​عضویت رایگان 4000 نفر در کتابخانه‌های منطقه 8 در هفته کتاب

طاهره ایبد به مهمانی بچه‌ها رفت

مطالعه غیردرسی فعالیت ذهن را افزایش می‌دهد
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۲
 
 
همزمان با هفته کتاب و کتاب‌خوانی، بیش از 4000 نفر به صورت ریاگان به عضویت کتابخانه فرهنگسرای گلستان درآمدند و طاهره ایبد مهمان ویژه فرهنگسرای گلستان بود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) هفته کتاب و کتاب‌خوانی در فرهنگسرای گلستان با اجرای برنامه‌های متنوعی برگزار شد. حضور نویسندگان کودک و نوجوان در کتابخانه‌های مراکز و دیدار چهره به چهره با مخاطبان، بازدید دانش‌آموزان و عضویت رایگان آنان در کتابخانه‌ها، خرید منابع مطالعاتی جدید و ... از جمله برنامه‌هایی بودند که برگزار شد و مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت.

طاهره ایبد، نویسنده نام آشنای کشور، مهمان یکی از نشست‌های دیدار چهره به چهره با مخاطبان بود. در این دیدار صمیمانه که با هدف آشنایی بیشتر کودکان و نوجوانان با کتاب‌های مناسب‌شان برگزار شد، طاهره ایبد ضمن معرفی کتاب‌های خود درخصوص فواید کتاب‌خوانی گفت: هر کتاب یک تجربه است و کسانی که کتاب می‌خوانند، تجربه بیشتری کسب می‌کنند و با تجربیات دیگران نیز آشنا می‌شوند. از سوی دیگر، خواندن داستان بر قدرت تخیل می‌افزاید و به همین دلیل، بچه‌هایی که قصه و داستان می‌خوانند باهوش‌تر هستند.

باید دقت داشت که با کمک قوه تخیل، چیزهای جدید و تازه اختراع می شوند و از آن‌جا که اساس و زیربنای شخصیت انسان در سنین کودکی و نوجوانی پایه‌گذاری می‌شود، توجه به کتاب و کتاب‌خوانی از سنین کودکی بسیار با اهمیت است. والدین باید دقت داشته باشند که آموخته‌های این دوران، تأثیر عمیقی بر آینده فرزندانشان دارد و بنابراین باید کودکان را از سنین کودکی تشویق کنند. مطالعه غیردرسی باعث افزایش فعالیت ذهن می‌شود. بنابراین اگر مطالعه به صورت یک عادت درآید، دیگر ارتباطمان با جهان دانش سخت نخواهد بود و بدون هیچ زحمتی خواهیم توانست از راه مطالعه، درک و اندیشه خود را نسبت به جهان هستى رشد و تعالى ببخشیم.

رفیع افتخار، مهمان دیگر نشست‌های دیدار چهره به چهره بود. در این دیدار، او ضمن معرفی تعدادی از آثار خود نظیر «طلسم خانه عنکبوت‌ها»، «برعسوس»، «برسد به دست دوست»، «دنیای آرزوها»، «کت ولیعهدی» و «دختری پیش خدا» گفت: والدین دانش‌آموزان و مربیان مدارس، باید کودکان و نوجوانان را به سمت کتاب‌خوانی تشویق کنند و کتاب‌های مناسب رده سنی آنان را در اختیارشان بگذارند. اکثر دانش‌آموزان، سنگینی تکالیف و دروس مدرسه را دلیل عدم مطالعه روزانه می‌دانند در حالی که با برنامه‌ریزی صحیح می‌توانیم روزانه به صورت حداقل یک ربع تا بیست دقیقه را برای مطالعه کتاب غیر درسی اختصاص بدهیم.

این نویسنده کودک و نوجوان اضافه کرد: مطالعه کتاب باعث افزایش دایره لغات فرد می‌شود. متاسفانه می‌بینیم که برخی از افراد به علت عدم مطالعه کافی در سنین بزرگسالی حتی برای نوشتن یک نامه ساده نیز دچار مشکل می‌شوند. بنابراین توجه به کتاب و کتاب‌خوانی از سنین پایین باید به عنوان یک اولویت برای والدین مطرح شود. به اعتقاد من، برای نویسندگی، علاوه بر علاقه ذاتی پشتکار نویسنده نیز بسیار مهم می‌باشد. اگر زیاد مطالعه کنید، بهتر می‌توانید راجع به تخیلات خود و چیزهایی که در ذهنتان است، بنویسید و دایره لغات خود را افزایش دهید. نویسندگان جوانی که ممارست بیش‌تری دارند، حتما در آینده نویسندگان موفقی خواهند شد. به نظر من، نویسنده‌ای موفق است که حداقل روزانه 5 ساعت را به خواندن و نوشتن اختصاص دهد و ممارست کند.

برنامه دیگر دیدار چهره به چهره با مخاطبان، با حضور خانم لاله جعفری بود. او در ابتدای این جلسه، بخش‌هایی از کتاب «ناروان نهنگ تک شاخ» را برای بچه‌ها خواند و سپس پاسخگوی سوالات مخاطبین پیرامون چگونگی نویسندگی شد. او گفت: تشویق و همراهی والدین، مهم‌ترین عنصر برای کتاب‌خوان کردن کودکان است. والدین باید دقت داشته باشند که اگر می‌خواهند آگاهی فرزندانشان بالا رود، باید آنان را کتاب‌خوان کنند.

براساس خبر روابط عمومی مراکز فرهنگی هنری منطقه 8 و فرهنگسرای گلستان، با هدف انس بیشتر دانش‌آموزان با کتاب برنامه‌های دیگری نیز در مراکز فرهنگی هنری منطقه 8 و ایام هفته کتاب‌خوانی، تدارک دیده شد که از آن جمله می‌توان به بازدید دانش‌آموزان از کتابخانه‌های منطقه اشاره کرد. با هماهنگی‌های صورت گرفته با اداره آموزش و پرورش، بیش از هزار دانش‌آموز در گروه‌های مختلف سنی از کتابخانه‌های این منطقه بازدید کرده و ضمن آشنایی با شیوه استفاده از منابع مطالعاتی و پژوهشی این مراکز، با کتاب‌های مناسب رده سنی خود آشنا شدند. هر یک از بچه‌ها به رسم یادگاری، یک کتاب نیز از کتابخانه هدیه گرفتند.

بنابر اعلام سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، عضویت در کتابخانه‌های زیر مجموعه این سازمان در ایام هفته کتاب‌ و کتاب‌خوانی رایگان اعلام شد. بر همین اساس،‌ بیش از 4 هزار نفر، به صورت رایگان در کتاب‌خانه‌های منطقه عضو شده و از این پس می‌توانند از خدمات آن استفاده کنند.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 268117