در دو جلد منتشر مي‌شود

آخرين يافته‌ها درباره گورستان تاريخي تخت فولاد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ شهريور ۱۳۸۷ ساعت ۱۱:۴۴
 
 
نتايج بخشي ديگر از تحقيقات گروه پژوهشي متون و کتيبه‌هاي دوران اسلامي پژوهشكده زبان‌شناسي، کتيبه‌ها و متون سازمان ميراث فرهنگي در گورستان تاريخي تخت فولاد، در قالب دو جلد كتاب در دسترس علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.
بقعه شهشهاني
 
بقعه شهشهاني

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، گيلان فقيه‌ميرزايي، سرپرست اين گروه تحقيق با بيان اين مطلب گفت: در اين بررسي که از سال 1377 آغاز شده است و هم‌اکنون نيز ادامه دارد، موقعيت جغرافيايي، وجه تسميه و تاريخچه گورستان در سه بخش قبل و قرون اوليه اسلام، قرن هفتم و هشتم، دوره صفويه و قاجار بررسي مي‌شود.

وي افزود: همچنين مشخصات قبور از نظر اندازه، جنس سنگ، متون مكتوب بر مقبره‌ها كه حاوي آياتي از قرآن مجيد، ادعيه، اشعار و برخي اطلاعات تاريخي‌اند، مورد مطالعه قرار گرفته است. 

فقيه‌ميرزايي خاطرنشان كرد: اطلاع‌رساني درباره اهميت اين گورستان، پيگيري ثبت تکايا به صورت مجزا در فهرست آثار ملي، پيشنهادهايي همچون طرح‌هاي ساماندهي، برگزاري مراسم و يادمان براي مشاهير مدفون، گردآوري آثار خطي هنرمندان و مشاهير در يک مرکز و انتشار آثار برگزيده، از جمله فعاليت‌هاي هيأت پژوهشي و اهداف طرح است.

به گفته عضو هيأت علمي گروه پژوهشي متون و کتيبه‌هاي دوران اسلامي پژوهشکده زبان‌شناسي، کتيبه‌ها و متون، جنبه‌هاي معماري تکاياي تخت فولاد، نقشه، مكان قرارگيري قبور، بررسي نقوش، سير تحول خط، کاتبان و سنگ‌تراشان، احوال، آثار، کرامات مشاهير، علماي مدفون و ويژگي‌هاي تاريخي، فرهنگي و روند گسترش گورستان از ديدگاه مطالعات شهري و جمعيت‌شناسي، از ديگر موضوعات مورد مطالعه در اين پژوهش به شمار مي‌رود.

وي افزود: نتايج بخشي از پژوهش‌هاي صورت گرفته در اين گورستان سال 85 در سه جلد با عنوان «تخت فولاد يادمان تاريخي اصفهان» به چاپ رسيد. با پايان يافتن سلسله پژوهش‌هاي جديد، جلد چهارم حاوي اطلاعات پژوهشي بر روي تکاياي مهدوي، بروجردي، محمدجعفر آباده‌اي، جهانگيرخان قشقايي، سيد العراقين، شهشهاني و جلد پنجم با ارائه پژوهش‌هاي مربوط به تکاياي ابوالمعالي، تويسرکاني، بانوامين، آغاباشي، ريزي، مجلس و مسجد رکن‌الملک آماده انتشار شده است.
سرپرست هيأت تحقيق بر روي گورستان تخت فولاد با اشاره به اينکه گورستان‌هاي تاريخي، مدارک و اسناد ارزشمندي براي مورخان و پژوهشگران است، گفت: بررسي، طبقه‌بندي و مطالعه تطبيقي اين آثار در سطح ملي، موجب غناي مستندات تاريخي خواهد شد.

فقيه‌ميرزايي تخت فولاد را موزه بزرگي از سنگ قبرهاي حاصل کار هنرمندان اصفهاني اعلام کرد و گفت: خوشبختانه شهرداري اصفهان در برنامه‌هاي ساماندهي اين گورستان مكاني براي نگهداري سنگ‌هاي جابجا شده اختصاص داده است که اميدواريم با همکاري و نظارت سازمان اين موزه از غناي بيشتري برخوردار شود.

تخت فولاد در زمره گورستان‌هاي مهم ايران و جهان اسلام از جمله گورستان تاريخي شهر مقدس قم، بقيع در مدينه منوره، ابوطالب در مكه معظمه، باب الصغير در دمشق و گورستان وادي السلام در نجف اشرف به شمار مي‌آيد.

گورستان قديمي و تاريخي اصفهان داراي سه نام تاريخي لسان الارض، بابا ركن‌الدين و  تخت فولاد است. لسان‌الارض در گوشه جنوب شرقي اين مجموعه تاريخي با احتمال قرار داشتن قديمي‌ترين قبر يعني قبر «يوشع‌بن نون» يكي از اوليا و انبياء بني‌اسرائيل، از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.

اين گورستان با مساحتي حدود يك كيلومتر واقع در جنوب شرقي اصفهان، به لحاظ در برگرفتن شمار کثيري از بناهاي تاريخي و آرامگاه مشاهير بزرگ، از با ارزش‌ترين يادمان‌هاي گورستاني كشور شناخته شده و از جايگاه برجسته‌اي در ميراث فرهنگي و معنوي برخوردار است.

كتاب «پژوهش‌هاي جديد گورستان تاريخي تخت فولاد» حاصل فعاليت فقيه‌ميرزايي، حبيبي و محمدعلي مخلصي است كه به كوشش گروه پژوهشي متون و کتيبه‌هاي دوران اسلامي پژوهشكده زبان‌شناسي، کتيبه‌ها و متون سازمان ميراث فرهنگي منتشر خواهد شد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 24992