در نشست خبری نخستین جشنواره ملی اشعار آئینی مطرح شد:

شعرای متعهد ما تصویر قابل قبولی از معارف ارائه داده‌اند

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۱
 
 
در نشست خبری نخستین جشنواره ملی اشعار آئینی که در نیمه دوم دی‌ماه به میزبانی قم برگزار می‌شود مطرح شد: شعرای متعهد ما تصویر قابل قبولی از معارف ارائه داده‌اند.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) از قم، محمدعلی مجاهدی (شاعر آیینی) پیش از ظهر امروز سه‌شنبه پانزدهم آبان‌ماه در نشست خبری در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم از برگزاری نخستین جشنواره ملی اشعار آئینی به میزبانی قم خبر داد و گفت: یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی بعد از پیروزی و در طول ۴۰ سال حیاتش از منظر شعر و ادب شعر آئینی است. شعرای متعهد ما توانسته‌اند جای خالی بسیاری از مطالبی که در پیشینه مکتوب شعر آئینی ناگفته مانده را رصد کنند و با بیان هنری، تصویر قابل قبولی را از این معارف ارائه دهند. اما هنوز که هنوز است شعر آئینی آنگونه که بایسته و شایسته است شناخته نشده است.

دبیر علمی نخستین جشنواره شعرهای آئینی افزود: شعر آئینی متاثر از متون متین وحیانی، منابع متقن روایی و تاریخ است. خیلی‌ها تصور کرده‌اند شعر آئینی منحصر شده است در دو مقوله منقبت‌سرایی و مرثیه‌سرایی، در حالی که اینگونه نیست. اگر ما بخواهیم قلمرو موضوعی شعر آئینی را در یک نمایی به دست بدهیم و به یک پازل همانند کنیم شعر ولایی یک قطعه از این قلمرو و پازل است که انواع و اقسام گوناگون دارد.

این شاعر آئینی سپس با اشاره به اهداف برگزاری این جشنواره بیان کرد: هدف عمده از برگزاری همایش سراسری شناساندن شعر آئینی از این منظر است که چه می‌خواهد بگوید و در چه حیطه و قلمرویی فعالیت می‌کند. کسانی که موافق شعر آئینی هستند و کسانی که اهل ادب و شعر و فکرند اما با شعر آئینی مخالفتی ندارند بر این عقیده‌اند که شعر آئینی و مقاومت در دو دهه گذشته بالنده بوده و ما امروز آثار بسیار فاخر و گرانسنگی را در ادبیات معاصر داریم که جای خالی آن‌ها را در پیشینه مکتوب شعر فارسی احساس می‌کردیم.

در پایان این نشست خبری از پوستر نخستین جشنواره اشعار آئینی که نیمه دوم دی‌ماه به میزبانی قم برگزار می‌شود رونمایی شد.

مهلت ارسال آثار در دو بخش سنتی و آزاد از ۱۵آبان لغایت ۳۰ آذر ۹۷ است. علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را به دبیرخانه جشنواره واقع در قم – خیابان شهید لواسانی – ساختمان شماره ۲ اداره فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم ارسال کنند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 267225