۱
 

آغاز نشست‌های اقناعی داوری در جایزه مهرگان

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۶
 
 
جلسات بررسی و داوری این دوره از جایزه مهرگان در حال برگزاری است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با پایان یافتن مهلت ارسال آثار در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، دبیرخانه جايزه مهرگان در چهارمین گزارش خود تعداد کل کتاب‌های دریافت شده در بخش‌های مختلف جایزه را اعلام کرد و از پیشرفت امور داوری و آغاز نشست‌های اقناعی داوران در تیرماه ۱۳۹۸ خبر داد.

بر اساس گزارش دبیرخانه در پایان مهلت ارسال آثار در دو بخش مهرگان ادب (رمان و مجموعه داستان) و مهرگان علم (کتاب‌های علمی – زیست‌محیطی) مجموعاً ۲۱۰۱ عنوان کتاب به دبیرخانه جایزه مهرگان رسیده است که ۱۹۵۸ عنوان آن مربوط به مهرگان ادب و ۱۴۳ عنوان آن مربوط به مهرگان علم بوده است.

در بخش مهرگان ادب از میان ۱۹۵۸ عنوان رمان و مجموعه داستان چاپ اول سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷، تعداد ۷۴۵ عنوان (حدود یک سوم آثار) توسط دبیرخانه و داوران مرحله مقدماتی تأیید شده و در چرخه داوری جایزه مهرگان قرار گرفته است که از این میان ۳۸۵ عنوان رمان و ۳۶۰ عنوان مجموعه داستان کوتاه است. 

نکته قابل توجه اینکه در طول دو دهه برگزاری جایزه مهرگان این دومین دوره‌ای است که تعداد رمان‌ها از مجموعه داستان‌ها بیشتر است. 

در بخش مهرگان علم از میان ۱۴۸ عنوان کتاب علمی دریافت شده، ۸۵ عنوان کتاب توسط دبیرخانه تأیید و در چرخه داوری جایزه مهرگان علم قرار گرفته است.

طبق برنامه تنظیم شده دبیرخانه، نشست‌های اقناعی هیأت داوران در دو بخش مهرگان ادب و مهرگان علم از اولین هفته تیرماه سال جاری آغاز می‌شود و تا چند هفته ادامه خواهد داشت. نشست‌های اقناعی هیأت داوران جایزه مهرگان طلایی نیز اندکی پس از پایان این نشست‌ها در شهریورماه آغاز خواهد شد.

دبیرخانه جایزه مهرگان با اشاره به مشخص شدن نهمین داور جایزه مهرگان طلایی از حضور دکتر فرزان سجودی در جمع داوران این جایزه خبر داد و اعلام کرد پس از گذشت چند ماه از آغاز کار، با رأی و نظر داوران از میان ۴۲ رمان برگزیده جایزه مهرگان ادب (در دوره بیست ساله ۱۳۷۸ تا ۱۳۹۷) ۲۲ رمان به مرحله بعد راه یافته‌اند و کار داوری برای انتخاب اثر برگزیده همچنان ادامه دارد. 

شایان ذکر است که هشت تن از داوران جایزه مهرگان طلایی در بیست ساله گذشته هر کدام چند دوره به صورت پیوسته یا به تناوب در جایزه مهرگان ادب داوری کرده‌اند. فرزان سجودی تنها داور جایزه مهرگان طلایی است که تا کنون در جایزه مهرگان ادب داوری نکرده است. 

علیرضا زرگر مدیر جایزه مهرگان با اشاره به حضور مستمر و مؤثر فرزان سجودی در عرصه ادبیات داستانی معاصر گفت: پس از مشورت با دبیر و دیگر داوران جایزه مهرگان طلایی به این نتیجه رسیدیم که نگاه و رأی منتقدی که بیرون از حلقه داوری مهرگان ادب در ادوار گذشته باشد، مفید خواهد بود و به ارزیابی بهتر آثار کمک خواهد کرد. 

مدیر جایزه مهرگان در مورد نخستین دوره جایزه مهرگان ادب خارج از ایران نیز گفت: در همه بخش‌های جایزه مهرگان توجه ما معطوف به ارزش‌های ادبی آثار است و تا حد امکان از ورود به مباحث حساسیت برانگیز و پیچیده پرهیز می‌کنیم، اما اعتقاد داریم که پس از چهار دهه کم‌توجهی و نادیده گرفتن ادبیاتی که در خارج از مرزهای ایران تولید می‌شود، زمان آن فرا رسیده است که به این بخش نیز توجه کنیم. خصوصا آن که در میان کتاب‌های منتشر شده در خارج از کشور آثار درخشانی دیده می‌شود که به سهم خود می‌تواند پشتوانه‌ای برای ادبیات داستانی معاصر ایران باشد.

هیأت داوران این بخش از جایزه مهرگان کار داوری خود را از ماه‌ها قبل آغاز کرده‌اند و با توجه به اتمام مهلت ارسال آثار در ۲۱ می ۲۰۱۹ (۳۱ اردیبهشت‌ماه ۹۸) دبیرخانه جایزه در حال بررسی آخرین آثار ارسال شده است.

رمان‌ها و مجموعه داستان‌هایی که به زبان فارسی در خارج از ایران در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ میلادی منتشر شده و نسخه‌ای از آن در موعد مقرر به دبیرخانه جایزه رسیده، واجد شرایط شرکت در نخستین دوره جایزه مهرگان ادب خارج از ایران هستند و از میان آن‌ها به بهترین رمان و بهترین مجموعه داستان کوتاه جایزه مهرگان تعلق خواهد گرفت. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 276648
 


 
Romania
۱۳۹۸-۰۳-۲۰ ۱۳:۰۵:۵۴
یعنی برگزاری اسکار این قدر ادا نداره که این جایزه از نفس افتاده داره (228850)