در مراسم اختتامیه دومین جام باشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان؛

سیدعباس صالحی:حسرت خواندن جنگ و صلح به زبان روسی بر دلم مانده است

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۸
 
 
سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سوالات کودکان عضو باشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان پاسخ داد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران  (ایبنا) وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین اختتامیه دومین دوره جام باشگاه های کتابخوانی کودک‌ونوجوان گفت: هرکسی که کتاب می خواند برنده است و من تشکر می‌‌کنم از تمام کسانی که این اتفاق را رقم زدند.

وی در ادامه به سوالات کودکان و نوجوانان که به صورت فیلم ضبط شده در برنامه پخش شد پاسخ داد. صالحی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا تا به حال حسرت مطالعه کتابی در دلتان مانده است، گفت: بله. تا به حال کتاب‌های زیادی منتشر شده‌اند که من نتوانسته‌ام آنها را بخوانم و دوست دارم آنها را بخوانم. یکی از حسرت‌های بزرگ زندگی‌ام کتاب‌هایی است که نخوانده‌ام.

صالحی در ادامه به خاطره‌ای از دوران نوجوانی‌اش اشاره کرد و گفت: در آن زمان به کتابخانه آستان قدس رضوی می‌رفتم و کتاب «جنگ و صلح» اثر تولستوی را می‌خواندم. هر روز صبح‌ها می‌رفتم و ظهرها برمی‌گشتم و ادامه این کتاب را می‌خواندم. روزهای طولانی این کار را انجام می‌دادم. تا اینکه در مقدمه این کتاب خواندم که در این کتاب به زبان روسی ۸۰ هزار واژه اصلی روسی وجود دارد و گفتم ای کاش جنگ و صلح را به زبان روسی می‌خواندم.

صالحی در پاسخ به اینکه چرا به دانش‌آموزان بن خرید کتاب داده نمی‌شود، گفت: امیدوارم در این دوره فرصت‌های بیشتری ایجاد شود و به افرادی که در جام باشگاه های کتابخوانی کودک‌ونوجوان شرکت می‌کنند، بن‌های بیشتری داده شود. همچنین تلاش کردیم تا فرصت‌های زیادی ایجاد شود و طرح‌های زیادی مانند عیدانه، تابستانه  و پائیزه  کتاب به وجود آوردیم تا به واسطه آنها تسهیلات لازم در اختیار دانش‌آموزان قرار گیرد.

وی در جواب کودکی که پرسید من دوست دارم جای شما باشم، آیا شما هم دوست دارید جای من باشید گفت همین الآن هم آماده‌ام این کار را انجام دهم. اگر بچه‌ها جهان را اداره کنند جهان قشنگ‌تر می‌شود.

وی همچنین در پاسخ به خواسته یکی از بچه‌ها مبنی بر اینکه اعضای جام باشگاه های کتابخوانی کودک‌ونوجوان با هم آشنا شوند و با هم جلسات کتابخوانی داشته باشند نیز گفت: در حال حاضر حدود ۶۰ هزار نفر عضو این جام هستند و شاید تعداد آنها سال دیگر به ۶۰۰ هزار نفر برسد. جمع کردن آنها کنار هم کار آسانی نیست اما اینکه این مجموعه به شکل شبکه‌ای و دلی به هم وصلند این ارتباط دلی سبب کنار هم آمدن فرهنگ‌ها برای کتابخوانی می‌شود. خیلی خوشحالم که از همه قشرها کتاب می‌خوانند و کتاب می‌تواند به ما راه زندگی را نشان دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به جای دادن کتاب‌هایی درباره ناتوانایی‌های جسمی در لیست جام باشگاه های کتابخوانی کودک‌ونوجوان اشاره کرد و گفت: 
حتما نویسندگان زیادی هستند که درباره ناتوانان جسمی کتاب نوشته‌اند و من از دست اندرکاران این طرح می‌خواهم  کتاب‌های  بیشتری در این باره را در لیستشان قرار دهند. چراکه کتاب در هر شرایطی چشم‌انداز یک زندگی خوب است.آیین اختتامیه دومین جام باشگاه های کتاب کودک و نوجوان عصر امروز 21 دی در باغ کتاب برگزار شد.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 256567