خوانش کتاب «پادشاهان پیاده» در قم؛

داستان‌خوانی با طعم اربعین

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۰
 
 
کتاب «پادشاهان پیاده» به کوشش بهزاد دانشگر و محمدعلی جعفری به تازگی توسط نشر عهد مانا منتشر شده است.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) از قم,  تعدادی از کتاب‌های «پادشاهان پیاده» در تالار فروشگاه روی میز چیده شده‌اند. صندلی‌ها در دو ردیف مرتب شده‌اند و همه چیز آماده است تا جلسه راس ساعت مقرر برگزار گردد. فروشگاه نسبت به روزهای قبل کمی شلوغ‌تر شده است. حدس می‌زنم به خاطر جلسه داستان‌خوانی باشد. کم‌کم جمعیت به سمت تالار می‌آیند. جلسه با استقبال علاقه‌مندان سر ساعت آغاز می‌شود. ۱۸:۳۰ دقیقه.

هدیه حیدری مجری برنامه مقدمه‌چینی می‌کند و از اربعین می‌گوید. از خودش می‌گوید که امسال را نتوانسته در این مراسم حضور پیدا کند و از آدم‌هایی مثل خودش مثال می‌آورد که از پیاده‌روی امسال جامانده‌اند و این جلسه به بهانه آن‌ها تدارک دیده شده و دلیل انتخاب کتاب را همین اعلام می‌کند.

کتابی که راوی‌های آن افرادی مختلفی‌اند که پیاده‌روی اربعین را تجربه کرده‌اند و حالا هر کدام از زاویه و لنز دوربین خودشان برایمان روایت می‌کنند. همین نکته کافی است که مجری این کتاب را فراتر از یک کتاب معمولی بداند و از حاضرین در جلسه بخواهد هنگام شنیدن اگر جایی را جالب ندانستند یا برداشت آن‌ها به گونه‌ای دیگر می‌باشد خرده نگیرند، چراکه هر کدام از راوی‌ها حس و حال خودشان را توصیف کرده‌اند  و صرفا به بیان دیدگاه‌شان پرداخته‌اند.

حیدری شروع می‌کند به خوانش کتاب. چند روایت کوتاه را انتخاب کرده است و یکی‌یکی می‌خواند و جلو می‌رود. به جمعیت نگاه می‌کنم. استقبال خانم‌ها از آقایان بیشتر است ولی مهم پر شدن صندلی‌های سالن است و افرادی که سر پا ایستاده‌اند و گوش می‌کنند.

روایت‌ها از افراد مختلفی است. از نقاط مختلف دنیا. از چین، لندن، پاکستان، آلمان، هلند، عربستان، تاجیکستان و کشورهای دیگر. همین‌طور که نگاه می‌کنم به جمعیت، خانمِ مجری یکی از روایت‌هایی را که می‌خواند روایتی است از خانمی قمی که در پیاده‌روی شرکت کرده است. زن جوانی که دچار تومور مغزی از نوع بدخیم شده و شفایش را در پیاده‌روی اربعین از امام حسین می‌گیرد.

هدیه حیدری در مورد علت انتخاب کتاب -با توجه به این که مشابه این کتاب با چنین موضوع و محتوایی وجود دارد- می‌گوید: شیوه متفاوت نگارش کتاب باعث این انتخاب شد. تصویرسازی خوبی صورت گرفته بود، به نحوی که مخاطب به راحتی می‌توانست خود را در مسیر کربلا ببیند یا با حال و هوای راوی‌ها ارتباط حسی برقرار کند.

در پشت جلد کتاب می‌خوانیم:

هر مسافر قصه‌ای داشت و گاه رازی و ارداتی. آغاز قصه مسافرها با هم متفاوت بود. گاه از ایران بود، گاه از عراق، از شهرهای کوچک و بزرگ، از شرق و غرب عالم ... اما پایان همه قصه‌ها به یک جا ختم می‌شد؛ به سرزمینی در کرانه فرات و یادگاری که از دل بهشت بر این سرزمین باقی مانده؛ روایتی از نیرویی که مسافر را بر می‌خیزاند و می‌کشاندش تا نینوا.

کتاب «پادشاهان پیاده» به کوشش بهزاد دانشگر و محمدعلی جعفری تهیه شده و از طرف نشر عهد مانا در پاییز ۹۷ با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۱۷۰۰۰ تومان روانه بازار شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 267015