نگاهی به مجموعه 6 جلدی «کمک‌های اولیه برای همه»

دانستنی‌هایی کاربردی برای چند دقیقه حیاتی

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۳
 
 
مجموعه «کمک‌های اولیه برای همه»، شما را راهنمایی می‌کند تا بدانید در چند دقیقه نخست یک حادثه یا بیماری، چه کارهای اولیه‌ای را باید انجام دهید تا کمک‌های تخصصی برسد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، اورژانس و فوریت‌های پزشکی، جهت دسترسی بهتر و سریع‌تر بیمار یا حادثه دیده به نیازهای درمانی، از اهمیت و کارکرد ویژه‌ای برخوردار است. در کشور ما از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون با توسعه اورژانس‌های پیش‌بیمارستانی، ضمن گسترش پایگاه‌های شهری، اورژانس جاده‌ای نیز گسترش بسیاری داشته است. از نظر تئوریک نیز حدود چهار دهه از تعریف طب اورژانس به‌عنوان یکی از تخصص‌های پزشکی می‌گذرد و امروزه به‌عنوان یکی از رشته‌های شاخص و تعریف شده در برنامه‌های دستیاری پزشکی ارائه می‌شود.
 
مجموعه 6 جلدی «کمک‌های اولیه برای همه» که شامل نکات کاربردی کمک درمانی برای مصدومان و بیماران قبل از رسیدن اورژانس است،‌ در سال جاری با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت آموزش و پژوهش سازمان اورژانس کشور تدوین و از سوی انتشارات «یک یک پنج» راهی بازار نشر شد. محمد رضائی،‌ فرهاد رضوانی، سیروان عزیزی،‌ پیرحسین کولیوند،‌ هیمن معروفی، نفیسه‌بیگم میرکتولی، حسن نوری و عبدالله هاشمی، گروه نویسندگان این مجموعه هستند.
 
این مجموعه، حاوی اطلاعاتی درباره کمک‌های اولیه در موقعیت‌های اورژانسی روزانه در محل کار، محیط‌های آموزشی و تحصیلی، خانه و یا اماکن ورزشی و تفریحی است. این کتاب‌ها، جایگزین مراجعات پزشکی به مراکز درمانی و یا حضور اورژانس نیست، بلکه فقط شما را راهنمایی می‌کند تا بدانید در چند دقیقه نخست یک حادثه یا بیماری، چه کارهای اولیه‌ای را باید انجام دهید تا کمک‌های تخصصی برسد. مطالب این مجموعه راهنما، با استفاده از راهنمای استاندارد احیای قلبی - ریوی 2015 و روش‌های درمانی و شرایط خاص کشور، ترجمه و تألیف شده است.
 
در کتاب‌های این مجموعه،‌ ابتدا به مهم‌ترین مسأله اورژانس یعنی احیای قلبی - ریوی در بزرگسالان، کودکان و شیرخواران اشاره شده و در ادامه به آسیب‌ها، صدمات و بیماری‌های اورژانس می‌پردازد و در انتها نیز نکاتی مختصر و کاربردی از اصول کمک‌های اولیه، ارزیابی مصدوم یا بیمار، اصول ایمنی، روش‌ها و مهارت‌های اورژانس، بانداژ و پانسمان و کنترل عفونت در کمک‌های اولیه ارائه می‌شود.
 
«کمک‌های اولیه برای همه: ویژه خانم‌های خانه‌دار»


نخستین چاپ کتاب «کمک‌های اولیه برای همه: ویژه خانم‌های خانه‌دار» در 180 صفحه با شمارگان دو هزار نسخه به بهای 25هزار تومان در سال جاری از سوی انتشارات یک یک پنج به بازار نشر عرضه شد.
 
احیای قلبی - ریوی در کودکان، احیای قلبی - ریوی در شیرخواران، احیا در آب، احیا در هفته‌های آخر بارداری، آسم، شوک، سکته و مشکلات قلبی، سقط جنین، سکته مغزی، سوختگی‌ و تاول، سوختگی‌های شیمیایی، خونریزی بینی، بیماری‌های مربوط به سرما و گرما، ارزیابی بیمار یا مصدوم از جمله سرفصل‌های کتاب حاضر است.
 
سقط جنین
از دست رفتن جنین قبل از هفته 20 بارداری را سقط جنین می‌گویند. این مسأله می‌تواند به دلیل شوک و از دست دادن ناگهانی خون، یک اورژانس پزشکی جدی باشد. همچنین موجب استرس شدید عاطفی در مادر می‌شود. خونریزی شدید واژینال در یک زن باردار، دردهای کرامپی (دل پیچه) شدید در قسمت تحتانی شکم، پوست رنگ‌پریده و سرد و مرطوب ناشی از شوک و نبض سریع و ضعیف از علائم و نشانه‌های سقط جنین است.
 
