در نشستی در قم؛

اثر برگزیده دهمین جشنواره کتاب سال رضوی نقد و بررسی شد

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۱
 
 
نشست نقد و بررسی کتاب «در جستجوی خورشید» اثر برگزیده دهمین جشنواره کتاب سال رضوی، شامگاه یکشنبه (23 تیرماه) در قم برگزار شد.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، نشست نقد و بررسی کتاب «در جستجوی خورشید» اثر برگزیده دهمین جشنواره کتاب سال رضوی، شامگاه یکشنبه (23 تیرماه) با حضور جمعی از روحانیون و اندیشمندان حوزوی از سوی دبیرخانه همایش کتاب سال حوزه و با همکاری انجمن حدیث حوزه، در سالن اجتماعات بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم برگزار شد.

در ابتدای این نشست، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر مهدی غلامعلی، با بیان چکیده‌ای از اثر تالیفی خود، محتوای کتاب را تشریح کرد و گفت: در این کتاب به‌رغم اینکه در مواردی از دائره‌المعارف فارسی و منابع قابل‌ دسترس استفاده ‌شده، ولی بیشتر از منابع اصیل بهره گرفته ‌شده است.

نویسنده کتاب «در جستجوی خورشید» با بیان اینکه در این کتاب برای روان بودن متون، از متن‌ها و عبارت‌های عربی کمترین استفاده‌شده است، افزود: تعامل امام رضا (ع) با گروه‌های مختلف شامل هم‌سفران، دانشمندان، هنرمندان، راویان و برخی گروه‌های دیگر نیز از ویژگی‌های این اثر است، که در فصول مختلف شرح داده‌ شده است.
 
لزوم افزودن فصلی درباره وضعیت فکری جهان اسلام و خراسان در زمان حضور امام (ع) به کتاب
در ادامه این نشست، حجت‌الاسلام و المسلمین سیداکبر موسوی تنیانی،‌ به عنوان ناقد اثر با تقدیر از مؤلف کتاب یادشده گفت: جای چنین کتابی که در آن تعدادی از اصحاب امام رضا (ع) معرفی شده باشد، در حوزه‌های علمیه خالی بوده است.

این پژوهشگر دینی در ادامه با بیان اینکه اهل سنت به بهانه‌های مختلف رجال خود را معرفی کرده‌اند، افزود: رجال‌نگاری و درباره رجال تحقیق کردن دشواری و سختی‌های خاص خود را دارد.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه قرآن و حدیث ادامه داد: مؤلف، این اثر را به حدود 90 منبع ارجاع داده که خیلی مهم است و از امتیازات آن به شمار می‌آید.

وی با بیان نقدهایی درباره این کتاب گفت: اگر مؤلف در چاپ‌های بعدی این کتاب در ابتدای آن، بخش یا فصلی را به وضعیت مذهبی فکری جهان اسلام و خراسان در زمان حضور امام رضا (ع) اختصاص دهد به‌نحوی‌که مخاطب عام و خاص به‌ خوبی وضعیت علمی آن دوران را درک کند، این اثر کامل‌تر و جامع‌تر خواهد شد.

تنیایی ادامه داد: در دوران امام رضا (ع) جهان اسلام در دوران طلایی قرار داشت و گروه‌های فکری و فرهنگی اسلامی و حتی غیراسلامی مانند زرتشتیان و مسیحیان فعال بودند، اما بااین‌حال رجالی وجود دارند و از امام رضا (ع) پیروی می‌کنند.

9000 مولف دینی در همایش کتاب سال حوزه شرک کرده‌اند
در بخش دیگری از این نشست، حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالقاسم مقیمی حاجی، دبیر همایش کتاب سال حوزه با بیان اینکه 20 دوره این همایش تاکنون برگزار شده است، گفت: ارائه 17 هزار کتاب در ارتباط با علوم اسلامی و علوم انسانی مرتبط با حوزه دین نتیجه این همایش‌ها است و 9 هزار مؤلف در این هماورد علمی شرکت کردند.

مقیمی حاجی در ادامه افزود: آثار این همایش را در 18 گروه علمی دسته‌بندی می‌کنیم که پارسال به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب، گروه ویژه انقلاب مشتمل بر 10 سال تولیدهای حوزوی‌ها نیز به آن اضافه شد.

دبیر همایش کتاب سال حوزه افزود: بر اساس نظر شورای سیاست‌گذاری، محورهای این همایش شامل مواردی از قبیل جمعیت، خانواده، گام دوم انقلاب، الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و علوم انسانی اسلامی است که سیاست‌های 10 سال آینده کشور را تعیین می‌کند.

وی ادامه داد: یکی از برنامه‌های همایش کتاب سال حوزه با همکاری جشنواره کتاب سال رضوی نقد و بررسی کتاب‌های برگزیده این جشنواره است که کتاب در جستجوی خورشید یکی از این آثار است.
 
یادآوری می‌شود، کتاب «در جستجوی خورشید» با موضوع بازشناسی یاران، راویان و همراهان امام رضا (ع) در خراسان برای نخستین بار در سال 1395 در 2000 نسخه توسط موسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی منتشر و در سال 96 در دهمین جشنواره کتاب سال رضوی به‌عنوان اثر برگزیده انتخاب شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 278283