در نشست نقدوبررسی «سرو بلند گوراب» مطرح شد:

نویسنده با مهارت فضا را به سمت انقلاب برده است

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۰
 
 
رمان «سرو بلند گوراب» نوشته هادی حکیمیان دوشنبه ۲۴ اردیبهشت‌ماه در تازه‌ترین نشست «آئینه‌بندان» با حضور نویسنده اثر، احمد عربلو و حسین فتاحی نقد و بررسی شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، بر اساس اعلام  روابط عمومی حوزه هنری، رمان «سرو بلند گوراب» نوشته هادی حکیمیان دوشنبه ۲۴ اردیبهشت‌ماه در تازه‌ترین نشست «آئینه‌بندان» با حضور نویسنده اثر، احمد عربلو و حسین فتاحی نقد و بررسی شد.


حسین فتاحی، نویسنده و منتقد ادبی، در ابتدای این نشست با بیان اینکه هادی حکیمیان در طول 3 سال، چهار رمان منتشر کرده است، اظهار کرد: دو اثر ایشان را در جشنواره جلال خواندم و کتاب «سرو بلند گوراب» هم چهارمین اثرشان است که در جشنواره داستان انقلاب برگزیده شده است. خیلی خوب است که در 3 سال، 4 رمان از نویسنده ای منتشر شود و از این تعداد، یکی برنده جایزه داستان انقلاب شود و دو رمان دیگر هم به نوعی کاندیدای جایزه جلال باشند.
وی در نقد کتاب «سرو بلند گوراب» عنوان
فتاحی: منتقدان بزرگ می گویند اگر اتفاقی بر روی یکی از شخصیت های داستان تاثیر عمیق بگذارد، رمان خلق شده است. در این اثر هم، شخصیت اصلی ما، زندگی اش متحول می شود.
کرد: نویسنده در طول روایت داستان نمی‌گوید که روستای توصیف شده در کدام منطقه کشورمان واقع شده است. البته می‌شنویم جاهایی شخصیت‌ها چایی نبات می‌خورند و یزدی‌ها عادت به خوردن چایی نبات دارند. اما به این دلیل این مسئله را ضعف اثر می‌دانم که ما با اثری در فضای تاریخی مواجه هستیم و باید بدانیم نوع شکل گیری وقایع به چه دلیل و مربوط به کدام منطقه است.فتاحی همچنین گفت: هر خطه و منطقه‌ای در دوره انقلاب اسلامی موقعیت‌های خاص خود را دارد و اگر ذکر می‌شد که وقایع داستان در کجا رخ داده است بهتر بود.

این نویسنده خاطرنشان کرد: کتاب «سرو بلند گوراب» به داستان روستایی می‌پردازد که در آن معدن سرب پیدا شده و به همین دلیل عده‌ای برای استخراج از معدن، قصد دارند روستا را تخلیه کنند. اما توضیح منطقی از سوی نویسنده به مخاطب داده نمی‌شود که چرا مردم روستا جا به جا نمی‌شوند و فرصت ایجاد کار و شغل را در معدن فراهم نمی‌کنند. توضیحی که درباره معدن داده نشده است، باعث می‌شود مخاطب فکر کند که وقایع داستانی ربطی به ظلم شاه ندارد.

وی با تاکید بر اینکه کشته شدن یکی از شخصیت‌ها در کتاب پررنگ نشده است، عنوان کرد: دلیل مرگ او برایمان مبهم است. اگر کمی این واقعه برای مخاطب باز می‌شد ابهام‌بخشی زیادی از داستان درست می‌شد. احتمالا نویسنده به این دلیل که با اثر نوجوان رو به رو بوده است، نخواسته وارد فضای خشن شود و سعی کرده از کنار برخی مسائل عبور کند. در صورتی که می توانست با توجه به مخاطب نوجوان، اما این فضا را پرداخت
عربلو: نکته اساسی این است که از اواسط کار، وقتی نویسنده به ماجرای حضور یک عده برای کار در معدن ورود می کند، ناگهان اثر سرعت می گیرد و با همان سرعت به پایان می رسد.
کند. این کتاب در 3 یا 4 فصل دیگر می‌توانست اثر بهتری باشد و ابهام موجود در کار هم رفع شود.
فتاحی همچنین اظهار داشت: منتقدان بزرگ می‌گویند اگر اتفاقی بر روی یکی از شخصیت‌های داستان تاثیر عمیق بگذارد، رمان خلق شده است. در این اثر هم، شخصیت اصلی ما، زندگی‌اش متحول می‌شود و همچنین اتفاقی مهم و خرابی یک آبادی را روایت می‌کند و از این حیث می‌توان اثر را رمان دانست.

