ایبنا گزارش می‌دهد:

برگزیدگان ۱۷ سال جشنواره چاپ زیر یک سقف

گزارش از بیست‌و‌پنجمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۲
 
 
۱۲غرفه شامل برگزیدگان ادوار مختلف جشنواره ملی صنعت چاپ در بیست‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی تهران حضور دارند، شرکت‌هایی که در دوره‌های مختلف توانسته‌اند به دلیل کیفیت آثار خود در حوزه کتاب، آثار نفیس، چاپ و... جایزه دریافت کنند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، همزمان با بیست‌وپنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته بندی تهران، جمعی از برگزیدگان هفده دوره جشنواره ملی صنعت چاپ در سالن شماره 6 نمایشگاه در 12 غرفه جانمایی شده‌اند.
 
از برگزیدگان حمایت می‌کنیم
مسعود فرشی‌فرید؛ دبیر هجدهمین جشنواره ملی صنعت چاپ با اشاره به اجرای این طرح برای نخستین بار در نمایشگاه امسال گفت: این اقدام در راستای حمایت‌های دفتر امور چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از فعالان و برگزیدگان جشنواره‌های صنعت چاپ از امسال آغاز شد و در قالب همکاری‌ اتحادیه‌های صنعت چاپ تهران در نمایشگاه شاهد این رخداد بودیم.
 
وی ادامه داد: امسال برای نخستین بار 12 برگزیده دوره‌های مختلف جشنواره‌های صنعت چاپ در این رویداد حضور داشتند که با توجه به محدودیت زمانی
دبیرخانه جشنواره به دنبال حمایت و تشویق برگزیدگان و فعالان صنعت چاپ، برنامه‌های عرضه مشترک محصولات و خدمات برگزیدگان را در دستور کار خود دارد
و مکانی، ثبت‌نام انجام شد. البته دبیرخانه جشنواره به دنبال حمایت و تشویق برگزیدگان و فعالان صنعت چاپ، برنامه‌های عرضه مشترک محصولات و خدمات برگزیدگان را در دستور کار خود دارد که با حمایت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می‌شود.


 
در پاویون امسال انتشارات خانه فرهنگ و هنر گویا، شرکت چاپ و نشر بانک ملی، چاپ سرمدی، دهرنگ چاپ، صحافی سیمرغ، چاپ هنر سرزمین سبز، کیان چاپ صنایع چاپ و بسته‌بندی پیمان نو مشهد، شرکت دایره سفید، شرکت چاپ پردازش رایان تصویر، موسسه انتشارات آستان قدس رضوی و انتشارات فرهنگسرای میردشتی حضور دارند.
 
اینجا فرصتی برای محک زدن است
مرتضی نبوی؛ کارشناس بازاریابی شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران با بیان اینکه تاکنون توانسته‌ایم در 11 دوره جشنواره صنعت چاپ به عنوان برگزیده انتخاب شویم، گفت: در طول این دوره بارها به دلیل چاپ امنیتی، چاپ کارت هوشمند، چک پول و اوراق مشارکت و دیگر حوزه‌ها به عنوان چاپخانه برتر برگزیده شدیم.


 
وی ادامه داد: در طول این سال‌ها مجموعه ما به دلیل توجه جدی به موضوع نوآوری و تکنولوژی توانسته است به نتایج خوبی دست پیدا کند. اکنون ماشین‌آلات چاپ افست بسیار مدرنی در این چاپخانه وجود دارد که کارهای خود را با آن‌ها انجام می‌دهیم.
 
نبوی با اشاره به اهمیت برگزاری جشنواره ملی صنعت چاپ، توضیح داد: این جشنواره فرصتی برای محک زدن توانمندی‌های چاپخانه‌ها در بخش‌های مختلف است، در این سال‌ها موفقیت ما نشانه
در طول این سال‌ها مجموعه ما به دلیل توجه جدی به موضوع نوآوری و تکنولوژی توانسته است به نتایج خوبی دست پیدا کند، اکنون ماشین‌آلات چاپ افست بسیار مدرنی در این چاپخانه وجود دارد که کارهای خود را انجام می‌دهیم
موفقیت مجموعه و کارگروهی ما در طول این سال‌ها بوده است.
 
