​در نشست خبری صبح امروز عنوان شد:

حضور 445 شرکت داخلی در بیست‌وپنجمین نمایشگاه چاپ تهران

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۵
 
 
بیش از 445 شرکت داخلی و خارجی در بیست‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی و ماشین‌آلات وابسته تهران حضور دارند، این نمایشگاه 22 تا 25 آذر با رویکرد حمایت از کالای داخلی در محل دائمی نمایشگا‌ه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، نشست خبری بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی و ماشین‌آلات وابسته تهران صبح امروز (دوشنبه 12 آذر) با حضور ایرج استادعلینقی؛ رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران، احمد ابوالحسنی؛ رئیس اتحادیه لیتوگرافان تهران و جلیل غفاری‌رهبر؛ رئیس اتحادیه صحافان تهران در اتحادیه چاپخانه‌داران برگزار شد.
 
در ابتدای این نشست، ایرج استادعلینقی؛ رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران در سخنانی با اشاره به ریزش فضای بخش بین‌الملل نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی تهران، گفت:‌ با توجه به اینکه بخش زیادی از مسائل و مشکلات کشور در بخش خارجی دچار رکود شده است، 10 درصد از فضای بخش بین‌الملل نمایشگاه نسبت به سال گذشته کاهش یافته است، اما خوشبختانه فعالان بخش داخلی این کاستی را در بخش فضا جبران کردند ولی از نظر ارزش مالی نتوانستند جبران کنند.
 
وی افزود: نمایشگاه‌ها در سراسر دنیا با 2 نگاه برگزار می‌شوند؛ نخست بخش اطلاع‌رسانی به بازدیدکنندگان داخلی و خارجی و دوم تجارت خارجی و واردات و صادرات، برای نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی امسال که اقتصاد کشور ما در بحران است ما تمرکز خود را بر زمینه اطلاعرسانی و آگاهی به دست‌اندرکاران این حوزه انجام دادیم.
 
علینقی با اشاره به محرومیت ایران از صدور کالا، عنوان کرد: ما اگر تجارت خارجی نداریم اما زمینه اطلاعرسانی و افزایش توان تولیدکنندگان و فعالان چاپ و بسته‌بندی را ارتقا دادیم تا فعالان این حوزه بتوانند استفاده لازم را از این رویداد سالانه داشته باشند.
 
همچنین احمد ابوالحسنی؛ رئیس اتحادیه لیتوگرافان تهران نیز با اشاره به حضور 45 شرکت خارجی در نمایشگاه امسال، توضیح داد: شرکت‌ها و نمایندگان و فعالان چاپ و بسته‌بندی خارجی امسال در فضایی به وسعت 400 مترمربع دستاوردهای خود را به شرکت‌های ایرانی عرضه خواهند کرد.
 
وی ادامه داد: همچنین 440 شرکت داخلی شامل دست‌اندرکاران بخش‌های مختلف چاپ و بسته‌بندی و تبلیغات نیز در این نمایشگاه در فضایی به وسعت 20 هزار مترمربع حضور خواهند داشت و در کل نمایشگاه میزبان 445 شرکت داخلی و خارجی خواهد بود.
 
ابوالحسنی در بخش دیگر صحبت‌های خود با بیان اینکه امسال بخش داخلی و خارجی در همه نمایشگاه‌ها ریزش داشته است، تاکید کرد: اگرچه نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی تهران در بخش بین‌الملل ریزش داشته است، اما در بخش داخلی و ریالی ریزش مخاطب نداشتیم و در شش ماه دوم سال نمایشگاه موفقی از نظر تعداد برگزارکنندگان هستیم.
 
