​حجت نظری در بازدید از خانه پدری فروغ گفت:

خانه فروغ در هفته جاری ثبت خواهد شد

15 مرداد 1397 ساعت 17:12

عضو شورای شهر تهران در بازدید از خانه پدری فروغ فرخزاد گفت: به نظر می‌رسد که خانه فروغ فرخزاد، این هفته یا هفته آینده به ثبت خواهد رسید و امیدوارم که در کنار ثبت تملک هم صورت گیرد.


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، حجت نظری، عضو شورای شهر تهران به همراه نصرالله آبادیان، شهردار منطقه 11 تهران ظهر امروز (15 مردادماه) از منزل پدری فروغ فرخزاد واقع در خیابان مولوی بازدید کرد.

حجت نظری در این بازدید و در پاسخ به سوال خبرنگار ایبنا درباره وضعیت نهایی ملک پدری فروغ فرخزاد گفت: به نظر می‌رسد که خانه فروغ، این هفته یا هفته آینده به ثبت خواهد رسید و امیدوارم که در کنار ثبت تملک هم صورت بگیرد.

وی ادامه داد: من روز گذشته با دکتر نظری، مدیرکل ثبت صحبت کردم که وی بیان کرد که در جلسه هفته گذشته اسناد و مدارک کافی نبوده و به همین دلیل در کمیته مطرح نشده است؛ اما احتمالا در جلسه این هفته کمیته ثبت (چهارشنبه) مطرح خواهد شد و به نظر می‌رسد باتوجه به اسناد و مدارک موجود کار ثبت انجام شود.

این عضو شورای شهر تهران درباره مدارک موجود اظهار کرد: تا جایی که من اطلاع دارم مدارک کامل شده است و اسناد نشان می‌دهد که اینجا ملک پدری فروغ فرخزاد است و او مدتی را در اینجا زندگی کرده است. احتمالا همان‌طور که توضیح دادم این ملک واجد ارزش فرهنگی شناخته خواهد شد و بعد از آن وارد مراحل اداری ثبت می‌شود.
 
نظری با اشاره به راهکارهای موجود برای تملک ملک گفت: برای تملک نیز آنچنان که با نصرالله آبادیان صحبت داشتیم، شهرداری منطقه 11 این آمادگی را دارد که اینجا را تملک کند اما پیشنهاد بهتر این است که با مالکین برای تهاتر ملک توافق صورت گیرد تا مالکین با رضایتی که انشالله اعلام خواهند کرد، بتوانند یکی از املاکی که به آنها پیشنهاد می‌شود را تهاتر کنند.

وی افزود: اگر این اتفاق رخ دهد بدون شک مسیر زودتر طی خواهد شد؛ چراکه اگر قرار باشد تملک صورت بگیرد باتوجه به نقدینگی که شهرداری دارد، کار زمان‌بر می‌شود. شهرداری منطقه 11 باید سریع دست به کار شود و ما در شورای شهر این آمادگی را داریم که این روند را تسریع بخشیم.
 
نظری در پاسخ به دیگر سوال خبرنگار ایبنا درباره تغییر وضعیت ظاهری خانه گفت: طبیعتا زمانی که اینجا به ملکیت شهرداری دربیاید و قرار باشد که اینجا خانه موزه شود، باید بازسازی صورت گیرد و بنا و نقشه اولیه احیا شود. حال امکان دارد که زحمت این کار را شهرداری منطقه یا سازمان نوسازی شهرداری بکشد که این دیگر بحث‌های داخل شهرداری است.

این عضور شورای شهر در پایان گفت: تجربه چنین بازسازی‌هایی در شهرداری وجود دارد که شاید یکی از نمونه‌های خوب آن خانه جلال و سیمین باشد که چند ماه پیش شاهد رونمایی آن بودیم. ما اطلاعات را از مدارک موجود و نکاتی که خانواده فرخزاد به خاطر دارند، می‌گیریم و امیدوارم که این تغییرات عین به عین در خانه اجرا شود. من در روز افتتاح خانه سیمین و جلال که بودم، دیدم که وقتی خواهر زنده‌یاد سیمین دانشور وارد خانه شد، بغض کرد و گفت که اینجا دقیقا شبیه به زمانی است که سیمین در آن زندگی می‌کرد. امیدوارم که بتوانیم همین فضا را در اینجا هم آماده کنیم.


کد مطلب: 264049

آدرس مطلب: http://www.ibna.ir/fa/doc/tolidi/264049/خانه-فروغ-هفته-جاری-ثبت-خواهد

ایبنا
  http://www.ibna.ir