ولایتی در رونمایی از کتاب «دایره‌المعارف پزشکی اسلام و ایران» گفت:

طب ایرانی، رکن اساسی طب سنتی در جهان است

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۶
 
 
کتاب «دایره‌المعارف پزشکی اسلام و ایران» تالیف علی‌اکبر ولایتی در پنجمین روز از سی‌ویکیمن نمایشگاه بین‌المللی کتاب با حضور جمعی از مردم رونمایی شد. این اثر دارای پنج جلد است که دو جلد آن در انتشارات امیر کبیر رونمایی شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، مراسم رونمایی از کتاب«دایره‌المعارف پزشکی اسلام و ایران» نوشته علی‌اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل فرید قاسملو؛ نسخه‌شناس و عضو هیات‌علمی فرهنگستان علوم روز یکشنبه 16 اردیبهشت‌ماه در سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.
 
ولایتی در ابتدای مراسم ضمن رونمایی از این اثر گفت: برای اولین بار است که طب سنتی اسلام و ایران در قالب یک دایره‌المعارف درآمده است که با پیشنهاد فرهنگستان علوم پزشکی به تالیف درآمد.

به گفته ولایتی این کتاب در پنج جلد است که سه جلد دیگر آن نیز در ادامه منتشر خواهد شد.
 
وی افزود: در این اثر طب ایرانی و طب اسلامی به صورت دانشنامه‌ای و مستند منتشر شده است که در تاریخ پزشکی ایران سابقه انتشار چنین کتابی وجود نداشته است. «دایره‌المعارف پزشکی اسلام و ایران» دارای دوهزار اصطلاح در پنج هزار صفحه است که هرکدام به‌طور متوسط در دو صفحه تشریح شده است. 

ولایتی خاطرنشان کرد: این دایره‌المعارف شامل علومی از داروهای گیاهی، امراض و علوم پزشکی مانند آناتومی است؛ همچنین تاریخ پزشکی ایران و اسلام از قبل از اسلام ( توسط دانشگاه جندی‌شاپور شکل گرفته بود) تا در دوره اسلامی که بسیار پر رونق‌تر شد را دربر می‌گیرد. 

این پزشک متخصص از انتشار این اثر به زبان‌های دیگر خبر داد و گفت: هدفمان احیای علم و فرهنگ و تمدن اسلام و ایران که جزو وظایف خود می‌دانیم است.

وی گفت: قدم بعدی این است که با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این اثر را به زبان‌های دیگر ترجمه کنیم. همانطور که برخی از کتاب‌هایی که از سوی این فرهنگستان به شش زبان ترجمه و منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 260695