وی تصریح کرد: اگر یک کارشناس ادبی متعهد و هماهنگ با فضای رمان، در کنار نویسنده قرار می‌گرفت می‌توانستیم شاهد اثر بهتری باشیم. جلسه نقد باید پیش از چاپ اثر برگزار می‌شد. متاسفانه این اتفاق در انتشار آثار رخ نمی‌دهد.احمد عربلو، نویسنده و منتقد ادبی، نیز با تاکید بر اینکه این اثر را کاری نوجوانانه می‌دانم، گفت: خط طنزی که از ابتدا تا اواسط رمان وجود دارد از نکات مثبت این اثر است. آدمی که خان‌زاده است با بچه‌ای که از قشر پایین‌تر است، همیشه با هم هستند و دعوا می‌کنند و دوستی دارند و همین فضای طنزآمیز جذابی را در کتاب به وجود آورده است.

وی افزود: این کتاب جایزه جشنواره داستان انقلاب را از آن خود کرده است، اما فضا و ویژگی انقلاب را از کتاب دریافت نکردم. چرا که قصه اثر درباره یک معدن است و معدن هم باید استخراج شود و لزومی ندارد به علت اینکه محل چرای گوسفندان است، کار معدن تعطیل شود و منطق اثر ضعیف است. خواننده نوجوان این تحلیل و پیام را که عده‌ای از منابع طبیعی قصد سودجویی دارند را دریافت نمی‌کند.
این نویسنده و منتقد ادبی همچنین گفت: نکته اساسی این
حکیمیان: می پذیرم که مخاطب نوجوانم را دست کم گرفتم و به بیانی دیگر مخاطب نوجوان امروز را نباید با دوران نوجوانی خودم مقایسه می کردم.
است که از اواسط کار، وقتی نویسنده به ماجرای حضور یک عده برای کار در معدن ورود می‌کند، ناگهان اثر سرعت می‌گیرد و با همان سرعت به پایان می‌رسد.
عربلو با تاکید بر اینکه گاهی در نوشته‌هایمان دچار شعارزدگی می‌شویم، گفت: این شعارزدگی در داستان‌های انقلاب بیش از دیگر آثار دیده می‌شود. اما در کتاب «سرو بلند گوراب» نویسنده با مهارت فضا را به سمت ظهر عاشورا و فضای انقلاب برده است.هادی حکیمیان نویسنده کتاب «سرو بلند گوراب» نیز در این نشست، ضمن روایت بخش‌هایی از اثر خود، اظهار کرد: این رمان در فضای نوجوان نوشته شده است و از ابتدا می‌خواستم فضای طنز هم داشته باشم. داستان را با مرگ شخصیت پدر شروع کرده بودم، اما بعد از مدتی جای این واقعه را در اواسط داستان بردم . به این دلیل که نمی‌خواستم اثر نوجوان با خشونت آغاز شود و تاثیر منفی بر مخاطب بگذارم.

وی افزود: می‌پذیرم که مخاطب نوجوانم را دست کم گرفتم و به بیانی دیگر مخاطب نوجوان امروز را نباید با دوران نوجوانی خودم مقایسه می‌کردم.

حکیمیان با اشاره به سوژه داستان خود گفت: موضوعی که دیده‌ام این بوده که چند سال قبل، روستایی با قدمت هزار ساله را در یزد، به خاطر پیدا شدن یک معدن سرب، تخلیه کردند. مردم هم در این زمینه خیلی اعتراض کردند و این سوژه‌ای برای کارم شد.

گفتنی است، در این مراسم نویسندگانی همچون ساسان ناطق مدیر کارگاه قصه و رمان حوزه هنری و محمدعلی گودینی حضور داشتند.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 261257