در مراسم اختتامیه دومین دوره جام باشگاه های کتابخوانی کودک‌ونوجوان مطرح شد

سیدآبادی: باشگاه‌ها متمرکز و مردمی‌ هستند

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۸
 
 
اختتامیه دومین دوره جام باشگاه های کتابخوانی کودک‌ونوجوان با معرفی باشگاه های برگزیده و نویسندگان کودکان و نوجوانان برگزیده جام باشگاه ها در باغ کتاب تهران برگزار شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) آئین اختتامیه دومین دوره جام باشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان عصر امروز (21 دی‌ماه ۱۳۹۶) باحضور سیدعباس صالحی، معاونان وزیر آموزش‌وپرورش، هیات داوران جشنواره، علی‌اصغر سیدآبادی، مجید راستی، محمود برآبادی، فریدون عموزاده‌خلیلی و جمعی از نویسندگان، مترجمان، اهالی فرهنگ و هنر و دانش‌آموزان در باغ کتاب تهران برگزار شد.

مراسم اختتامیه جام باشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان با سرود جمهوری اسلامی ایران و قرائت قرآن کریم آغاز شد.

در ابتدا این برنامه گروه موسیقی آشیانه کودک با اجرای یک قطعه موسیقی زنده به حاضران خوش آمد گفتند. همچنین کلیپی از فیلم های ویدئویی بچه ها پخش شد.


 

علی‌اصغر سیدآبادی، داور جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک‌ونوجوان ،در این مراسم بیان کرد:  اگر حمایت سیدعباس صالحی در زمانی که در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بودند، نبود این برنامه شکل نمی‌گرفت.

وی افزود: جام باشگاههای کتابخوانی از یک ایده کوچکی که از شهری آمده بود شروع شد و کم‌کم به صد شهر و روستا رسید. در این دوره بیش از پنج‌هزار باشگاه حضور داشتند که در دو مرحله داوری شدند. درهر باشگاه یک کتاب برگزیده و انتخاب شد و در هر شهر یک کتاب از مجموع انتخاب شد.

این نویسنده ادامه داد: در این دوره آثار بر اساس نظر دوستان، نویسنده برگزیده نیز انتخاب شد. همچنین بخش بهترین فیلم و بهترین نامه هم داشتیم. سیدآبادی در ادامه بیان کرد: بنا بر الگویی که در این باشگاه‌ها بوده است هیچ اسمی به جز جام باشگاه‌ها نمی‌توانست بیانگر این حرکت باشد. ما یک الگوی سراسری داشتیم. باشگاه‌ها متمرکز و مردمی‌اند. کار ما مانند جام لیگ است و باشگاههای مختلفی در آن شرکت می‌کنند.

دبیر جام باشگاههای کتابخوانی اظهار امیدواری کرد: بنا بر شیوه‌ای که در دست طراحی است سال آینده تمام شهرها و روستاها بتوانند در این جام شرکت کنند.

در ادامه آیه سادات آذریان نامه ای را که برای هوشنگ مرادی کرمانی نوشته بود و زهرا نامور نامه ای را که برای نویسنده محبوبش کبری بابایی نوشته بود، برای حضار قرائت کردند.

سپس برنامه گفت و گویی با فریدون عموزاده خلیلی رئیس هیئت مدیره انجمن نویسندگان کودک و نوجوان انجام شد.

فریدون عموزاده خلیلی گفت: هر نویسنده ای آرزویش این است که وقتی چیزی می نویسد بتواند جواب مخاطبش را ببیند. نظر بچه ها کمک می کند من بتوانم بهتر بنویسم. همین بچه هایی که آمدند و نظرشان را درباره کتاب آقای کرمانی و خانم بابایی گفتند حتما نظراتشان برای آن نویسنده ها مهم است. 
وی افزود: برنامه باشگاه کتابخوانی به گسترش کتابخوانی کمک می کند. اشاره شد سال گذشته 15 شهر در این طرح حضور داشتند و اکنون  100 شهر و این نشان می دهد که این جام زایش داشته است. 

باشگاه های برگزیدۀ جام باشگاه ها 
در ادامه مراسم باشگاه های برگزیده جام باشگاه های سال 96 معرفی شدند که اسامی برگزیدگان به این شرح است:

باشگاه «استی» از روستای «ابویسان»، به عنوان برگزیده جام باشگاه های کتابخوانی معرفی شد.

همچنین باشگاه کتابخوانی «بچه‌های آسمان» از شهرستان کلاله در استان گلستان، به‌عنوان باشگاه برگزیده کودکان با نیازهای خاص برگزیده شد و باشگاه «تشکوه و کاکایوسف» از شهرستان رامهرمز استان خوزستان، برگزیدۀ اولین دورۀ جام باشگاه ها نیز موفق به کسب نشان استمرار شد.

در بخش باشگاه ها، همچنین از باشگاه های «ماتیکان» از رامهرمز، «شهدای باصدی» از نیشابور، «پروانه‌ها» از اوزِ استان فارس، «لبخند خدا» از نسیم‎شهر استان تهران، «مدرسۀ طالبیان مقدم» از کاشان، باشگاه «خلخلنگو» از روستای گزیر در بندر لنگۀ استان هرمزگان و باشگاه «اکابر» از روستای شمسی در اشگذر استان یزد، تقدیر به عمل آمد.
در بخش «تسهیل‌‎گر برگزیده» نیز، «عبدالحکیم بهار» از شهرستان چابهار در استان سیستان و بلوچستان و «مهسا یغمایی» از آذربایجان شرقی به‌عنوان تسهیلگر برگزیده معرفی شدند.

نویسندگان کودکان و نوجوانان برگزیده جام باشگاه ها 
در ادامه مراسم اختتامیه جام باشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سوالات بچه‌های عضو باشگاه های کتابخوانی پاسخ داد.

 پس از پرسش و پاسخ کودکان و نوجوانان با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اهدای جوایز نویسندگان برگزیده و همچنین معرفی کودکان و نوجوانان برگزیده و تقدیرشده در بخش نامه به نویسنده و فیلم موبایلی معرفی کتاب، ادامه یافت.
«حسین فتاحی» و «کلر ژوبرت»، نویسندگانی بودند که آثار آنها از سوی کودکان و نوجوانان به‌عنوان بهترین‌های دومین دورۀ جام باشگاههای کتابخوانی کودک ونوجوان معرفی شده بود که در این مراسم از آنها تقدیر به عمل آمد. 

در بخش نامه به نویسنده، «آیه سادات آذریان» از باشگاه «شهر خورشید» دزفول، برگزیده شد و از «کوثر لشگری» از باشگاه «همسفران کتاب» قم، «زهرا نامور» از باشگاه «کلک» بم، «فاطمه کوه‌کن» از باشگاه «اختر» شهرستان کلاله در استان گلستان و «محمدمتین قاسمی» از باشگاه «کتابخوارها» از ورامین، تقدیر به عمل آمد.

در بخش فیلم کوتاه موبایلی معرفی کتاب نیز «نیایش برنس» از باشگاه «بابونک» شهرستان برازجان در استان بوشهر، به‌عنوان برگزیده معرفی شد و از «محمد شاهرضایی» از باشگاه «بشارت نور» اصفهان، «نگار و رحیمه محمدی» از باشگاه «سیمرغ فرزانگان» نیشابور، «پروانه بهار» و «سیما مریدی» از باشگاه روستایی «رمین» در شهرستان چابهار و «دلارام ابراهیمی» از باشگاه «پیام انقلاب» بوشهر، تقدیرشدند. 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 256562