​دبیرعلمی سی‌وششمین دوره جایزه کتاب‌سال؛

داوری‌های کتاب سال بدون سوگیری انجام شد

بررسی 52هزار و 80 کتاب در جایزه کتاب سال
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۵
 
 
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی مهدوی راد؛ دبیرعلمی سی‌وششمین دوره جایزه کتاب‌سال در اختتامیه این رویداد فرهنگی ضمن ارایه گزارش داوری آثار تاکید کرد: آثار بدون سوگیری ارزیابی شدند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) اختتامیه سی‌وششمین دوره جایزه کتاب‌سال جمهوری اسلامی ایران عصر امروز (سه‌شنبه 16 بهمن‌ماه) با حضور حسن روحانی؛ رئیس‌جمهوری ایران، سیدعباس صالحی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معصومه ابتکار؛ معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و سیدرضا صالحی امیری؛ رئیس کمیته ملی المپیک، محسن جوادی؛ معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدعلی مهدوی‌راد؛ دبیرعلمی این دوره از جایزه کتاب‌سال، احمدعلی حیدری؛ دبیر علمی جایزه جهانی کتاب‌سال، نیکنام حسینی‌پور؛ مدیرعامل موسسه خانه‌کتاب، محمود واعظی؛ رئیس‌دفتر ریاست جمهور در تالار وحدت برگزار شد.
 
مهدوی‌راد در این آئین، با گرامیداشت فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت: فرارسیدن سال‌روز انقلاب اسلامی، انقلاب آگاهی، قلم، کتاب، درایت و آزادی را تبریک می‌گویم.
 
وی در تشریح گزارش برگزاری سی‌وششمین دوره جایزه کتاب سال ادامه داد: مجموعه آثار مکتوب که از راه‌های مختلف در دبیرخانه جایزه کتاب‌سال بررسی شدند 52 هزار و 80 عنوان چاپ نخست بود که در سال 96 منتشر شده بود و در مقایسه با سال گذشته اندکی افزایش داشت. در ارزیابی نخست 10هزار و 368 عنوان کتاب شناسایی و در مرحله دوم 272 عنوان کتاب شامل ترجمه، تألیف و تحقیق بررسی شدند.
 
مهدوی‌راد افزود: امتیازدهی به آثار به این صورت بود که داوران آثار تقدیری را از 85 تا 95 و آثار برگزیده را از 95 تا 100 امتیاز پیش‌بینی کرده بودند.
 
دبیرعلمی سی‌وششمین دوره جایزه کتاب‌سال با اشاره به بیست‌وششمین دوره جایزه جهانی بیان کرد: در این جایزه 244 عنوان کتاب به مرحله نهایی راه پیدا کرد و از بین 28 عنوان کتاب 10 عنوان برگزیده منتخب شد. علاوه‌بر این 10 عنوان اثر برگزیده و 42 عنوان تقدیری امروز معرفی خواهند شد.
 
مهدوی‌راد با اشاره به تاثیر شگرف انقلاب اسلامی بر دانش‌گستری و گسترش ابعاد تمدن اسلامی‌ـ‌انسانی و تحول میراث مکتوب گفت:‌ حرکت در حوزه میراث مکتوب هرچند مقبول نیست اما مطلوب است.
 
وی افزود: نعمت انقلاب، نعمت بزرگی است که با آگاهی، آزادی، فرهیختگی و فرزانگی همراه است بنابراین پیشگیری از تحریف آن بسیار مهم است.
 
مهدوی راد درباره جریان داوری آثار این دوره جایزه کتاب‌سال بیان کرد: اطمینان می‌دهم که داوران عزیز هرچه را که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌عنوان متولی اجازه چاپ داده بود و ما مطلع شدیم، بدون سوگیری ارزیابی شدند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 271623