در گفت‌وگو با ۲ عضو کمیته ویژه پیگیری شد:

مدیران کمیته‌های نمایشگاه انتخاب شدند

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۴
 
 
بعد از نهایی شدن رای کمیته ویژه در زمینه انتخاب معاون اجرایی نمایشگاه کتاب تهران، اظهارات مهدی فیروزان و علی‌اکبر اشعری از انتخاب شدن روئسای کمیته‌های نمایشگاه حکایت دارد.
 
مهدی فیروزان در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، درباره نشست‌های شورای برنامه‌ریزی و اجرایی صنفی و کمیته منتخب شورای سیاستگذاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عنوان کرد: کار سختی است که از میان صنف نشر با این وسعت معاون اجرایی و مدیران کمیته‌ها را در مدت یک یا دو روز انتخاب کرد زیرا این کار نیاز به زمان و تعامل دارد.
 
وی افزود: برخی از مدیران انتخاب شده توانمند هستند اما حضور در کمیته‌ها را قبول نمی‌کنند و برخی دیگر قبول می‌کنند و این موضوع برای ما زمان‌بر است تا بتوانیم به تایید نهایی برسیم.
 
فیروزان با بیان اینکه انتخاب مدیران کمیته‌ها در یک فرایند منطقی در حال انجام است، توضیح داد: انتخاب این افراد یک اتفاق نیست؛ بلکه یک فرایند است. اعضای کمیته منتخب شورای سیاستگذاری با نمایندگان اتحادیه ناشران تهران و اتحادیه آشنا باید با همدیگر کار کنیم و اسامی افراد را استخراج کنیم و از میان آن‌ها با ارزیابی افراد و کاندید شدن و برکنار شدن آن‌ها به فهرست نهایی دست پیدا کنیم.
 
به گفته وی، بسیاری از افراد این مسئولیت‌ها را قبول می‌کنند و برخی نمی‌پذیرند و از آنجایی که به تازگی کار خود را شروع کردیم نیاز به زمان داریم، در نشست عصر روز گذشته حدود پنج ساعت درباره انتخاب مدیران کمیته‌ها بحث و تبادل نظر داشتیم اما باز هم به قطعیت نرسیدیم و امیدواریم به زودی نتیجه بگیریم.
 
اشعری: در کنار صنف می‌مانیم
علی‌اکبر اشعری؛ عضو کمیته منتخب شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب تهران نیز در سخنانی با اشاره به انتخاب اعضای کمیته‌های پنج‌گانه سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به ایبنا گفت: اعضا و روسای این کمیته‌ها انتخاب شده‌اند و اسامی به دفتر معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال شده است و در صورت رد یا پذیرش افراد انتخاب شده، این فهرست اعلام می‌شود.
 
وی ادامه داد: ما اخلاقا متعهد هستیم طبق قراری که در نشست روز گذشته شورای برنامه‌ریزی و اجرایی صنفی داشتیم اسامی نامزدهای کمیته‌ها را اعلام نکنیم و قرار است به صورت رسمی از سوی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این اسامی معرفی شوند.
 
اشعری با بیان اینکه برخی از افراد هنوز از انتخاب خود اطلاع ندارند، عنوان کرد: قرار است معاون فرهنگی وزارت ارشاد با افراد منتخب قابل قبول اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و اتحادیه آشنا که همگی آن‌ها از بطن صنف و از افراد باسابقه این حوزه هستند صحبت کرده و حضور یا عدم حضور خود را نهایی کنند.
 
وی درباره واسپاری امور به تشکل‌ها توضیح داد: فکر می‌کردیم در ماجرای واسپاری کار به بخش خصوصی می‌توانیم از بخش فرهنگی شروع کنیم و صنعت نشر کشور نخستین گزینه برای این کار بود اما به دلایل مختلف ظاهرا هنوز شرایط لازم برای اینکار فراهم نیست. البته در وزارت ارشاد برای واسپاری‌ها مشکلی نیست بلکه در میان خود صنف هنوز این آمادگی وجود ندارد.
 
اشعری تاکید کرد: صنف در میان خود رقابت‌هایی دارند که مانع کار جمعی می‌شود، به طوری که در یک نشست به یک نتیجه می‌رسیم و بعد که از جلسه خارج می‌شوند نظر افراد عوض شده است و گویی تمرین دموکراسی و کار جمعی را کمتر کرده‌ایم.
 
وی همچنین درباره ادامه فعالیت کمیته سه نفره منتخب شورای سیاستگذاری نمایشگاه نیز توضیح داد:‌ نظر شورای سیاستگذاری بر این است که کمیته در کنار شورای برنامه‌ریزی بماند و هر جایی که شورا به اختلاف نظر برخوردند و ممکن است کار به تاخیر بیفتد کمیته وارد شود و به آن‌ها در تصمیم‌گیری‌ها کمک کند. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 257544