در نشست خبری تشریح شد:

پیش‌بینی 16417 برنامه نهاد کتابخانه‌های عمومی در هفته کتاب

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۰
 
 
مهدی رمضانی در نشست خبری بیست و ششمین دوره هفته کتاب ضمن اشاره به برنامه‌های نهاد به مناسبت این هفته گفت: نهاد امسال در سطح عالی، شورای سیاستگذاری هفته کتاب را تشکیل داد و رئیس نهاد به‌عنوان رئیس شورا در جلسات حضور داشت.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نشست خبری اعلام برنامه‌های «بزرگداشت روز کتاب و کتابخوانی و کتابدار نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور» در بیست‌وششمین دوره هفته کتاب، پیش از ظهر امروز دوشنبه(14 آبانماه) با حضور مهدی رمضانی؛ معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار شد.
 
روز کتابدار فرصت مرور فعالیت‌های نهاد است
رمضانی با بیان این مطلب که 24 آبان‌ماه فرصت مرور فعالیت‌های یک‌ساله نهاد کتابخانه‌های عمومی است، گفت: همواره معتقدیم که در حوزه کتاب‌ و کتابخوانی کم‌کاری شده است.
 
وی با اشاره به مهم‌ترین اقدامات نهاد در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی طی سال گذشته گفت: طی یک سال گذشته برنامه‌های مختلفی از سوی نهاد برگزار شده است. جشنواره کتابخوانی رضوی به‌عنوان بزرگترین رویداد در حوزه فرهنگ و ترویج کتابخوانی با مشارکت یک میلیون نفر سال گذشته برگزار شد، البته باید تاکید کنیم که در این حوزه با حد مطلوب فاصله داریم.
 
رمضانی ادامه داد: مقدمات برگزاری دوره بعد جشنواره کتاب‌خوانی رضوی در حال انجام است و  برای برگزاری مطلوب‌تر این جشنواره به حمایت بیشتر ناشران نیاز داریم.

برگزاری دوره آموزش مهارت قصه‌گویی برای کتابداران 
معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در تشریح دیگر برنامه‌های یکسال گذشته این نهاد افزود: دوره آموزش مهارت قصه‌گویی ویژه کتابداران در 30 استان کشور برگزار شد و دوره‌های تکمیلی قصه‌گویی برنامه‌ریزی شده است. کنگره شعر دفاع‌مقدس با ارزیابی 700 اثر ارسالی نیز سال گذشته برگزار شد. اختتامیه چهارمین دوره دوسالانه جشنواره کارتون و کتاب نیز اسفندماه برگزار خواهد شد.
 
رمضانی بیان کرد: دومین دوره طرح «با‌هم بخوانیم» با اولویت مناطق محروم نیز در حال برنامه‌ریزی است. طرح «مدرسه جهادی خواندن» نیز با همان رویکرد توجه به مناطق محروم، سه دوره با محور آموزش‌های مختلف از‌جمله هنرهای تجسمی، گرافیک، آموزش نگارش در بشاگرد برگزار شد. امیدواریم این طرح در دیگر مناطق محروم کشور نیز برگزار شود.

 همکاری مشترک نهاد کتابخانه‌های عمومی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  
وی به همکاری نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اقدام جهادی در حوزه فرهنگ در شهرهای درمعرض آسیب‌های اجتماعی اشاره و بیان کرد: برای اقدام جهادی در حوزه فرهنگ به 6 شهر در معرض آسیب سفر شده است.
 
این مقام مسئول در نهاد کتابخانه‌های عمومی ادامه داد: افتتاح کتابخانه‌های مرکزی در استان‌های کشور طی سال گذشته از دیگر برنامه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی بود. چند کتابخانه مرکزی دیگر در استان‌های کشور افتتاح خواهد شد و این جریان به‌عنوان یکی از اولویت‌های نهاد کتابخانه عمومی ادامه خواهد داشت. بیش از چهار کتابخانه مرکزی از نظر عمرانی، بالای 70 درصد پیشرفت داشته‌‌اند.
 
رمضانی در تشریح برنامه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی به مناسبت 26‌امین دوره هفته کتاب گفت: برنامه‌های متنوع به مناسبت هفته کتاب و به‌ویژه 24 آبان‌ماه پیش‌بینی شده است و با توجه به راهپیمایی اربعین نهاد کتابخانه‌های عمومی برنامه‌های خود را پیش از هفته‌کتاب با توزیع بسته ویژه اربعین به 3هزار و 500 کتابخانه آغاز کرد.
 
معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور افزود: هفته‌کتاب چهارشنبه(23 آبان‌ماه) با برگزاری مراسم تجدید بیعت با امام راحل، شهدای انقلاب و دفاع‌مقدس با حضور مدیران کتابخانه، اعضای شورای سیاستگذاری هفته کتاب و کتابداران در مرقد مطهر امام خمینی(ره) آغاز می‌شود.
 
رمضانی ادامه داد: مشارکت با مسئولان فرهنگی شهرستان کاشان به‌عنوان پایتخت کتاب ایران در تولید «کتابشناسی کاشان»، رونمایی از «اسناد اخلاق حرفه‌ای کتابخانه‌ها»، توزیع مجموعه «رمانتیک» شامل چند رمان ویژه کودکان و نوجوانان و توزیع دومین بسته اسباب‌بازی برای کودکان و نوجوانان مناطق محروم در این هفته از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی انجام می‌شود.
 
