نمایشگاه «چهره‌های ماندگار ایران» افتتاح شد؛

صادق صندوقی، غایب بزرگ

 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۲
 
 
بهرام بیضایی، صادق هدایت، عزت‌الله انتظامی، سهراب سپهری، فروغ فرخزاد، سیمین بهبهانی، آیدین آغداشلو، شفیعی کدکنی،پروین اعتصامی، انوشه انصاری، حمید سمندریان، کیهان کلهر، ژاله علو، غلام‌حسین بنان، عباس کیارستمی و احمد پژمان از جمله چهره‌های برجسته ای هستند که چهره‌های آن‌ها در نمایشگاه چهره‌های ماندگار ایران تصویر شده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) آیین افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه گروه دنیای عجیب با عنوان «چهره‌های ماندگار ایران» با حضور حجت‌الاسلام محمدعلی ابطحی، مدیر موسسه بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان، محسن حسن‌پور، سیدمیثم موسوی، هدا حدادی، هما توکلی، مرجان ثابتی، پژمان رحیمی‌زاده و رضا مکتبی جمعه (دهم آذرماه) برگزار شد.
 
لیلا معتمد، مدیر گروه «دنیای عجیب» گفت: این نمایشگاه حاصل فراخوانی با عنوان چهره های ماندگار ایران است که برای اولین بار بعد از ده سال برای برگزاری یازدهمین نمایشگاه سالیانه گروه دنیای عجیب در سال 1396 منتشرشد.
 
وی در ادامه به تعداد آثار اشاره کرد و گفت: در مجموع 145 اثر به دبیرخانه رسیده که پس از برگزاری جلسه داوری 46 اثر به عنوان آثار برگزیده از سوی هیات داوران متشکل از لیدا معتمد، سیدمیثم موسوی، گلناز والا معتمد، مریم طباطبایی، میثم برزا و ماهنی تذهیبی انتخاب شدند .
 
تقدیر از صادق صندوقی
معتمد همچنین بیان کرد: تندیس گروه دنیای عجیب به استاد صادق صندوقی یکی از ماندگارترین نام‌ها و از پیشکسوتان حوزه تصویرگری کتاب‌های درسی و کتاب‌های کودکان و نوجوانان جهت قدردانی از حضورو حمایت وی اهدا می‌شود. متاسفانه استاد صندوقی به دلیل کسالت نتوانست در جمع ما حاضر شود.
 
به گفته مدیر گروه «دنیای عجیب» در مجموع60 اثر از 60 هنرمند در ابعاد متفاوت و تکنیک‌های مختلف از جمله (گواش، طراحی، کاریکاتور، تصویرسازی، نقاشی، آبرنگ، مدادرنگی، دیجیتال، اکریلیک، مداد، چاپ و ...) در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده و چهره‌های پیشکسوتان ادب و هنر مانند بهرام بیضایی، صادق هدایت، عزت‌الله انتظامی، سهراب سپهری، فروغ فرخزاد، سیمین بهبهانی، آیدین آغداشلو، شفیعی کدکنی،پروین اعتصامی، انوشه انصاری، حمید سمندریان، کیهان کلهر، ژاله علو، غلام‌حسین بنان، عباس کیارستمی و احمد پژمان به تصویر کشیده شده است.

 

نمایشگاه «چهره‌های ماندگار ایران»؛ فرصتی برای دیده شدن تصویرگران جوان
رضا مکتبی، تصویرگر کتاب‌های کودک و نوجوان نیز در این مراسم از برگزاری نمایشگاه «دنیای عجیب» ابراز خرسندی کرد و گفت: این نمایشگاه دو ویژگی عمده دارد، نخست اینکه تنوع زیادی بین آثار رسیده وجود دارد و دوم اینکه برخلاف سایر نمایشگاه‌ها که فقط آثار تعدادی تصویرگر مطرح دیده می‌شود، فرصت خوبی در اختیار افراد مختلف قرار داد تا بتوانند آثارشان را در کنار آثار افراد حرفه‌ای و نام‌آشنا به نمایش بگذارند.
 
توجه به پرتره در تصویرسازی
میثم موسوی، تصویرگر کتاب‌های کودک و نوجوان، نیز در این مراسم گفت: گروه «دنیای عجیب» مسیر جدیدی را پیش روی تصویرگران گشوده است و آن هم توجه به موضوع پرتره در تصویرسازی است. تا به حال پرتره را جزئی از رشته نقاشی می‌دانستند. و فکر می‌کنم این دوره یکی از بهترین دوره‌های گروه «دنیای عجیب» بود.
 
میثم برزا، از داوران نمایشگاه «چهره‌های ماندگار ایران» نیز در این مراسم گفت: در این نمایشگاه توانستیم تکنیک‌های مختلف را ببینیم و این تنوع در دوره‌های قبلی وجود نداشت. از سویی ما از روی پرینت کارها، آنها را داوری کردیم و وقتی با اصل آثار مواجه شدیم شگفت‌زده شدیم.


 
در پایان مراسم، فائزه مظفری، به عنوان نفر نخست؛ فرهاد بینازاده، به عنوان نفر دوم و آذر تیموری به عنوان نفر سوم برگزیده شدند. همچنین از کیانا میرزایی، نسترن عنبری، سمانه صلواتی و کریمان شیرازی تقدیر شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 254976