اقدامات گام به گام
به بیمار کمک کنید طوری دراز بکشد که در راحت‌ترین وضعیت قرار گیرد. یک بالش یا حوله لوله شده زیر زانوهای مادر قرار دهید تا دردها و اسپاسم شکمی کاهش یابد. خونریزی را هرچند دقیقه چک کنید و به لخته‌های خون توجه داشته باشید. با اورژانس تماس بگیرید. میزان تنفس و نبض بیمار را هرچند دقیقه بررسی کنید. به هرگونه افزایش در تعداد نبض و تنفس توجه کنید، چراکه ممکن است نشان‌دهنده خونریزی شدید باشد. تا زمان رسیدن آمبولانس کنار بیمار بمانید و اگر لب‌های بیمار خشک هستند، آن‌ها را مرطوب کنید، اما از دادن هرگونه مواد غذایی یا مایعات اجتناب کنید،‌ زیرا احتمالا هنگام رسیدن به بیمارستان، بیهوشی لازم است.
 
«کمک‌های اولیه برای همه: ویژه کارگزاران حج و زیارت»


نخستین چاپ کتاب «کمک‌های اولیه برای همه: ویژه کارگزاران حج و زیارت» در 204 صفحه با شمارگان دو هزار نسخه به بهای 27هزارتومان در سال جاری از سوی انتشارات یک یک پنج روانه بازار نشر شد.
 
خفگی، بیماری‌های مهم در تجمعات انسانی، تشنج،‌دیابت، نزاع و درگیری، سکته قلبی و مغزی، غش کردن، سوختگی و تاول،‌ آسیب‌های استخوان، آسیب‌های شکم،‌ قطع عضو، خونریزی بینی، گرمازدگی، گزش و گازگرفتگی، مسمومیت‌ها، آتش‌سوزی و انفجار، حملات تروریستی، تهدیدات شیمیایی و تهدیدات بیولوژیک،‌ برخی از سرفصل‌های کتاب هستند.
 
بیماری‌های مربوط به گرما
«گرمازدگی» زمانی رخ می‌دهد که مصدوم به علت از دست دادن آب از طریق تعریق، اندکی دچار کم‌آبی می‌شود. جایگزینی آب از دست رفته، معمولا موجب بهبودی کامل می‌شود. «شوک گرمایی» پاسخ غیرقابل برگشت و بالقوه کشنده به دلیل گرمای شدید است که بدن قادر به حفظ دمای طبیعی خود نباشد. مصدوم شدیدا دچار کم‌آبی می‌شود و قادر به خنک کردن سطح پوست خود از طریق تعریق نیست. با افزایش دمای داخلی بدن، آسیب اعضایی مانند قلب، مغز و کلیه‌ها رخ می‌دهد. از علائم گرمازدگی یا شوک گرمایی می‌توان به گرفتگی عضلانی به‌ویژه در ساق و انگشتان پا و خستگی و ضعف عمومی، تهوع یا استفراغ، گیجی هنگام ادای کلمات، پوست رنگ‌پریده و سرد و مرطوب در ابتدا و سپس برافروخته و در انتها قرمز، نبض سریع و ضعیف و در موارد پیشرفته سریع و قوی و تنفس تند و صدادار،‌ اشاره کرد.
 
اقدامات کمکی
باید بیمار را خنک کرد و مایعات از دست رفته را جایگزین نمود. به بیمار کمک کنید در یک محل خنک در حالت استراحت کامل دراز بکشد. لباس‌های تنگ نواحی گردن و کمر را شل کنید. پاها را کمی بالاتر از سطح بدن نگه دارید. با هر وسیله حتی حوله، اسفنج و پارچه نم‌دار سرد،‌ مصدوم را خنک کنید. اگر بیمار کاملا هوشیار و آگاه است، مکررا به او مایعات خنک بدهید. درصورتی‌که مصدوم بیهوش است یا کاملا آگاه و هوشیار نیست، بیمار را در وضعیت ریکاوری قرار دهید و باز بودن راه هوایی و طبیعی بودن تنفس را بررسی کنید. در صورت ایست قلبی، احیای قلبی - ریوی را شروع کنید. با اورژانس تماس بگیرید.
 
«کمک‌های اولیه برای همه: ویژه کارمندان»


نخستین چاپ کتاب «کمک‌های اولیه برای همه: ویژه کارمندان» در 168 صفحه با شمارگان دو هزار نسخه به بهای 24 هزار تومان در سال جاری از سوی انتشارات یک یک پنج روانه بازار نشر شد.
 