وی ادامه داد: فراخوان نخستین دوره جشنواره قصه‌گویی همزمان با هفته کتاب منتشر می‌شود. یکی از مهم‌ترین برنامه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تجلیل از برگزیدگان نهاد، درگذشتگان نهاد و انتخاب کتابخانه برتر همزمان با 24 آبانماه روز کتابدار، است. شاخص‌های شناسایی برترین‌ها طی یکسال از سوی داوران انجام شده است. برترین‌ها از کتابخانه‌های نهادی و مشارکتی انتخاب شده‌اند. 
 
رمضانی افزود: چند قطعه از آلبوم موسیقی با مضمون کتاب برای کودکان و نوجوانان همزمان با هفته‌کتاب و فراخوان جشنواره «هدهد سفید» در این هفته منتشر می‌شود.
 
این مقام مسئول در نهاد کتابخانه‌های عمومی با اشاره به برگزاری نشست‌های تخصصی در هفته کتاب با همکاری و برنامه‌ریزی معاونت برنامه‌ریزی نهاد نشست «آینده‌نگاری کتابخانه‌های عمومی» و رونمایی از مجموعه مقالات آینده کتابخانه عمومی برگزار می‌شود. علاوه بر این افتتاح نشست کتابخوان دانشگاهی و حوزوی با همکاری کانون اندیشه جوان را خواهیم داشت.

برگزاری نشست «سیاست خواندن» در هفته کتاب 
به گفته وی جلسه گفت‌وگوی فرهنگی با عنوان «سیاست خواندن» نیز از سوی معاونت برنامه ریزی نهاد کتابخانه‌های عمومی برگزار می‌شود.
 
معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ادامه داد: دومین دوره جشنواره خاطره‌نویسی کتابداران و اعضای کتابخانه‌های عمومی با هدف تعامل بین کتابداری و اعضا به مناسبت هفته کتاب برگزار می‌شود.

پیش‌بینی 6417 برنامه برای مراکز استانی  
رمضانی در تشریح برنامه‌های استانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به مناسبت بیست و ششمین دوره هفته کتاب گفت: 16هزار و 417 برنامه‌ استانی از 20 تا 30 آبانماه برگزاری می‌شود. در این هفته شاهد افتتاح 13 کتابخانه در شهرستان‌ها و روستاهای کشور خواهیم بود. علاوه بر این منابع و تجهیزات 3 کتابخانه نیز به ساختمان جدید منتقل می‌شوند و دو باب کتابخانه نیز که تعمیرات عمرانی را پشت سر گذاشته‌اند بازگشایی می‌شوند.
 
وی از امکان عضویت رایگان در کتابخانه‌های عمومی همزمان با 24 آبان‌ماه خبر داد و گفت: یکی از اهداف ایجاد امکان عضویت رایگان برای مردم تلاش برای تبدیل کتابخانه به پایگاه اجتماعی است و این موضوعی است که امروزه در دنیا شاهد آن هستیم.
 
به گفته رمضانی هزار و  368 مسابقه کتابخوانی در کتابخانه‌های عمومی، 3هزار و 904 نشست تخصصی، هزار و 760 نشست مدرسه‌ای، 390 جلسه نقد و بررسی کتاب و همچنین 218 برنامه رونمایی در کتابخانه‌های عمومی همزمان با بیست و ششمین دوره هفته کتاب برگزار خواهد شد.
 
این مقام مسئول در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با تاکید بر توجه نهاد به ظرفیت‌های رسانه برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی بیان کرد: سازمان صدا و سیما برای همراهی با نهاد اعلام آمادگی کرده است و همزمان با 24 آبان‌ماه در شبکه 4 سیما یک ویژه‌برنامه پخش خواهد شد. انیمیشن آقا و خانم کتابدار نیز که از سوی نهاد تولید شده در هفته کتاب رونمایی می‌شود. علاوه بر این چند تیزر با موضوع دلایل کتاب‌نخوانی نیز از رسانه ملی پخش می‌شود.
 
وی دیدار با گروه‌های مرجع در استان‌ها، برپایی نمایشگاه کتاب و ایستگاه کتاب و جمع‌آوری کمک‌های مردمی، نواختن زنگ مطالعه و برگزاری طرح کتاب‌یاران را از دیگر برنامه‌های این هفته نهاد در شهرهای مختلف کشور اعلام کرد.
 
رمضانی با تاکید بر توجه ویژه نهاد کتابخانه‌های عمومی برای برنامه‌ریز بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: نهاد امسال در سطح عالی شورای سیاستگذاری هفته کتاب را تشکیل داد و رئیس نهاد به‌عنوان رئیس شورا در جلسات حضور داشت.


 
وی همچنین به همکاری معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین  موسسه خانه‌کتاب در برنامه‌ریزی‌های نهاد به مناسبت این رویداد اشاره کرد.
 
در پایان این نشست از پوستر ویژه هفته کتاب نهاد کتابخانه‌های عمومی رونمایی شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 267161