​تولیت آستان قدس رضوی:

آموزه‌های نبوی و رضوی، اساس شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی است

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۷
 
 
سید ابراهیم رئیسی در آئین اختتامیه «کنگره بین‌المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی»، آموزه‌های غنی نبوی و رضوی را اساسی برای شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی در جهان دانست.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از آستان نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی، در آئین اختتامیه «کنگره بین‌المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی» با بیان اینکه امام باقر(ع) و امام صادق(ع) در تاریخ اسلام بیشترین نقش را در تبیین علوم اسلامی و فرهنگ دین، تنویر افکار عمومی و تفسیر آیات قرآن داشته‌اند، افزود: به برکت انقلاب اسلامی در سال‌های اخیر، کارهای بسیار خوبی در رابطه با علوم عقلی، تفسیر قرآن و فقه و اصول اسلامی انجام شده است.
 
این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، تفاوت دوران معاصر با سده‌های مختلف تاریخ اسلام را حکم‌فرمایی فقه در جامعه ایران معرفی کرد و گفت: تفاوت امروز با گذشته و دوران بزرگانی چون صاحب جواهر و شیخ انصاری در این است که در هیچ دوره‌ای فقه حکومت نمی‌کرده و تمامی ابعاد جامعه براساس اصول و مبانی فقهی نبوده است؛ اما امروز در جامعه فقه حکومت می‌کند و سؤالات بسیاری در برابر اندیشمندان، فرهیختگان، دانشگاهیان و حوزویان وجود دارد که باید پاسخ این مسائل را با استفاده از فقه تمدن ساز جعفری یافت.
 
برنامه‌ریزی الهی در دو هجرت بزرگ تاریخ اسلام
 
وی با تأکید بر اینکه حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها باید در رابطه با مسائل جدید فقهی گام‌های برتر و بیشتری بردارند، ادامه داد: هجرت نبی مکرم اسلام (ص) از مکه به مدینه و هجرت امام علی بن موسی الرضا (ع) از مدینه به مرو، یک برنامه‌ریزی و مهندسی الهی در جهت تحقق تمدن اسلامی بود، گویا قرار است تمدن اسلامی براساس آموزه‌های نبوی و رضوی در جهان رقم بخورد.
 
این عضو مجلس خبرگان رهبری، بیان کرد: تمدنی که به برکت نام امام رضا (ع) در این منطقه رقم خورد، بسیار قابل توجه است. تشکیل شبکه نمایندگان در جهان اسلام، ایجاد تشکیلات گسترده محبان اهل‌بیت (ع)، تربیت 318 تن شاگرد فرهیخته که هر کدام دانشمند و فرهیخته‌ای اثرگذار در تاریخ اسلام هستند و پاسخگویی به 15 هزار سؤال فقهی و دینی که امروز به گنجینه‌ای ارزشمند برای علوم اسلامی تبدیل شده، از برکات هجرت امام رضا (ع) به خراسان است.
 
رئیسی در ادامه گفت: برکات ثانویه‌ هجرت امام علی بن موسی الرضا (ع) به خراسان، حضور امامزادگانی هستند که هرکدام همچون ستاره‌ای در این منطقه می‌درخشند و منشاء برکات بسیاری برای علوم اسلامی شدند. امروز از فقه تا نجوم و از حکمت تا ریاضی مدیون علم و شخصیت بزرگ امام علی بن موسی الرضا (ع) به‌عنوان عالم آل محمد (ص) هستیم، بگونه‌ای که حتی از سوی مخالفان ایشان به عنوان وارث علوم انبیا خوانده شده‌اند.
 
امام رضا (ع) در شنیدن سخن دیگران شکیبا بودند
 
وی نقش امام رضا (ع) را در سه بخش علمی، فرهنگی و تمدنی قابل بررسی برشمرد و اظهار کرد: شکیبایی در شنیدن سخنان دیگران و برخورداری از علم همراه حلم از ویژگی‌های شخصیت علمی امام علی بن موسی الرضا(ع) است. برخورداری از حلم در مناظره با مخالفان و تبیین دقیق اندیشه زلال توحیدی و ولایی اسلام از دیگر ویژگی‌های امام رضا (ع) است.
 
تولیت آستان قدس رضوی، افزود: شیخ طبرسی، حر عاملی، شیخ طوسی و شیخ بهایی بزرگان و دانشمندان تأثیرگذاری در جهان اسلام هستند که بر سفره علم امام علی بن موسی الرضا (ع) نشستند و نقش بسیاری را در گسترش علوم اسلامی در جهان اسلام ایفا کردند.
 
تمدن علمی غرب، مدیون تمدن اسلامی
 
رئیسی با بیان اینکه امروز مستکبران نمی‌خواهند مسلمان در علوم و دانش پیشرفت و رشد کنند، گفت: این یک حقیقت غیرقابل انکار است که تمدن علمی غرب بر پایه‌ها و با استفاده از آثار تمدن اسلامی ایجاد شده است. بنای مستکبران آن است که مسلمانان عقب‌مانده بمانند و پیشرفت نکند و این سیاست را از طریق حاکمان مزدور و دست‌نشانده خود در منطقه دنبال می‌کنند. امروز پیشرفت علم، دانش، علوم و فنون در میان مسلمانان بسیار مهم و حیاتی است که باید امت اسلام به آن نگاهی جدی داشته باشد.
 
وی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب همواره مشوق فرهیختگان و اندیشمندان جهان اسلام در رابطه با رشد و تعالی علوم مختلف بوده‌اند، بیان کرد: توجه به پیشرفت علوم و ارزشمند شمردن آن، نویدبخش آینده‌ای درخشان و پرامید برای جامعه اسلامی در راستای ظهور تمدن نوین اسلامی است که می‌‎تواند به دست توانای اندیشمندان جهان اسلام رقم بخورد.
 
این عضو مجلس خبرگان رهبری، افزود: آستان قدس رضوی با کتابخانه‌ای غنی و پژوهشکده‌‌ای ارزشمند، بستری مناسب را برای اندیشمندان و فرهیختگان جهان اسلام برای پژوهش و تحقیق فراهم کرده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 261124