آتش‌سوزی و انفجار
سرعت عمل هنگام روبه‌رو شدن با آتش‌سوزی برای نجات جان خود و مصدومان احتمالی، کاملا حیاتی است. از محل آتش‌سوزی خارج شوید و سعی کنید دیگران را نیز از ساختمان بیرون ببرید. قبل از خروج از اتاقی که درِ آن بسته است، در را لمس نمایید، اگر بدنه یا دستگیره در به حدی گرم است که دست را می‌سوزاند، از مسیر دیگری خارج شوید. اگر دود محیط را فراگرفته، مسیر را سینه‌خیز طی کنید. اگر مسیر خروج شما توسط دود، آتش یا حرارت بالا مسدود شده است، در اتاق بمانید، در را ببندید و یک حوله خیس زیر در پهن کنید. اگر در ساختمان آتش گرفته گرفتار شده‌اید، فورا به اتاقی که دارای پنجره است بروید و در را ببندید. زیر در حوله یا پتویی خیس قرار دهید، به‌طوری‌که دود وارد اتاق نشود، سپس با استفاده از تلفن یا پارچه سفید از طریق پنجره تقاضای کمک کنید. تهویه‌های ساختمان را خاموش کنید تا از ورود اکسیژن بیشتر به داخل ساختمان جلوگیری شود. لباس‌های دارای الیاف مصنوعی و پلاستیکی خود یا افرادی که در جریان حریق واقع شده‌اند را دربیاورید. اگر لباستان آتش گرفته، راه نروید یا ندوید. بهترین کار این است که روی زمین بغلتید. شعله را با شن، نمک، پتوی نمناک یا پوشش‌های دیگر خفه کنید. با یک ماسک تنفسی یا یک دستمال خیس، دور دهان و بینی خود را ببندید تا گاز یا دودهای سمی به شما آسیبی نرساند.
 
«کمک‌های اولیه برای همه: ویژه اساتید و دانشجویان»


نخستین چاپ کتاب «کمک‌های اولیه برای همه: ویژه اساتید و دانشجویان» در 192 صفحه با شمارگان دو هزار نسخه به بهای 26 هزار تومان در سال جاری از سوی انتشارات یک یک پنج به بازار نشر عرضه شده است.
 
آسیب‌های سر
فشار بر روی مغز، یک وضعیت جدی است که در آن فشار داخلی می‌تواند موجب صدمه بیشتر شود. فشار ممکن است به وسیله شکستگی جمجمه، تجمع خون، تومور یا عفونت ایجاد شود. در صورت نشت مایعات شفاف یا آغشته به خون از گوش و بینی، لازم است فورا به بیمارستان مراجعه کنید.
 
تغییر وضعیت هوشیاری که اغلب با گذشت زمان بدتر می‌شود، تاری دید یا دوبینی، سنگینی شدید سر یا سردرد کوبنده، تهوع و استفراغ، از دست دادن تعادل، تغییر در حس انگشتان دست یا شل شدن یک سمت بدن، از دست دادن حافظه کوتاه مدت، تنفس صدادار، نبض آهسته اما قوی و مردمک‌های نابرابر از علائم و نشانه‌های آسیب به سر است.  

«کمک‌های اولیه برای همه: ویژه دانش‌‌آموزان دبیرستانی»


نخستین چاپ کتاب «کمک‌های اولیه برای همه: ویژه دانش‌‌آموزان دبیرستانی» در 192 صفحه با شمارگان دو هزار نسخه به بهای 26 هزار تومان در سال جاری از سوی انتشارات یک یک پنج روانه بازار نشر شد.
 
سوختگی‌های شیمیایی
به سرعت هرگونه لباس آلوده را خارج کنید. محل سوخته را با مقدار فراوان آب حداقل به مدت 20 دقیقه بشویید. در صورت امکان برگه اطلاعات ایمنی مواد را بررسی کنید. درصورتی‌که محلول شیمیایی وارد چشم شود، پلک‌های آسیب‌دیده را باز نگه دارید تا مطمئن شوید که آب کاملا زیر پلک‌ها را شست‌وشو می‌دهد تا هرگونه مواد شیمیایی وارد شده را خارج کند. برخی از مواد شیمیایی یا فراورده‌ها نیاز به درمان ویژه‌ای دارند.
 
«کمک‌های اولیه برای همه: ویژه روحانیون و طلاب»


نخستین چاپ کتاب «کمک‌های اولیه برای همه: ویژه روحانیون و طلاب» در 168 صفحه با شمارگان دو هزار نسخه به بهای 24 هزار تومان در سال جاری از سوی انتشارات یک یک پنج روانه بازار نشر شد. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 279222