزارش تكميلي اين پيش‌كنگره متعاقبا توسطخبرگزاري كتاب ايران( ايبنا)، منتشر خواهد شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 34639