وزیر فرهنگ ترکمنستان مطرح شد:

روابط فرهنگی ایران و ترکمنستان صورت مدرن به خود گرفته است

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۳
 
 
وزیر فرهنگ ترکمنستان: در ارتباط با موضوعات فرهنگی همکاری‌های قابل توجهی به بار نشسته است و مراسم روزهای فرهنگی ترکمنستان در ایران نمود توسعه فرهنگی است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) آیین افتتاح هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران امروز؛ یکشنبه 26خرداد ماه با حضور ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آتا گلدی شاه مرادف، وزیر فرهنگ ترکمنستان در تالار  وحدت برگزار شد.
 
ابراهیمی ترکمان در این مراسم ضمن خوشامدگویی به وزیر فرهنگ و هیات همراه او گفت: کشور دوست و برادر ترکمنستان از لحظه استقلال دوستی قابل توجهی با جمهوری اسلامی ایران داشته است و جمهوری اسلامی ایران نیز جزو این کشورهایی بود که استقلال ترکمنستان را به رسمیت شناخت.

وی افزود: در بین ۱۵ کشور همسایه، ترکمنستان به دلیل مرز طولانی با جمهوری اسلامی ایران از اهمیت ویژه‌ای برای ما برخوردار است. مشترکات فرهنگی دو کشور بسیار فراوان‌اند و ما دو ملت در یک بدن هستیم.
 
ابراهیمی ترکمان ادامه داد: امیدواریم برگزاری روزهای فرهنگی در دو کشور زمینه تقویت ارتباطات گسترده را فراهم کند.
 
وزیر فرهنگ ترکمنستان در ادامه این آیین گفت: فرهنگ ملی و رسوم عمومی مردم در ادامه روابط هزاران ساله موجب تحکیم تاریخ و میراث ملی مردم ایران و ترکمنستان شده است. موسیقی‌دانان و هنرمندان هنرهای تجسمی صنایع دستی و مردمان شرقی جایگاه ویژه‌ و خاص خود را در عرصه هنر همواره حفظ کرده‌اند.
 
وی بیان کرد: افزایش هرچه بیشتر همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان نشانه روابط گرم و نزدیک مردم در پرتو دوستی، برادری و حسن همجواری. حضور هنرمندان عرصه فرهنگ و هنر دو کشور در نشست‌های بین‌المللی در پرتو توسعه روابط دوستانه پیوسته ادامه دارد.
 
وزیر فرهنگ ترکمنستان با اشاره به نمونه‌های روابط فرهنگی بین ایران و ترکمنستان گفت: سال ۲۰۱۸ میلادی مراسم روزهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان برگزار شد. علاوه بر این در ماه آوریل هم‌زمان با نوروز شاهد برپایی جشن ملی نوروز در مرز مشترک ایران و ترکمنستان بودیم.
 
این مقام دولتی ترکمنستان افزود: هدف اصلی از برگزاری این برنامه‌ها توسعه و تکامل همکاری‌های دوستانه آشنایی با فرهنگ‌های با ارزش قدیمی و فاخر و همچنین نمایش آن به همه دنیاست.
 
وزیر فرهنگ ترکمنستان با تاکید بر اهمیت برگزاری روزهای فرهنگی در ایران و ترکمنستان ادامه داد: روابط دوستانه دو کشور که از گذشته وجود داشته امروز با مفهوم و معنای جدید صورت مدرن به خود گرفته است. در ارتباط با موضوعات فرهنگی همکاری‌های قابل توجهی به بار نشسته است و مراسم روزهای فرهنگی ترکمنستان در ایران نمود توسعه فرهنگی است.
 
وی در ادامه با اشاره به برنامه‌های متنوع روزهای فرهنگی ترکمنستان در ایران به برگزاری نمایشگاه صنایع دستی، آلات موسیقی آثار تاریخی و رونمایی از کتاب‌های جدید رئیس جمهور ترکمنستان اشاره کرد.
 
علاوه بر این برگزاری نشست تخصصی تاریخی با موضوع جاده ابریشم از گذشت تا حال نیز از دیگر برنامه‌های روزهای فرهنگی ترکمنستان در ایران است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 276918