رونمایی از اپلیکیشن کودک و نوجوان دفتر نشر فرهنگ اسلامی

کلر ژوبرت: می‌خواهم حس خوب مسلمان شدنم را با داستان به بچه‌ها منتقل کنم

تلفیقی از داستان تعاملی و کتاب – فیلم در یک اپلیکیشن
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۲۰
 
 
کلر ژوبرت در آئین رونمایی اپلیکیشن کودک و نوجوان دفتر نشر فرهنگ اسلامی، گفت: دوست دارم حسی را که در مسلمان شدنم کسب کردم به کودکان منتقل کنم، بچه‌ها در زمینه مسایل دینی و مذهبی سوالات زیادی دارند که پاسخ به آن‌ها بسیار سخت است اما با داستان به راحتی می‌توان پاسخ‌های منطقی به پرسش‌هایشان داد.
 
کلر ژوبرت در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در آیین رونمایی از اپلیکیشن کودک و نوجوان دفتر نشر فرهنگ اسلامی که عصر امروز (دوشنبه 9 اردیبهشت 1398) با حضور مهدی باقری، نایب رییس دفتر نشر فرهنگ اسلامی و جلال وزیری، در غرفه دفتر نشر فرهنگ اسلامی در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد، گفت: اپلیکیشنی بر اساس دو اثر از من با عنوان‌های «لینالونا» و «سوال موموکی» ساخته شده که امروز رونمایی می‌شود.

خالق «کلوچه‌های خدا» افزود: در این کتاب‌ها به دو موضوع مهم اشاره شده‌ است؛ نخست اینکه خداوند را نمی توانیم ببینم و دیگر حجاب. این دو موضوع و پرداختن به آنها با زبان ساده و کودکان برای بچه‌ها مدت ها بود که ذهنم را به خود مشغول کرده بود. تالیف این کتاب‌ها و بازنویسی آنها چند سال طول کشید تا جایی که احساس کردم به داستانی رسیده‌ام قابل عرضه برای کودکان است.

آشنایی‌ام با اسلام، نعمت عظیمی بود
این نویسنده فرانسوی در ادامه بیان کرد: من با عشق، مسلمان شدم و آشنایی‌ام با اسلام، نعمت عظیمی بود. دوست دارم حسی را که در مسلمان شدن کسب کردم به بچه‌ها منتقل کنم. بچه‌ها در زمینه مسایل دینی و مذهبی سوالات زیادی دارند و پاسخ به این سوالات، در حد درک و فهم کودکان بسیار سخت است اما با داستان به راحتی می‌توان بسیاری از توضیحات منطقی را در پاسخ به پرسش‌هایشان بیان کرد.
 

«لینالونا» به 20 هزار نسخه رسید
مهدی باقری، نیز درباره چگونگی ساخت این اپلیکیشن توضیح داد: چند سال پیش چند کتاب از کلر ژوبرت در دفتر نشر فرهنگ اسلامی چاپ کردیم که با اقبال مخاطبان کودک روبه رو شد از جمله کتاب «لینالونا» و «سوال موموکی» به طوری که ظرف مدت کوتاهی کتاب «لینالونا» به چاپ ششم رسید و تا به حال 20 هزار نسخه از آن منتشر کرده‌ایم.

نایب رییس دفتر نشر فرهنگ اسلامی، در ادامه به ویژگی‌های این کتاب اشاره کرد و گفت: این کتاب‌ها از جمله آثاری هستند که نویسنده علاوه بر نوشتن متن کتاب، آنها را نیز تصویرگری کرده است. براین اساس به این فکر افتادیم اپلیکیشنی را برای مخاطبان کودک و نوجوان طراحی کنیم که این کار از سوی جلال وزیری انجام شد و بعد از یک سال به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی آماده شد.

باقری افزود: یکی دیگر از ویژگی‌های این کار، این است که با تکنیک انیمیشن دوبعدی کار شده و قابلیت کتاب – فیلم دارد و قابلیت دوم آن سه زبانه بودن آن است و همچنین با نریشن و بیان زیبایی اجرا شده و هر کدام از شخصیت‌های داستان با زبان متفاوتی صحبت می‌کنند.

کودکان می‌توانند گوینده نریشن شوند
این ناشر درباره ویژگی بعدی این اپلیکیشن گفت: در این اپلیکیشن کودک می‌تواند جایگزین گوینده شود و داستان را به زبان خودش نقد کند که این مساله برای کودکان بسیار جذاب است. همچنین از مهم‌ترین بخش‌های این اپلیکیشن این است که به صورت رایگان بخشی از آن قابل کپی شدن است و مخاطب می‌تواند بعد از دیدن این بخش، اگر علاقه داشت آن را تهیه کند. همچنین ویژگی دیگر این اپلیکیشن این است که در آن بخشی طراحی شده که بچه‌ها بازی دوبعدی با رنگ‌ها و فرم‌های مختلف می‌توانند انجام دهند که برایشان جذاب است.

وی درباره دلایل انتخاب کتاب «لینا لونا» و «سوال موموکی» برای ساخت نخستین اپلیکیشن دفتر فرهنگ نشر اسلامی توضیح داد: تصاویر زیبای این کتاب قابلیت کار انیمیشن را در این اپلیکیشن راحت‌ کرده و تنوع رنگ‌های این کتاب و ارتباطی که مخاطبان توانسته‌اند با آن برقرار کنند از جمله دلایل ما برای انتخاب این کتاب بود.
 

تلفیقی از داستان تعاملی و کتاب – فیلم در یک اپلیکیشن
جلال وزیری، طراح و سازنده این اپلیکیشن، در ادامه به ارائه توضیحاتی درباره ویژگی‌های فنی آن پرداخت و گفت: این اپلیکیشن در پلتفرم اندروید کار شده و در کافه‌بازار در دسترس مخاطبان قرار دارد.

وی با بیان اینکه مخاطبان اصلی این اپلیکیشن کودکان و نوجوان هستند یکی از مزایای آن را رایگان بودنش عنوان کرد و گفت: سعی کردم این اپلیکیشن حجم کمی داشته باشد تا به راحتی دانلود شود و تلفیقی از داستان تعاملی و کتاب – فیلم باشد. البته قبلا کتاب تعاملی و کتاب – فیلم به صورت جداگانه کار شده بود اما تلفیق این دو کار نشده بود و برای مخاطب به صرفه است که با دانلود یک اپلیکیشن هم کتاب – فیلم و هم اپلیکیشن تعاملی را با هم خریداری کند.

به گفته وزیری، به زودی نسخه IOS و اندروید گوگل پلی آن نیز آماده می‌شود و تا پایان سال جاری در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 274967