وی همچنین درباره اختصاص غرفه به برگزیدگان جشنواره در نمایشگاه چاپ تهران، عنوان کرد: این اقدام، یکی از بهترین و موثرترین اقداماتی بوده است که در قالب جشنواره و نمایشگاه به عنوان یک کار گروه انجام شده، چراکه این نمایشگاه مخاطبان خاص خود را دارد و با تکیه به این بازدیدکنندگان تخصصی می‌توان برای آینده کاری خود برنامه‌ریزی کرد و امیدوارم این اقدام در دوره‌های آتی نیز ادامه داشته و کارها مستمر باشد.
 
حضور در نمایشگاه فرصت دیدار مستقیم است
شرکت پردازش تصویر رایان یکی دیگر از غرفه‌های برگزیده در نمایشگاه امسال است. علی موسوی؛ کارشناس این شرکت با اشاره به ویژگی‌های مجموعه در ارائه خدمات با کیفیت به مخاطبان و مشتریان گفت: ما در این مجموعه تلاش می‌کنیم خدمات چاپی در عرصه‌های مختلف را به مشتریان خود در بخش‌های متنوع ارائه دهیم و این تنوع کارهای ما را توسعه داده است.
 

وی افزود: تاکنون در سه دوره از مسابقات ملی صنعت چاپ توانسته‌ایم در بخش چاپ جایزه دریافت کنیم و این جایزه با توجه به اینکه رقابت در میان چاپخانه‌های مختلف بوده است، برای ما ارزش و اعتبار زیادی دارد.
 
موسوی با بیان اینکه حضور در نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی تهران به عنوان غرفه برگزیده یک امکان خوب است، تاکید کرد: این امکان فرصتی را به وجود آورده است که بتوانیم به صورت مستقیم با مشتریان و مخاطبان خود ارتباط داشته باشیم و در خلال این ارتباط سلیقه‌های آن‌ها را بهتر بشناسیم و در کارهای خود به کار گیریم.
 
وی یادآور شد: البته معتقدم در سال‌های آینده باید تبلیغات محیطی و خبری درباره وجود غرفه برگزیدگان بیشتر باشد، زیرا بسیاری از مردمی که به سالن شش نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی می‌آیند
این امکان فرصتی را به وجود آورده است که بتوانیم به صورت مستقیم با مشتریان و مخاطبان خود ارتباط داشته باشیم و در خلال این ارتباط سلیقه‌های آن‌ها را بهتر بشناسیم
از حضور ما مطلع نیستند و برنامه‌ریزی برای سال آینده با هدف کمک به برگزیدگان یک ضرورت است.
 
سنجش کیفی چاپخانه‌ها و ناشران در یک فضا
به سراغ غرفه شرکت چاپ دایره سفید می‌رویم، رضا شیرازی؛ مشاور این شرکت با اشاره به موفقیت این مجموعه در مسابقات صنعت چاپ، عنوان کرد: ما در جشنواره هفدهم  یعنی سال گذشته در حوزه کتاب توانستیم برای جلد اول کتاب تهران‌نگاری (نقشه‌های تهران) برگزیده شویم که افتخار بزرگی برای ما به شمار می‌آید.
 

وی افزود: کتاب‌های نفیس زیادی هر سال در کشور منتشر می‌شود اما در این میان کتاب‌های تخصصی در قطع‌های بزرگ بسیار کم هستند، زیرا در چاپ و صحافی این آثار مشکلات جدی وجود دارد ولی ما با یک کار گروهی توانسته‌ایم باهمه این مشکلات مقابله کنیم.
 
