​نشست خبری دومین نمایشگاه علوم دارویی و پزشکی و دانشگاهی برگزار شد

حمایت صدمیلیونی معاونت فرهنگی از نمایشگاه کتاب «ایران‌فارما»

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۴
 
 
حسین‌پور، مشاور اجرایی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست خبری دومین نمایشگاه تخصصی علوم دارویی و پزشکی و دانشگاهی با اشاره به حمایت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری نمایشگاه‌های کتاب‌های تخصصی گفت: معاونت فرهنگی با تخصیص یک میلیارد ریال یارانه خرید کتاب به دانشجویان بازدیدکننده از نمایشگاه «ایران‌فارما» حمایت می‌کند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نشست خبری دومین نمایشگاه کتاب‌های تخصصی علوم دارویی و پزشکی ـ  دانشگاهی و نخستین نمایشگاه رسانه‌های سلامت محور یکشنبه (22 مردادماه) با حضور دکتر عباس کبریایی‌زاده، رئیس سندیکای صاحبان صنایع دارویی ایران و رئیس شورای سیاستگذاری نمایشگاه دارویی ایران‌فارما، مهندس شادمهر راستین، مسئول اجرایی نمایشگاه، نیکنام حسین‌پور، مشاور اجرایی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و عضو شورای سیاستگذاری نمایشگاه ایران‌فارما و مهرشاد کاظمی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر تهران در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر تهران برگزار شد.   
 
حسین‌پور ضمن گرامیداشت 17 مرداد روز خبرنگار گفت: سیاست معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت نشر و نمایشگاه‌های کتاب است. طی 4 سال گذشته نیز تعامل با تشکل‌های نشر را در دستور کار خود قرار داده است. معاونت فرهنگی با توجه به حجم فعالیت در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از برگزاری نمایشگاه‌های کتاب‌های تخصصی حمایت می‌کند؛ بنابراین حمایت از نمایشگاه کتاب «ایران فارما» ساماندهی خواهد شد.
 
وی افزود: دسترسی دانشجویان پزشکی به آخرین یافته‌های علمی از مهم‌ترین اهداف حمایت معاونت فرهنگی از این نمایشگاه است. وزارت ارشاد با تخصیص یک میلیارد ریال بن خرید کتاب از دانشجویان و ناشران تخصصی حمایت می‌کند؛ بنابراین دانشجویان می‌توانند برای بهره‌مندی از این یارانه با پرداخت 210 هزار تومان بن خرید کتاب 300هزار تومانی دریافت کنند؛ بانک شهر نیز بانک عامل است.
 
حسین‌پور ادامه داد: جریان تخصیص بن با تشکیل کمیته‌ای نظارت خواهد شد تا از بروز تخلفات احتمالی پیشگیری شود. غرفه‌ها و ناشران برتر در آئین اختتامیه این دوره از نمایشگاه معرفی و تجلیل می‌شوند. مهمترین هدف از تخصیص بن یارانه‌ای خرید کتاب دسترسی دانشجویان به کتاب‌های جدید شامل منابع منتشرشده از سال 2014 به بعد است.

لزوم حمایت از دستاورد‌های علمی در حوزه دارویی
کبریایی‌زاده در ادامه ضمن گرامیداشت روز خبرنگار اظهار کرد: ایده برگزاری نمایشگاه ایران‌فارما از سه سال گذشته در سندیکا مطرح شد. نخستین دوره این نمایشگاه با حضور ناشران داخلی در محل نمایشگاه دائمی تهران برپا شد. دومین دوره نیز با تاکید بر رویکرد فرهنگی با حضور بیش از 430 شرکت دارویی، شامل 95 شرکت خارجی در مصلای تهران میزبان دانشجویان و استادان رشته پزشکی بود. بازدید بیش از 27 هزار نفر از این نمایشگاه رکورد محسوب می‌شود.
 
وی ادامه داد: هیأت اجرایی دومین دوره نمایشگاهی ایران‌فارما بلافاصله پس از پایان این دوره کار خود را با ثبت‌نام از متقاضیان آغاز کرد. براساس آخرین آمار 500 شرکت ایرانی و بین‌المللی در 15هزار مترمربع فضای نمایشگاهی مستقر خواهند شد.
 
رئیس سندیکای صاحبان صنایع دارویی ایران گفت: 97 درصد از نیاز دارویی کشور در داخل برطرف می‌شود که باید این توانمندی را با حمایت‌های مختلف حفظ کنیم.

افزایش دو برابری ناشران متقاضی شرکت در نمایشگاه
کاظمی در ادامه این نشست اظهار کرد: استقبال ناشران از نمایشگاه کتاب ایران‌فارما قابل توجه است. به‌طوری‌که امسال ثبت‌نام از ناشران متقاضی دوبرابر شده و به 30 ناشر افزایش پیدا کرده است. نمایشگاه کتاب ایران‌فارما بیش از 90 درصد نیاز متخصصان حوزه دارو را پاسخ می‌دهد. نیاز بازار نشر پزشکی نیز با تولید 99 درصد کتاب‌های این حوزه به همت ناشران خصوصی بر طرف می‌شود.
 
برابری نمایشگاه کتاب ایران‌‌فارما با نمایشگاه کتاب تهران
راستین در ادامه با اشاره به جایگاه نمایشگاه ایران‌فارما اظهار کرد: نمایشگاه ایران‌فارما از لحاظ استاندارد مشابه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است. سومین دوره این نمایشگاه با افزایش 80 درصدی فضای نمایشگاهی برای شرکت‌های دارویی و افزایش 120 درصدی برای ناشران از 21 تا 23 شهریور در مصلی تهران برگزار می‌شود. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 250994