پرفروش‌های شر فرزان‌روز، طهوری و ندای تاریخ در نمایشگاه کتاب

آثار داریوش شایگان و محمود سریع‌القلم در صدر پرفروش‌های نمایشگاه

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۶
 
 
کتاب‌های داریوش شایگان و محمود سریع‌القلم در صدر پرفروش‌های نشر فرزان‌روز در نمایشگاه کتاب قرار گرفتند. از طهوری و ندای تاریخ نیز کتاب‌هایی در زمینه تاریخ پرفروش‌ شدند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)‌، سه نشر فرزان‌روز، طهوری و ندای تاریخ از جمله ناشران فعال در حوزه علوم انسانی هستند که در سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب حضور دارند. در گزارشی که در پی می‌آید به کتاب‌های پرفروش و تازه‌های نشر این ناشران در نمایشگاه کتاب پرداخته‌ایم،

کتاب‌های داریوش شایگان و محمود سریع‌القلم در صدر پرفروش‌های نشر فرزان‌روز  در نمایشگاه کتاب قرار گرفتند. نشر فرزان‌روز در حوزه تاریخ و علوم انسانی و فلسفه فعالیت می‌کند و مدیر غرفه این نشر می‌گوید: تمام کتاب‌های داریوش شایگان از پرفروش‌های این نشر در نمایشگاه کتاب بوده‌اند، مانند «ادیان و مکتب‌های فلسفی»، «آیین هندو و عرفان اسلامی» ترجمه جمشید ارجمند، «زیر آسمان‌های جهان» مجموعه گفت‌وگوها با رامین جهانبگلو ترجمه نازی عظیما، «آمیزش افق‌ها» منتخباتی از آثار، گزینش و تدوین محمدمنصور هاستی، «هانری کربن؛ آفاق تفکر معنوی در اسلام ایرانی» ترجمه باقر پرهام،‌ «افسون‌زدگی جدید؛ هویت چهل‌تکه و تفکر سیار» ‌ترجمه فاطمه ولیانی، «بت‌های ذهنی و خاطره ازلی» ، «آسیا دربرابر غرب».

علاوه بر این کتاب‌های محمود سریع‌القلم، استاد دانشگاه شهید بهشتی، هم از پرفروش‌های نشر فرزان‌روز در نمایشگاه کتاب بوده است که از آن جمله می‌توان به «اقتدارگرایی ایرانی در عهد قاجار»، «فرهنگ سیاسی ایران»‌، «روش تحقیق در علوم سیاسی و روابط بین‌الملل» اشاره کرد.پس از آثار این دو نویسنده، کتاب‌های تاریخی در رده بعدی پرفروش‌های این غرفه قرار داشتند. دو کتاب تاریخی «داریوش شاه بزرگ»، گردآورنده ژان پرو، با ترجمه خشایار بهاری و «امپراتوری اشکانی و اسناد و منابع آن» گردآوری یوزف ویزهوفر و «امپراتوری ساسانی»‌، تورج دریایی و ترجمه خشایار بهاری از جمله کتاب‌های پرفروش نشر فرزان روز بوده‌اند.

علاوه بر این‌ها این ناشر دو عنوان کتاب جدید در حوزه تاریخ در نمایشگاه ارائه داده است.
«زوال فروپاشی ساسانیان» نوشته پروانه پورشریعتی و ترجمه خشایار بهاری؛ این کتاب به چگونگی یک شاهنشاهی می‌پردازد که در سال 620 میلادی، پس از درگیری موفقیت‌آمیز و پیروزی بر سپاهیان نیرومند بیزانس، سودای تسلط بر کل خاورمیانه و خاور نزدیک را داشت و به ناگاه در سال 650 میلادی مغلوب نیروهای مردمی می‌شود که تا آن روز یکی از اتباع جزء امپراتوری شمرده می‌شدند. این کتاب در سه فصل تدوین شده و با قیمت 40 هزار تومان منتشر شده است.

کتاب دیگری که نشر فرزان‌روز برای نخستین بار در سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران منتشر کرده است «ایران در اسناد میانرودانی؛ هزاره سوم و دوم پیش از میلاد» نوشته تیموتی اف. پاتس با ترجمه خشایار بهاری که با قیمت 25هزار تومان منتشر شده است.

این کتاب روایت بازبینی شده پایان‌نامه دکترای نویسنده در دانشگاه آکسفورد است و تلاشی برای تلفیق داده‌های باستان‌شناسی و تاریخی مربوط به روابط سیاسی ـ اقتصادی جنوب و مرکز میانرودان با ایران بزرگ، شبه جزیره عمان و دره سن از میانه هزاره چهارم تا دوم پیش از میلاد شمرده می‌شود. کتاب را می‌توان به چهار بخش تقسیم کرد جغرافیای سیاسی ایران بزرگ، تعاملات سومر و جهان موسوم به ایلام آغازین در ایران، روابط سیاسی میانرودان و شرق در هزاره سوم پیش از میلاد و باقی کتاب به جزییات تجارت سنگ‌های گرانبها و فلزات ثبت شده در اسناد میانرودانی می‌پردازد.
پرفروش‌ها و تازه‌های «ندای تاریخ»
«ندای تاریخ» همان طور که از نام ناشر پیداست در حوزه تاریخ کار می‌کند. پرفروش‌‌های این ناشر در سی و یکمی نمایشگاه کتاب، عبارتند از «انسان نواندرتال» که برگرفته از کتاب «نئاندرتال‌ها» نوشته فریدمن شرنگ و استفانی ولر است که توسط حامد وحدتی نسب و آذر جوهر تالیف شده است.

