ایبنا بررسی کرد:

افزایش مشارکت کتاب‌فروشی‌های شهرستانی در طرح‌های فصلی

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۷
 
 
بررسی آمار مشارکت کتاب‌فروشی‌های کشور در طرح‌های فصلی یک سال گذشته، نشان از افزایش 26 درصدی مشارکت کتاب‌فروشان شهرستانی دارد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، یکی از اهداف اساسی برپایی طرح‌های فصلی کتاب که سالانه در قالب سه طرح عیدانه کتاب، تابستانه کتاب و پائیزه کتاب برپا می‌شوند، کمک به اقتصاد کتاب‌فروشی‌های سراسر کشور است و بر این اساس، افزایش مشارکت کتاب فروشی‌های در طرح‌های فصلی کتاب، از استقبال اهالی این صنف برای بهره‌مند شدن از آن حکایت دارد.
 
بررسی آمارهای یک سال گذشته و مقایسه شاخص‌های تعداد کل مشارکت‌ها، استان‌های حاضر و خصوصا تعداد کتاب‌فروشی‌هایی که از مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها در طرح‌های فصلی حضور پیدا کرده‌اند،‌ ما را به نتایج قابل توجهی می‌رساند.
 
مطابق با اطلاعات مندرج در جدول بالا، تعداد کتاب‌فروشانی که در طرح پائیزه کتاب سال گذشته شرکت کرده بودند، 708 کتاب‌فروشی بود که این رقم در طرح پائیزه امسال که تا 22 آذرماه نیز ادامه خواهد داشت، به 829 کتاب‌فروشی ارتقاء یافته و این افزایش عددی گویای رشد 35 درصدی مشارکت کتاب‌فروشی‌ها در یک سال اخیر است.

همچنین نکته قابل توجه دیگر آن است که در تمام طرح‌های یک سال اخیر، استان‌های تهران، اصفهان و قم، بیشترین مشارکت را داشته‌اند.
 
چنانکه گفته شد تقویت بنیه کتاب‌فروشی‌ها، یکی از اهداف اساسی در طرح‌های فصلی کتاب به شمار می‌آید و در این میان، تقویت کتاب فروشی‌هایی که در شهرستان‌های مختلف فعالیت دارند و نسبت به مراکز استان‌ها با محدودیت‌های بیشتری مواجه‌اند، از اهمیت زیادی برخوردار است.
مطابق با اطلاعت طرح‌های فصلی یک سال اخیر، مشارکت کتاب‌فروشی‌های شهرستانی نیز رشد محسوسی را تجربه کرده است که این رشد را در نمودار پایین می‌بینید:
 

مطابق با این اطلاعات تعداد کتاب‌فروشی‌های شهرستانی از عدد 144 در پائیزه کتاب 95 به عدد 195 در پائیزه امسال رسیده و رشد 26 درصدی داشته است.

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 255192