حاشيه‌هايی بر 10 رمان پرفروش در طرح عیدانه کتاب كه شايد ندانيد

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۱
 
 
با اعلام آثار پرفروش طرح عیدانه کتاب، در گزارشی به بررسی ده اثر پرفروش تالیفی در حوزه ادبیات پرداخته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، طرح عیدانه کتاب روز 15فروردین به پایان رسید و  با پایان یافتن این طرح که از 22 اسفندماه در شهرستان‌ها و از 25 همان ماه در تهران آغاز به کار کرد، پرفروش‌ترین کتاب‌های تالیفی این طرح معرفی شدند. به همین مناسبت در این گزارش نگاهی داشته‌ایم به کتاب‌های حوزه ادبیات و به صورت اجمالی آثار ادبی پرفروش این طرح معرفی شده‌اند.

 1.«رهش» نوشته رضا امیرخانی از نشر افق
«رهش»
 تازه‌ترین اثر رضا امیرخانی است که به محض انتشار با استقبال زیادی از سوی مخاطبان مواجه شد. تشکیل صف‌های طولانی برای خرید این کتاب نوید پرفروش بودن آن را می‌داد و همین اتفاق هم افتاد. رمان رهش اواسط بهمن 96منتشر شد و در مدت دوماه به چاپ چهاردهم رسید. این در حالی است که هرنوبت چاپ شامل 3هزار نسخه بوده است یعنی رمان رهش چیزی حدود 42000هزارنسخه به فروش رفته است. در روزهای ابتدایی انتشار این رمان عده‌ای حرف‌هایی مبنی بر این زمزمه می‌کردند که این رمان دارای مخاطبانی خاص از قشری خاص است اما تعداد فروش این رمان و میزان استقبال از آن نشان دهنده آن است که این رمان از سوی تمام اقشار خریدار داشته است. همچنین رمان «من او» رضا امیرخانی که آن هم از نشر افق منتشر شده در بین آثار پرفروش رده‌های بعدی، یعنی 10 اثر پرفروش دوم قرار گرفته است. این کتاب به چاپ43 رسیده است و در طرح‌های قبلی خانه کتاب نیز جزو آثار پرفروش بوده است.

2.«قهوه‌ی سرد آقای نويسنده» نوشته روزبه معین از نشر نیماژ
«قهوه‌ی سرد آقای نويسنده» از زمان انتشار با استقبال بسیار زیادی از سوی مخاطبان مواجه شد. درست است که این کتاب مورد تایید جامعه کتاب خوان و باسوادتر جامعه نبوده است اما به هر حال کتابی است که از سوی مردم با استقبال فراوانی مواجه تا کنون به بیش از پنجاه بار تجدید چاپ رسیده است. به نظر می‌رسد با گذشت حدود یک سال از اولین انتشار این رمان، تب خرید آن هنوز نخوابیده و در همه شهرهای کشور در فهرست پرفروش ها قرار دارد.

3.«سمفوني مردگان» نوشته عباس معروفی از نشر ققنوس
از میان آثار عباس معروفی سمفونی مردگان  اثری بود که بسیار دیده شد و مورد استقبال قرار گرفت تا جایی که این رمان توانست از بنیاد انتشارات ادبی فلسفی سورکامپ جایزه دریافت کند. این کتاب به چند زبان هم ترجمه شده است. سمفونی مردگان در طرح‌های قبلی خانه کتاب هم جزو آثار پرفروش بود و اکنون در نوبت چاپ 28 قرار دارد.

4. «عشق و چيزهاي ديگر» نوشته مصطفی مستور از نشر نشر چشمه
این رمان نیز به همراه رهش، اثری است که به تازگی به فهرست پرفروش‌های کتاب راه پیدا کرده است. رمان «عشق و چيزهاي ديگر» تازه‌ترین اثر مصطفی مستور و  اکنون در چاپ پنجم است. در هر بار چاپ دوهزار نسخه از این کتاب منتشر شده که در نتیجه حدود 10هزار نسخه در حدود دوماه به فروش رفته است. 

همچنین «روي ماه خداوند را ببوس» رمان دیگر مصطفی مستور از نشر مرکز  است که در میان آثار پرفروش قرار دارد. داستان این رمان زندگی مردی است که در مورد خودش و خدایی که تا چندی قبل می‌شناخته دچار شک و تردید می‌شود این رمان از لحاظ محتوا و موضوع اثری تازه و بکر بود.

5.«چشم‌هايش» نوشته بزرگ علوی از موسسه انتشارات نگاه
از انتشار این داستان عاشقانه-سیاسی 65سال می‌گذرد اما هنوز در فهرست پرفروش‌ها قرار دارد و با کتاب‌هی تازه منتشر شده رقابت می‌کند. «چشم‌هايش» داستان نقاشی بزرگ و یک مبارز سیاسی علیه دیکتاتوری رضا شاه است. یکی از آثار باقی‌مانده از او، پرده‌ای است به‌نام «چشمهایش» چشم‌های زنی که گویا رازی را در خود پنهان کرده‌ است. راوی داستان که ناظم مدرسه و نمایشگاه آثار استاد ماکان است، سخت کنجکاو است راز این چشم‌ها را دریابد... «چشم‌هايش» در بازنشر از سوی انتشارات نگاه در چاپ 19ام قرار دارد.