رئیس اتحادیه لیتوگرافان تهران تمرکز بر بخش آموزش را یکی از ویژگی‌های نمایشگاه امسال دانست و یادآور شد: امسال برای نخستین بار سمینار آموزشی بین‌المللی با حضور استادانی از کشورهای تایوان و چین درباره ارائه راهکار به فعالان چاپ و بسته‌بندی برای خروج کشور از بحران‌ برگزار خواهد شد، همچنین هیات‌های تجاری از کشورهای افغانستان و عراق برای توسعه بازارهای ایران و صادرات نیز در نمایشگاه حضور دارند.
 
تلاش داریم با نمایشگاه رکود را از بین ببریم
در بخش دیگر این نشست خبری، جلیل غفار‌ی‌رهبر؛ رئیس اتحادیه صحافان تهران درباره رویکرد امسال نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی گفت: وضعیت اقتصادی که اینروزها به دلیل تحریم‌ه گریبان تولیدکنندگان عرصه‌های مختلف را گرفته است، بسیاری از نمایشگاه‌ها با مشکلات زیادی روبرو شدند که نمایشگاه ما نیز از این قاعده مستثنی نبود اما تلاش کردیم در بخش داخلی حضور پررنگی از شرکت‌کنندگان داشته باشیم.
 
وی افزود: مشکلات در کشور خیلی زیاد است اما باید تلاش کنیم با کمک یکدیگر کار خود را به درستی پیش ببریم، رویکرد متفاوت ما امسال این است که با برگزاری نمایشگاه،‌ رکودی که به دلیل تحریم‌‌ها ایجادشده است را از بین ببریم.
 
غفاری‌رهبر با بیان اینکه امسال اقدام خاصی نسبت به سال گذشته نداریم، تاکید کرد: اما در این میان سعی کردیم نسبت به سال گذشته نمایشگاه ضعیف‌تری نداشته باشیم و با مشارکت حداکثری شرکت‌ها و فعالان چاپ و بسته‌بندی کشور این رویداد را برگزار کنیم.
 
وی با اشاره به علاقه‌مندی تولیدکنندگان و فعالان صنعت چاپ کشورهای دیگر برای حضور در نمایشگاه تهران گفت: در نمایشگاه میلان ایتالیا که حضور داشتیم، بسیاری از شرکت‌ها و فعالان چاپ و بسته‌بندی کشور علاقه‌مندی خود را برای شرکت در نمایشگاه اعلام کردند، اما به دلیل نوسانات نرخ ارز و افزایش قیمت ماشین‌آلات و مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان این اقدام به صرفه نیست.
 
غفاری‌رهبر همچنین درباره کاهش متراژ بخش بین‌الملل نمایشگاه نیز توضیح داد: کشور چین حدود 1500 متر فضا درخواست داده بود اما به دلیل اینکه نمی‌تواند تجهیزات غرفه خود را از طریق کشتیرانی به ایران بیاورد عملا تنها در 200 متر جانمایی شدند، همچنین کشور ترکیه هر سال متراژ بالایی درخواست می‌داد که این میزان امسال کاهش چشمگیری یافته است و نماینده شرکت‌های ترکی در ایران به نمایشگاه خواهند آمد.
 
ابوالفضل ایمنی؛ مدیر روابط عمومی بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی نیز در سخنانی گفت: امسال برای نخستین بار طرح پژوهشی آمارگیری را در روزهای نمایشگاه اجرا خواهیم کرد که شامل بررسی تاثیر رخدادهای اقتصادی در صنعت چاپ است که نتایج آن پس از برگزاری نمایشگاه اطلاعرسانی خواهد شد.
 
وی ادامه داد: برگزاری چهار کارگاه آموزشی در روزهای نمایشگاه نیز یکی دیگر از برنامه‌های ما است که با حضور استادان دانشگاه و پیشکسوتان صنعت چاپ کشور در موضوعات مختلف برگزار می‌شود، همچنین رویکرد نمایشگاه امسال حمایت از کالای ایرانی است که تاکید ویژه‌ای بر آن داریم.
 
بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی و ماشین‌آلات وابسته تهران 22 تا 25 آذر از ساعت 9 تا 17 در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 268575