«چگونگی اعطای القاب مشابه در دوره قاجار» با مطالعه موردی بر روی لقب مشیرالدوله، نوشته مهدی نجاری از دیگر کتاب‌های پرفروش نشر «ندای تاریخ» است. «تاریخ اشکانیان» ترجمه نادر میرسعید، و «دو گفتار در تاریخ و تمدن ایلام باستان» نوشته والتر هینتس و با ترجمه نادر میر سعید از دیگر عناوین پرفروش این ناشر هستند.
اما «برگی دیگر از دفتر لسان الدوله» تالیف زهرا شریف کاظمی از تازه‌های نشر ندای تاریخ است.

«بار و نشان‌شناسی سواران ساسانی» در نقش برجسته فیروزآباد، نوشته رضا کلانی با درآمدی از میرزا محمد حسنی و «مردان نامی تهران قدیم» تالیف رقیه آقا بالازاده، شقایق فتحعلی‌زاده و مریم کاشف نیا و «فرانس و مکتوبات دیوانی حکومتی؛ ناصرالدین‌شاه قاجار و میرزا محمد قوام‌الدوله و ساید رجال تاریخی در رویارویی با واقعه هرات، جنگ مرو، حوادث سیستان و... با باز خوانی و تصحیح  محسن روستایی از تازه‌های این نشر است.

از دیگر تازه‌های کتاب‌ این ناشر، «سوار و سوارکاری در ایران»- پیشینه، واژه، رشته - تالیف صدف فتحعلی‌زاده، و «مراد دل» مجموعه‌ای از اشعار دشتستانی علی مرادی، با مقدمه محمود دل آسیایی و گردآوری و تصحیح و توضیحات غلام‌حسین بهرسی و غلام‌رضا قربانی مقدم است.
 


پرفروش‌ها تازه‌های نشر طهوری
انتشارات طهوری هم از دیگر ناشران قدیمی است که در سی و یکمین نمایشگاه کتاب تهران حضور دارد. «شرح شطحیات» تصنیف شیخ روزبهان بقلی شیرازی، با تصحیح و مقدمه هنری کربن و ترجمه مقدمه  از دکتر محمد علی امیر معزی از پرفروش‌های این ناشر بوده است. این کتاب، دنباله و مکمل «عبهر العاشقین» است. روزبهان، با مطالعه دیوان‌های مختلف صوفیه، درمی‌یابد که بیشترین شطحیات، از آن سلطان العارفین با یزید بسطامی و از همه مشکل‌تر از آن منصور حلاج است که منجر به قتل وی می‌شود، به همین جهت، برای رهایی این علم از طعن حاسدان، اقدام به نگارش کتابی در غرایب علم شطح کرده و نام آن را «منطق‌الاسرار ببیان الانوار» می‌گذارد و چون به شیراز برمی‌گردد، به خواهش مریدان خود تفسیری به فارسی بر آن می‌نگارد و آن را «شرح شطحیات» می‌خواند. این کتاب، عمده‌ترین سند در باب شناسایی احوال و حقایق حلاج به شمار می‌رود.

«فرهنگ اصطلاحات و تعبیرات عرفانی» نوشته سید جعفر سجادی هم از پرفروش‌های طهوری است. در این فرهنگ، مجموعه‌ای از واژه‌ها و اصطلاحات عرفانی شرح و تعبیر شده است. پاره‌ای از موضوعاتی که گردآورنده شرح و تفسیری از آن به دست داده عبارت‌اند از عرفان عملی، عرفان نظری، تعبیرات ذوقی و اشراقی، مراتب و مقامات سالکان، جامه و پوشش صوفیه، حالات صوفیه، کردار، خوی و روابط صوفیه، ریاضت و آداب آن و اصطلاحات شاعران صوفیه این اصطلاحات براساس حروف الفبای فارسی تنظیم یافته و هر اصطلاح با شواهد متعددی از نظم و نثر همراه است.

«تاریخ خانقاه در ایران» پرفروش‌های نشر طهوری است. تاریخ خانقاه در ایران عنوان کتابی است از محسن کیانی که در 620 صفحه و توسط انتشارات طهوری در سال 1389 به چاپ رسیده است. موضوع اصلی این کتاب تصوف است. اما انتشارات طهوری، دو کتاب جدید هم در نمایشگاه کتاب منتشر کرده است؛ «اسناد امین الضرب؛ مکاتبات دکتر اصغر مهدوی و شیرین مهدی، به کوشش نادر مطلبی کاشانی با مقدمه ایرج افشار» که از پرفروش‌های این غرفه هم بوده و همین‌طور؛ «تاریخ من و نادر شاه ایران و وقایع نامه آبراهام کرتی»، ترجمه از متن اصلی قرن هجده با تعلیقات و حواشی جورج بورنوتیان و ترجمه فارسی فاطمه اروجی.

سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تا 22 اردیبهشت در مصلای بزرگ امام برپاست.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 260767