به بهانه آغاز سال نو مسیحی

كتابشناسي نقش اقليت‌هاي ديني در دفاع مقدس

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۸۷ ساعت ۱۳:۱۲
 
 
دوازدهم دي، مصادف با اول ژانویه و آغاز سال نو مسيحي (2009) است. به همين مناسبت"ايبنا" مروري دارد بر مهم‌ترين آثاري كه درباره نقش اقليت‌هاي ديني ایرانی و به ويژه مسیحیان در دفاع مقدس و شهداي آنان تاكنون منتشر شده اند./
كتابشناسي نقش اقليت‌هاي ديني در دفاع مقدس
 
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران، اقليت‌هاي ديني همگام با عامه مردم برای حفظ و حراست دستاوردهاي انقلاب کوشش کردند.

با شروع جنگ تحميلي رژيم صدام عليه ايران، از سوي نمايندگان اقليت‌هاي ديني در مجلس شوراي اسلامي و همچنين نهادها، نشريات، انجمن‌ها و مؤسسات وابسته به آنان بيانيه‌ها و اعلاميه‌هايي صادر شد که در همه آن‌ها به آمادگي ارامنه، آشوريان، کليميان و زرتشتيان ايران براي کمک به رزمندگان و پاسداري از استقلال کشور اشاره شده بود.

حضور صدها صنعتگر مسيحي در جبهه براي تعمير و راه‌اندازي خودروها و ادوات نظامي، تشکیل ده‌ها کاروان هداياي اقليت‌هاي ديني مسيحي، زرتشتي و کليمي، ارسال ده‌ها دستگاه بلدوزر، لودر، آمبولانس، موتورسيکلت و ديگر وسائل مورد نياز جبهه، از فعاليت‌هاي اقليت‌هاي ديني است. 

براي دفاع از استقلال و تماميت ارضي ايران، جوانان اقليت‌هاي ديني با به تن کردن لباس سربازي و همچنین حضور داوطلبانه در عرصه‌هاي جنگ، از خط مقدم تا پشتيباني و تدارکات و تقديم صدها شهيد، مفقود‌الاثر، جانباز و آزاده، کارنامه سرافرازي و رشادت های خود را در این سرزمین ثبت کردند. 

مهم‌ترین کتاب‌هایی که تاکنون درباره نقش اقليت‌هاي ديني ایرانی و به ويژه مسیحیان در دفاع مقدس و شهداي آنان منتشر شده‌، عبارتند از:
ـ جانباختگان مسیحی، لاله‏های سرخ انقلاب‏/ سروش / 1363.
ـ گل مریم‏ / آرمان بوداغیانس‏ /نشر صریر و نسیم حیات (قم) / 1385.
ـ لوح فشرده وطن، غيرت و شهادت (دومين همايش نكوداشت شهداي اديان الهي) / شهرداري تهران، اداره كل امور ايثارگران / 1385. 
ـ يادنامه هموطنان ايثارگر مسيحي، زرتشتي و كليمي (ويژه همايش تجليل از هموطنان ايثارگر مسيحي، زرتشتي و كليمي) / دبیرخانه شورای هماهنگی و نظارت بر امر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیرخانه شورای هماهنگی و نظارت بر امر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت / 1385.
ـ جنگ تحميلي هشت ساله و ارامنه ايران (خاطرات اسكندر اسكندريان) / نورهاير شاه‌نظريان و ترجمه گارون ساركسيان / بنياد انتشاراتي خليفه‌گري ارامنه تهران / 1386. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 31368