نصیری خبرداد:

انتشار سه جلد کتاب «فرهنگ اعلام» درباره 23 هزار شهید در تهران

رونمایی از کتاب‌ در هفته دفاع مقدس و برگزاری برنامه‌های فرهنگی
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۷
 
 
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ گفت: درباره 23 هزار شهید در تهران سه جلد کتاب «فرهنگ اعلام» منتشر شده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) نادر نصیری، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ​ امروز چهارشنبه 6 شهریورماه در نشستی خبری ضمن گرامیداشت هفته دولت در پاسخ به سوال خبرنگار ایبنا درباره اقدامات سازمان متبوع خود در حوزه نشر کتاب و تدوین تاریخ شفاهی دفاع مقدس گفت: فرهنگ ایثار و شهادت دریا و دنیایی است که اگر روی ابعاد مختلف آن هم تمرکز کنیم باز هم جای کار بسیاری دارد و اگر ترویج فرهنگ دفاع مقدس و ایثارگری تنها منوط به بنیاد شهید و یا دستگاه‌های فرهنگی بدانیم موجب می‌شود که این حوزه ابتر بماند بنابراین باید از ظرفیت‌های سازمان‌های مختلف برای ترویج این فرهنگ استفاده کرد.

وی ادامه داد: ما در بخش نشر کتاب و تولیدات مکتوب در این حوزه در استان‌های مختلف متمرکز شدیم و تلاش کردیم تا «فرهنگ اعلام» را با تکیه بر معرفی اجمالی از شهدا منتشر کنیم. در همین راستا درباره 23 هزار شهید در تهران سه جلد کتاب «فرهنگ اعلام» منتشر شده است. همچنین نسخه الکترونیک کتاب «فرهنگ اعلام شهدا»؛ جامع کل استان‌ها، مشتمل بر متن کامل ۴۲ کتاب فرهنگ اعلام شهدای سراسر کشور نیز در سامانه شاهد الکترونیک بارگذاری شده و هم‌اکنون در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

نصیری در بخش دیگری از سخنانش درباره برنامه‌های این سازمان در آستانه هفته دفاع مقدس عنوان کرد: ما نیز در کنار سایرنهادهای مرتبط در این حوزه برنامه‌هایی را برای بزرگداشت هفته دفاع مقدس برگزار می‌کنیم که از آن جمله رونمایی از کتاب‌های مرتبط با دفاع مقدس، گردهمایی ایثارگران، تقدیر از خانواده شهدا و ایثارگران و ... خواهد بود.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ درباره وضعیت ایثارگری تهران بزرگ توضیحاتی را ارائه کرد و افزود: در کل کشور ٨٣٠ هزار ایثارگر در سه بخش خانواده‌های شهدا، جانبازان و ایثارگران وجود دارد اما در تهران به دلیل اینکه خدمات شایسته‌ای به ایثارگران بدهیم، در دو مرکز خدمات ارائه می‌شود.

به گفته وی، بیش از ٨۵ هزار پرونده ایثارگری در ١٣ بنیاد شهید منطقه خدمات می‌گیرند و ١٠ درصد ایثارگران کل کشور در تهران است. همچنین ٧٣ درصد ایثارگران در استان تهران هستند و در شهرستان‌های استان تهران کمتر از سه درصد و ٢٧ درصد دیگر در شهرستان‌ها زندگی می‌کنند. ما ٣٠ هزار ایثارگر میهمان را داریم که نزدیک پنج درصد جامعه ایثارگری کشور می‌شود.

نصیری با بیان اینکه این ایثارگران مهاجران سایر استان‌ها هستند، ادامه داد: چهار مرکز مشاوره فعال، یک موسسه فرهنگی ورزشی و توانبخشی داریم و از مجموعه ١٠ بیمارستان بنیاد شهید سه بیمارستان تخصصی و روانپزشکی در استان تهران است. ما بیمارستان‌های صدر و نیایش و میلاد شهریار را تحت مدیریت داریم.

وی اضافه کرد: در تهران بزرگترین مرکز فرهنگی و ورزشی و توانبخشی در زعفرانیه تهران با ٣٢ هزار مترمربع در حال احداث و تکمیل داریم. بیش از ٢٨ هزار مترمربع فضای مفید دارد و ٨۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و ٩٠ میلیارد تومان برای آن هزینه شده و فعالیت ساخت آن از سال ٩١ آغاز شده است.

به گفته نصیری، تامین هزینه‌های این مجتمع از محل منابع بنیاد پرداخت می‌شود و امیدواریم تا پایان سال این مجموعه به مرحله بهره‌برداری برسد.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ در بخش‌های دیگری از سخنانش با بیان اینکه در حوزه درمان ۵۶ هزار نفر از ایثارگران مشمول بیمه پایه و ١۴٠ هزار نفر مشمول بیمه تکمیلی هستند، گفت: در حوزه اشتغال مطابق با قانون موظف به تامین اشتغال فرزندان شاهد و ایثارگر هستیم و در برنامه ششم توسعه تکلیف شده است که دولت بحث اشتغال این افراد را تامین کند. باید همه دستگاه‌های اجرایی ٢۵ درصد سهمیه ایثارگران را رعایت کنند.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ همچنین با اشاره به اینکه به طور مستقیم در بخش جذب فرزندان شاهد و ایثارگر دخیل نیستیم و بر اساس قانون اعمال می‌شود گفت: اما در بخش طرح‌های خوداشتغالی از محل منابع بانکی برای اشتغال کسانی که مشمول جذب نمی‌شوند، حمایت صورت می‌گیرد.

وی درباره طرح مسکن ایثارگران هم توضیح داد: دولت ۵٠٠ هزار واحد مسکونی را کلنگ زنی کرده و ما می‌خواهیم تا به ایثارگران هم از این واحدها تخصیص داده شود، البته بنیاد شهید تسهیلاتی را برای کمک به ایثارگران دارد. اکنون بحث تسهیلات مسکن را در سه سال اخیر به جانبازان زیر ٢۵ درصد هم تعمیم داده‌ایم و ایثارگرانی را که توان تامین آورده داشته باشند، مشکلی برای ارائه تسهیلات به این افراد نداریم.

وی تصریح کرد: در چند سال اخیر که سهمیه وام تکلیفی را به ما اعلام می کرده‌اند، آخرین وضعیت وام مجدد را به ایثارگران می‌دهند اما باید تسهیلات قبل از تسویه حساب کنند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 280120