بررسی آماری 8 دوره کتاب سال از 1368 تا 1375

کتاب سال در دوران سازندگی

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۶
 
 
کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، طی هشت سال ریاست جمهوری مرحوم آیت‌آلله هاشمی رفسنجانی، رئیس دولت سازندگی طی سا‌ل‌های 1368 تا 1375 برگزار و در مجموع 29 هزار و 72 اثر از سوی داروان بررسی و 187 پدید‌آور برگزیده و 157 شایسته‌تقدیر معرفی شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را می‌‌توان پیشانی رویداد‌های ملی حوزه نشر دانست. طی فعالیت دولت‌های پنجم و ششم، دوره‌های هفتم تا چهاردهم کتاب سال جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

به بهانه دومین سالگرد درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی هشت دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران که طی سال‌های 1368 تا 1375 برگزار شده از نظر آماری بررسی شده است.

آثار در کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شامل 11 گروه «کلیات»، «فلسفه و روان‌شناسی»، «دین»، «علوم‌اجتماعی»، «زبان»، «علوم‌ خاص»، «علوم‌ کاربردی»، «هنر»، «ادبیات»، «تاریخ و جغرافیا» و «کودک و نوجوان» از سوی داوران بررسی می‌‌شود.

براساس آمار طی این هشت دوره در مجموع و در همه حوزه‌ها 29 هزار و 72 اثر به دبیر‌خانه ارسال شده است. داوران از بین آثار ارسالی 187 پدید‌آور را برگزیده و 157 صاحب اثر را شایسته تقدیر شناختند.

هم‌زمان با هفتمین دوره کتاب سال هیچ اثری در گروه کودک و نوجوان به دبیر‌خانه ارسال نشد که در نوع قابل توجه است. دوره بعد پدید‌آورندگان حوزه ادبیات کودک و نوجوان با ارسال 300 اثر به این بخش جان بخشیدند.

بیشترین آثار ارسالی به دبیر‌خانه جشنواره مربوط به دوره سیزدهم با پنج هزار و 331اثر است. علاوه‌براین در پدید‌آورندگان شاخه دین با ارسال 543اثر به دبیر‌خانه رکورددار بودند.

کمترین میزان آثار ارسالی نیز مربوط به دوره هفتم با هزار و 403اثر است. نکته قابل توجه دیگر این هشت دوره نظرات داوران است. دهمین دوره جایزه کتاب سال، شایسته تقدیر نداشت. بیشترین برگزیده‌‌ها نیز با 30برگزیده مربوط به دوره هشتم است. دوره دوازدهم نیز با 33برگزیده رکوردار اعلام برگزیده‌‌هاست.

طی هشت دوره برگزاری کتاب سال جمهوری اسلامی در دولت سازندگی، بیشترین آثار داوری به شاخه ادبیات با پنج هزار و 93 اثر و کمترین به شاخه کلیات با 999 اثر اختصاص دارد. داوران سیزدهمین دوره با داوری پنج‌هزار و 331 اثر رکورد‌دار داوری این هشت دوره هستند. 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 270365