6.«پاييز فصل آخر سال است» نوشته نسیم مرعشی از نشر چشمه
این رمان شهرت زیادی برای نویسنده‌اش به همراه آورد. البته دریافت جایزه جلال آل‌احمد در شهرت این نویسنده بی‌تاثیر نبود و همین سبب شد رمان «پاييز فصل آخر سال است» به زودی در میان آثار پرفروش قرار بگیرد. این کتاب اکنود در چاپ 30ام قرار دارد.
همچنین رمان «هرس» اثر بعدی نسیم مرعشی که آن هم از نشر چشمه منتشر شده در میان آثار پرفروش قرار گرفته است.

7.«يك عاشقانه‌ي آرام» نوشته نادر ابراهیمی از نشر روزبهان
 «یک عاشقانه آرام»
از جمله کتاب هایی است که در چند طرح اخیر خانه کتاب جزو آثار پرفروش بوده است.این کتاب بیانی داستانی از زندگی یک زوج  است که در لابه‌لای ماجراهای پیش آمده برای آن‌ها، با قلمی جذاب گفت‌وگوهایی را خلق می‌کند و درباره عشق صحبت می کند. این کتاب در واقع روند و مراحل و برنامه‌ریزی‌های زندگی مبتنی بر عشق دو شخصیت انقلابی را نشان می‌دهد که یکی اهل گیلان و دیگری از آذربایجان است، با هم آشنا و دلداده هم می‌شوند. این کتاب برای مدتی جزو آثاری بود که در برنامه خندوانه از شبکه نسیم درباره‌اش صحبت شد و مسابقاتی بر اساس آن طرح شد که قطعا در پرفروش‌شدن آن بی‌تاثیر نبوده است.

«چهل نامه‌ی كوتاه به همسرم» و «بار ديگر شهري كه دوست مي‌داشتم» دیگر آثار این نویسنده است که در میان آثار پرفروش قرار دارد.

8.«خاما» نوشته یوسف علیخانی از نشر آموت
رمان خاما دیگر اثری است که با وجود گذشت زمان اندکی از انتشار آن در میان 10رمان پرفروش عیدانه کتاب قرار گرفته است. یوسف علیخانی نویسنده درباره آن می گوید:
 «خاما، داستان زندگی یک پدربزرگ است. پدربزرگی که حالا نیست. و راوی در پوستین او افتاده تا زندگی‌اش را از نگاه او خیال کند. اینکه چقدر به حقیقت رفته و چقدر خیال بافته، باید این رمان را خواند. خاما، داستان انسان معاصر است که زندگی، هر لحظه برای او نقشه‌ای زیر سر دارد و بدا به حال کسی که سر راهش سبز بشود». این رمان نیز پس از گذشت 2ماه به چاپ پنجم رسیده است. 

9.«چراغ‌ها را من خاموش مي‌كنم» نوشته زویا پیرزاد از نشر مرکز 
این رمان هم از آثاری است که در چند طرح قبلی خانه کتاب هم در میان آثار پرفروش قرار گرفته است. این رمان اولین بار در سال 1380از سوی نشر مرکز منتشر شد و تا به امروز در سال97 نزدیک به 90بار تجدید چاپ شده است. 
داستان این رمان در دهه ۱۳۴۰ در آبادان رخ می‌دهد. راوی داستان زنی ارمنی است به نام  کلاریس آیوازیان  که در این داستان، از روابط خانوادگی خویش، فرزندان دو قلو و دنیای عاطفی آنها و از همسایه‌هایی سخن می‌گوید که اینک در آبادان ـ در خانه‌های سازمانی ـ زندگی می‌کنند. تلاش برای انس گرفتن با محیط، بن مایه دیگر این داستان است. موضوع اصلی این داستان یکنواختی زندگی یک زن خانه‌دار و خستگی از این روند و دل بستن به مرد همسایه‌ای که فکر می‌کند دنیای بهتری برای او به ارمغان خواهد آورد ...
این رمان هم از رمان‌هایی بود که نقد و نظرات زیادی درباره آن منتشر شد و همچنین به چند زبان دیگر ترجمه شد.

10.«جاي خالي سلوچ» نوشته محمود دولت‌آبادی از نشر چشمه
«جاي خالي سلوچ» نخستین‌بار در سال 58منتشر شد و یکی از معروف‌ترین آثار محمود دولت‌آبادی نویسنده شهیر کشورمان است. این رمان داستان فقر و زندگی روستاییانی است که با تمام مشکلات سعی می‌کنند به زندگی ادامه دهند. این اثر در چاپ 40ام قرار دارد و در دوره‌های قبلی طرح‌های خانه کتاب نیز جزو آثار پرفروش قرار داشت.


این آثار ده اثر پرفروش در حوزه ادبیات بودند که همان‌طور که می‌بینید تمام آنها مربوط به آثار ادبی در حوزه داستان و رمان هستند و حتا یک نمونه مجموعه شعر در میان آنها وجود ندارد. این اتفاق در حالی است که در طرح پاییزه کتاب مجموعه شعر سیاه مشق هوشنگ ابتهاج در میان 10 اثر پرفروش قرار داشت. در عیدانه کتاب اما فقط کتاب «کتاب» فاضل نظری در میان پرفروش ها قرار دارد که البته در میان ده اثر اول نیست.

رمان‌های «سال بلوا» نوشته عباس معروفی از نشر ققنوس، «عادت مي‌كنيم» نوشته زویا پیرزاد از نشر مرکز، «دالان بهشت» نوشته نازی صفوی از نشر ققنوس، «كافه پيانو» نوشته فرهاد جعفری از نشر چشمه از دیگر آثار پرفروش در حوزه ادبیات هستند که در رتبه‌های پایین‌تر ایستاده‌اند.

 


 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 259542