​اوحدی در نشست خبری عنوان کرد:

تاسیس 4 کتابخانه مخصوص روشندلان تا پایان تابستان

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۵
 
 
رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: چهار کتابخانه جدید برای نابینایان با همکاری مجمع خیرین مدرسه‌ساز تا پایان تابستان راه‌اندازی خواهد شد تا روشندلان بتوانند از خدمات کتابخوانی به شکل گسترده و وسیع‌تری استفاده کنند.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، نشست خبری سعید اوحدی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران صبح امروز (یکشنبه ۲۳ تیر) برگزار شد، در این نشست اوحدی به تشریح برنامه‌های این مجموعه در فصل تابستان در حوزه‌های علمی، فرهنگی، هنری و آموزشی پرداخت.
 
اوحدی در این نشست خبری با بیان اینکه ۵۵ درصد فعالیت‌های تابستانی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در حوزه کتاب برنامه‌ریزی شده است، گفت: در این زمینه مانند چند ماه گذشته چهار اتوبوس کتابگرد هدهد در مناطق مختلف شهر تهران حضور خواهند داشت و برنامه‌های متنوع کتابخوانی را ترویج و تبلیغ خواهند کرد.
 
وی افزود: علاوه بر آن در هماهنگی با مجمع خیرین مدرسه‌ساز امسال تا پایان فصل تابستان چهار کتابخانه جدید برای نابینایان و روشندلان راه‌اندازی خواهد شد تا آن‌ها بتوانند از خدمات کتابخوانی به شکل گسترده و وسیع‌تری استفاده کنند.
 
اوحدی با بیان اینکه اکنون سه کتابخانه نابینایان در زیرمجموعه سازمان مشغول فعالیت هستند، ادامه داد: بیش از ۳۵۰۰ عنوان کتاب بریل و ۵۰۰۰ کتاب صوتی در این کتابخانه‌ها برای استفاده روشندلان قرار داده شده است و علاوه بر آن شهروندان روشندل می‌توانند در تماس با شاره تلفن ۱۸۳۷ کتاب مورد نظر خود را با پیک رایگان دریافت کنند.
 
وی یادآور شد: این کتابخانه‌ها با همکاری موسسه قلمچی راه‌اندازی می‌شوند و گستره قرار گرفتن آن‌ها در مناطق شمال، غرب و شرق تهران است.
 
اوحدی همچنین از اجرای طرح کتاب پارک خبر داد و گفت: علاوه بر این طرح چهارمین دوره جام باشگاه‌های کتابخوانی را دنبال خواهیم کرد که یکی از برنامه‌های خوب و موفق ترویج کتابخوانی در طول سال‌های اخیر بوده است.
 
وی درباره بخش دیگر برنامه‌های کتابی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران توضیح داد: در حوزه شعر نیز به‌زودی خانه شعر تهران در باغ موزه هنر ایرانی راه‌اندازی می‌شود تا در فصل تابستان پاتوقی برای شاعران و اهالی شعر و ادب باشد.
 
به گفته وی، جشنواره کتابستان نیز که یک مسابقه کتابخوانی با رویکرد خطبه غدیر است در دهه ولایت برگزار می‌شود و علاوه بر آن جشنواره شعر غدیر نیز در موزه امام علی (ع) برگزار خواهد شد.
 
اوحدی با بیان اینکه برنامه‌های تابستانی سازمان از ۱۸ آغاز شده و تا ۸ شهریور ماه ادامه خواهد داشت، گفت: ما حدود ۱۱۰ کتابخانه در سطح شهر تهران داریم که در ایام تابستان برخی از آن‌ها تا ساعت ۲۲ و برخی دیگر تا ساعت ۲۴ نیمه شب به فعالیت و ارائه خدمات به اعضا و مراجعه‌کنندگان مشغول هستند.
 
وی همچنین در بخش دیگر صحبت‌های خود به ظرفیت‌های گسترده این سازمان در برنامه‌های مناسبت‌محور تابستان اشاره کرد و یادآور شد: ما در این سازمان ۳۸ فرهنگسرا، ۱۵۰ خانه فرهنگ، ۳۰ سالن سینما و ۱۴ موزه و خانه موزه در اختیار داریم که برنامه‌های متنوعی را برای هر یک از این ظرفیت‌ها در نظر گرفته‌ایم.
 
اوحدی با بیان اینکه در برنامه‌‌ریزی‌ها به بیاینه گام دوم رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران تاکید شده است، گفت: از سوی دیگر تلاش ما بر این بوده است که از ظرفیت و مشارکت مردمی در برنامه‌های خود در سال ۱۳۹۸ بهره ببریم و این موضوع موجب شده است که در سال جاری ۲۸ خانه فرهنگ و مرکز مشارکتی جدید و ۴۲ کانون فرهنگی جدید به ظرفیت‌های سازمان افزوده شده است.
 
وی تاکید کرد: در این زمینه سیاست ما در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران توسعه مراکز مشارکتی و خانه فرهنگ‌ها همچنین استعدادیابی و ارتقای فرهنگ مردم در محله‌ها است، به همین دلیل تاکید ما بر محله‌ محور بودن برنامه‌های هر خانه فرهنگ بوده است و در تابستان شاهد حدود ۶۰۰ برنامه فرهنگی خواهیم بود.
 
اوحدی در بخش پایانی این نشست خبری به حواشی اخیر تامین بودجه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: بودجه سازمان در بهمن ماه سال گذشته با حضور هیات امنا برگزار شد که اشتباهاتی در برخی آمار تعداد نیروها شده بود، به همین دلیل حدود ۳۰ درصد از بودجه راهبردی سازمان شامل حقوق و دستمزد کارکنان کاسته شد.
 
وی افزود: در بودجه برنامه‌ای نیز با چالش روبه‌رو شدیم که من در نامه‌نگاری به شهردار تهران به این موضوع اشاره کردم و خوشبختانه نسبت به آن توجه جدی شد و تاکنون در این زمینه برای رفع مشکلات بودجه‌ای چهار جلسه با شهردار تهران داشته‌ایم.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 278264