شیرازی همچنین درباره اهمیت جشنواره مسابقات چاپ نیز گفت: این جشنواره فرصتی است تا ویژگی‌های چاپخانه‌ها و ناشران مختلف در یک موقعیت سنجش کیفی آثار به دقت توسط داوران و کارشناسان خبره بررسی شود همچنین زمینه‌ای مهیا می‌کند تا فعالیت سالانه در حوزه چاپ به صورت جدی محک زده شود.
 
به گفته وی، حضور در نمایشگاه چاپ تهران نیز فرصتی برای نمایش توانمندی ناشران است تا مشتریان با تکیه بر این ویژگی‌ها به سراغ ناشران و چاپخانه‌داران بیاید و پیش‌بینی این غرفه یکی از اقدامات موثر و مفید در صنعت چاپ به شمار می‌آید که موجب ارتباط بهتر دست‌اندرکاران  این حوزه است.
 
تقویت ارتباط و تعاملات همکاری
 در پایان به سراغ مهدی امراللهی؛ مدیر فروش انتشارات فرهنگسرای
این جشنواره فرصتی است تا ویژگی‌های چاپخانه‌ها و ناشران مختلف در یک موقعیت سنجش کیفی آثار به دقت توسط داوران و کارشناسان خبره بررسی شود همچنین زمینه‌ای مهیا می‌کند تا فعالیت سالانه در حوزه چاپ به صورت جدی محک زده شود
میردشتی رفتیم، او با بیان اینکه تاکنون در چهار دوره از مسابقات ملی جشنواره چاپ برگزیده شده‌ایم، گفت: این جشنواره در طول سالیان مختلف علاوه بر اینکه موجب ارتقای کیفیت محصول نهایی در میان ناشران و چاپخانه‌داران شده است، زمینه‌ای فراهم کرده تا رقابتی سالم در میان دست‌اندرکاران این حوزه ایجاد شود.


 
وی افزود: نمایشگاه چاپ تهران و حضور ما در این مجموعه که اغلب آن‌ها از تولیدکنندگان و فعالان این حوزه هستند، موجب شده است که ارتباط و همکاری خوبی بین بخش‌های مختلف تولید یک کتاب و اثرنهایی ایجاد شود و فرصت ارزشمندی برای همه فعالان این بخش‌ها به شمار می‌آید.
 
امراللهی همچنین به اهمیت حضور زنجیره‌های مختلف چاپ و نشر در کنار یکدیگر اشاره کرد و یادآور شد: ما در اینجا شاهد بهترین و باکیفیت‌ترین تولیدکنندگان در بخش‌های مختلف صنعت چاپ هستیم و می‌توانیم در این فضا علاوه بر مقایسه خدمات و کیفیت فعالیت آن‌ها، زمینه را برای همکاری‌های آتی فراهم کنیم.
 
 به نظر می‌رسد اکنون که بیست‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی تهران در روز پایانی خود به‌سر‌ می‌برد، فرصتی دارد تا با تکیه بر توانمندی بخش‌های مختلف چاپ و نشر پیوند مستحکمی میان دو بخش ایجاد کند. پیش‌بینی غرفه برگزیدگان در نمایشگاه چاپ ایده خلاقانه‌ای بود که می‌تواند به رود خشکیده صنعت چاپ و نشر این‌روزها کمک زیادی کند و روحی تازه بر این فضا بدمد.
 
البته اگرچه این بخش امسال با استقبال نسبتا کمی به دلیل محدودیت اطلاع‌رسانی در این زمینه روبه‌رو بود، اما زمینه ساز رخدادهای خوب و مبارکی در صنعت چاپ کشور در شمار می‌آید اما به این شرط که اجرای آن در رویدادها، نمایشگاه‌ها و برنامه‌های فرهنگی استمرار داشته باشد، همچنین مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز حامی و پشتیبان این جریان باشند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 269155