​مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید در گفت‌وگو با ایبنا مطرح کرد:

نیازمند انقلاب رویکردی در حوزه ادبیات پایداری هستیم

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۲
 
 
رحیم نریمانی، مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید گفت: ما در زمینه تربیت نویسندگان در حوزه ادبیات پایداری در ژانر کودک و نوجوان نیاز به آسیب‌شناسی اولیه داریم و باید انقلاب رویکردی در این زمینه داشته باشیم.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) رحیم نریمانی، مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید در حاشیه آیین تجلیل از مروجان ادبیات پایداری در حوزه کودک و نوجوانبه خبرنگار ایبنا گفت: در بحث حوزه ادبیات پایداری در ژانر کودک و نوجوان نیاز به آسیب‌شناسی اولیه داریم. آنچه که ما در انتشارات بنیادشهید و امور ایثارگران متوجه شدیم این است که ما به جامعه و ناشرانی نیاز داریم که هم‌گن و هم‌فکر شوند در زمینه اینکه ما چه کاری انجام دهیم تا مخاطبان بیشتری جذب کنیم و بتوانیم ذائقه‌شناسی کنیم و براساس آن مطالب را آماده کنیم. لذا اولین کار ما این است که جلسات هم‌اندیشی برگزار کنیم با حضور افرادی که سابقه زیادی در این زمینه دارند.
 
وی با بیان اینکه در زمینه تربیت نویسندگان در حوزه ادبیات پایداری در ژانر کودک و نوجوان وضعیت خوبی داریم، افزود: توانسته‌ایم قشر نویسنده و ناشران قوی‌ای در این حوزه تربیت کنیم ولی برای اینکه تولید محتوا چگونه باشد و در زمینه استانداردهای جهانی به چه سمتی برویم نیاز به هم‌اندیشی بیشتری وجود دارد و باید انقلاب رویکردی در این زمینه داشته باشیم.
 
نریمانی گفت: برای پرداختن به ادبیات پایداری در حوزه ادبیات توسعه به معنای اینکه بتوانیم الگوی توسعه‌ای را به‌صورت زیرساختی کار کنیم باید از حوزه کودک و نوجوان شروع کنیم که موضوعی اساسی است و در همه کشورهای پیشرفته تجربه آن وجود دارد. در کشور ما نیز همه نهادها و سازمان‌های مرتبط با ادبیات کودک و نوجوان مانند آموزش و پرورش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، رسانه‌ها و انتشاراتی‌های مختلف باید همگام شوند.
 
به گفته این مقام مسئول، ما امروزه باید به تولید محتوا برای مخاطبی بپردازیم که فعال شده و هر محتوایی را قبول نمی‌کند و برای ایجاد بستر باید زمینه‌های تعالی‌بخشی به فعالیت‌ها را فراهم کنیم. لذا به دنبال مدلسازی هستیم تا بتوانیم این زنجیره را بازسازی کنیم. هرچند ذهن‌ها شکل گرفته و مهندسی و تغییر آن‌ها سخت است اما تا زمانی که تولید محتوای مناسب نداشته باشیم دست به انتشار نمی‌زنیم.
 
نریمانی یادآوری کرد: باتوجه به اینکه ما در بخش دولتی فعالیت می‌کنیم در زمینه سیاست‌گذاری و توانمندسازی در حال فعالیت هستیم و سعی می‌کنیم بیشتر نقش حمایتی در قالب انعقاد تفاهم‌نامه‌ها و همکاری‌های مشترک با سایر نهادها داشته باشیم.

آیین تجلیل از مروجان ادبیات پایداری در حوزه کودک و نوجوان در آستانه سیزدهم آبان‌ماه روز دانش‌آموز و تسخیر لانه جاسوسی با حضور حجت‌الاسلام احمد مازنی؛ رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، حجت‌الاسلام محمدحسن کاویانی راد؛ معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران، رحیم نریمانی؛ مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید، ابراهیم طاهر‌نژاد؛ مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان البرز، اسلام کریمی؛ مدیرکل دفتر دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر، اکبری، معاون دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی و خانواده شهیدان محمدحسین فهمیده، بهنام محمدی، رضا پناهی، مرتضی آوینی، داریوش رضائی‌نژاد و جمعی از نویسندگان و پدیدآورندگان ادبیات کودک و نوجوان شنبه (12 آبانماه) از سوی اداره کل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 267061