محسن جوادی در بازدید از نمایشگاه کالاهای فرهنگی:

تولیدات فرهنگی ایران می‌تواند با تولیدات خارجی رقابت کند

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۹
 
 
نمایشگاه کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی اسلامی با حضور محسن جوادی؛ معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولان فرهنگی افتتاح شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، محسن جوادی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز(چهارشنبه 13 دی‌ماه)، بعد از افتتاح نمایشگاه کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی اسلامی به بازدید از بخش‌های مختلف این نمایشگاه پرداخت.

معاون امورفرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد در ابتدای بازدید خود از غرفه کتاب‌ها، مقالات و پایان نامه‌های دانشجویی، با تاکید بر سیاست حمایتی از بخش پژوهش، گفت: پشتوانه علمی و آکادمیک جایزه فیروزه و جشنواره و نمایشگاه کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی اسلامی، بخش پژوهش است و ما امیدوارهستیم بخش پژوهش ، موجبات تقویت و ارتباط امور فرهنگی با بدنه دانشگاهی را فراهم کند.

وی با بیان اینکه پژوهش‌های بسیارخوبی در توسعه و ترویج کالاهای فرهنگی ایرانی دراین دوره جشنواره صورت گرفته است، افزود: با توجه به اینکه پژوهش‌های خوبی در زمینه کاربردی شدن و تبدیل شدن ایده‌های مختلف به ثروت ارایه شده است، خوب است که در سیاست حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت از پایان نامه‌های دانشجویی که مرتبط با جایزه فیروزه است، گنجانده شود.

جوادی در بازدید از بخش ویژه نمایشگاه که به نام «بخش نامتجانس» نامگذاری شده بود نیز اظهار کرد: در بخش نامتجانس نمایشگاه که بیش از چهار کمپانی خارجی نقش برجسته‌سازی کاراکترهای غربی را انجام می‌دهند، مشخص است که سرمایه‌گذاری بزرگی در این بخش در جهان صورت گرفته است و جا دارد که در بخش رقابت با کاراکترهای غربی با هدف ترویج کالاهای فرهنگی با محوریت پرداختتن به الگوی ایرانی اسلامی وارد شویم. این ظرفیت برای ایران وجود دارد که با کشورهای همجوار نیز وارد رقابت شود و بازار خوبی از کالاهای فرهنگی ایرانی ایجاد شود.

معاون امورفرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه بازدید از بخش نوشت افزار جشنواره نیز گفت: سرزمین کهن ایران با فرهنگ غنی که دارد و شخصیت‌های مختلفی از شاعران، اسطوره های تاریخی اسلامی را در دل خود گنجانده است می‌تواند در بخش نوشت افزار ایرانی اسلامی از برجسته‌سازی شخصیت‌هایی چون آرش کمانگیر، شاعران نام آشنای ایران، قصه‌های قرآنی، شخصیت‌های کارتونی ایرانی، و... برای ترویج کالای فرهنگی ایرانی اسلامی استفاده کند و به نظر می‌رسد رقابت خوبی نیز با کالاهای خارجی ایجاد شود.

وی در جریان بازدید از بخش‌های مختلف سومین نمایشگاه و جشنواره کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی اسلامی اظهار کرد: به طور کلی جشنواره سوم این دوره با محصولات فرهنگی عرضه شده در بخش‌های مختلف امیدوار کننده است اما به نظر می‌رسد که در بسته‌بندی کالاهای فرهنگی کم کار کرده‌ایم و جا دارد در این زمینه نیز به طور جدی وارد شویم.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از بخش‌های مختلفی چون غرفه کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان، دبیر خانه شورای نظارت بر اسباب بازی، جلسه داوری مسابقه جایزه فیروزه، غرفه برگزیده کالای فرهنگی سال گذشته، غرفه کالای استانداردایرانی، غرفه کتاب‌ها، مقالات و پایان نامه‌های دانشجویی، بخش هدایای فرهنگی، نوشت افزار، منبت کاری، حکاکی آیات قرآن بروی مس و شیشه و... بازدید کرد.

در این آیین افتتاحیه و بازدید از نمایشگاه کالاهای فرهنگی فرهنگی با الگوی ایرانی اسلامی، علی فریدونی؛ مدیر کل مجامع تشکل‌ها و نمایشگاه‌های فرهنگی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، امیرمسعود شهرام نیا؛ رئیس موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران ایران و رئیس نمایشگاه کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی اسلامی و جمعی از مدیران فرهنگی نیز حضور داشتند.

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 256309