پرفروش‌ترین آثار کانون پروش فکری کودکان و نوجوان‌ها در سال 1395

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۲
 
 
کتاب‌های «اعترافات غلامان»، «هدیه خوبان» و «قدم یازدهم» در صدر پرفروش‌ترین آثار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان قرار گرفتند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) افزایش شمارگان 14 عنوان از کتاب‌های تجدید چاپی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال 1395 به 665 هزار و 500 نسخه باعث پرفروش شدن این آثار شد. در این میان کتاب‌هایی چون «اعترافات غلامان» نوشته‌ حمیدرضا شاه‌آبادی، «هدیه خوبان» اثر جف برامبو و «قدم یازدهم» از سوسن طاقدیس در صدر این جدول قرار دارند. 

کتاب «اعترافات غلامان»

بیشترین استقبال از کتاب‌های تجدید چاپ شده کانون در سال 1395 مربوط به کتاب «اعترافات غلامان» نوشته‌ حمیدرضا شاه‌آبادی است که تاکنون در 120هزار و 500 نسخه منتشر شده است. این کتاب در چهار تیراژ نخست خود طی سال‌های گذشته در مجموع 46هزار نسخه منتشر شده بود ولی در سال گذشته با عرضه‌ چاپ‌های پنجم تا دهم در 74هزار و 500 نسخه آمار خوانندگان و فروش خود را افزایش داد.
 
کتاب «اعترافات غلامان» که به عنوان کتاب سال بخش زندگی‌نامه‌های داستانی نوجوان نهمین دوره انتخاب کتاب سال شهید غنی‌پور و بخش آیینی نوجوان دوازدهمین جشنواره کتاب سلام برگزیده شده است، روایت‌گر داستان دوران ولایت‌ عهدی امام رضا(ع) از زبان غلامانی است که آن‌چه ‌را در آن سه سال بر آن‌ها گذشته است مرور و برای خود بازگو می‌کنند.
 
کتاب «هدیه خوبان»

در این فهرست، کتاب «هدیه خوبان» رتبه‌ دوم را به خود اختصاص داده است. مولف این کتاب جف برامبو است و طی 10 سال انتشار به شمارگان 70‌هزار نسخه رسیده است که 50‌ هزار نسخه از این تعداد مربوط به چاپ‌های چهارم تا سیزدهم در سال گذشته است.
 
این کتاب که با ترجمه فریدون فریاد منتشر شده ماجرای پیرزن مهربان و دانایی را بیان می‌کند که در کلبه‌ای کوچک زندگی می‌کند و سال‌های سال کارش دوختن لحاف‌های گرم و زیبا است. برخی از مردم معتقدند که انگشتان او جادویی است و بعضی هم عقیده دارند که این لحاف‌ها از بال فرشتگانی که میان ابرها گردش می‌کنند، از آسمان برای پیرزن به زمین می‌افتند. پیرزن نیکوکار این لحاف‌ها را به بیچارگان و فقیران هدیه می‌دهد و چیزی برای خود نمی‌خواهد. در این افسانه زیبا، مثل بسیاری از دیگر افسانه‌ها، پادشاه حریصی وجود دارد که هر چیزی را برای خود می‌خواهد و از همه هدیه طلب می‌کند. وقتی که آوازة زیبایی لحافهای پیرزن به گوش او می‌رسد، سربازان خود را به سوی پیرزن می‌فرستد و ماجراهای این افسانة زیبا آغاز می‌شود.
 
این داستان از افسانه‌های مردم یونان گرفته شده و در سال ۲۰۰۰ جایزه بهترین کتاب سال کودکان را به خود اختصاص داده است. نقاشی‌های بسیار شاد و زیبای کتاب نیز داستان را زیباتر و خواندنی‌تر کرده است.
 
کتاب «قدم یازدهم»

«قدم یازدهم» اثری از سوسن طاقدیس در رتبه بعدی قرار دارد که پیش‌تر در 8هزار نسخه منتشر شده بود در سال قبل در 45هزار نسخه دیگر منتشر شد تا آمار فروش این کتاب به 53هزار نسخه برسد.
 
این کتاب در سال 1383 با زبان فارسی برای گروه سنی الف و ب (3 تا 9 سال) توسط انتشارات کانون به چاپ رسیده و در سال 1393 به زبان انگلیسی برگردانده شده است. داستان این کتاب که مناسب گروه سنی 8 تا 12 سال است، قصه شیری کوچک است که در قفس باغ وحش به دنیا آمده. او هر روز در قفس قدم می‌زند و با ده قدم به دیوار فلزی قفس برخورد می‌کند. یک روز اتفاق جالبی می‌افتد. نگهبان قفس یادش می‌رود در قفس را ببندد و شیرکوچولو از قفس بیرون می‌رود. اما او عادت داشت فقط 10 قدم مستقیم برود. اگر او قدم یازدهم را برمی‌داشت می‌توانست آزادی خود را به دست آورد و همه جهان را ببیند.
 
کتاب «خانواده‌ آقای چرخشی»

آمار چاپ کتاب «خانواده‌ آقای چرخشی» اثر طاهره ایبد در سال‌های منتهی به 94 حدود 33هزار نسخه بود که در چندین چاپ به کتابخانه‌های کودکان رسیده بود اما در سال قبل 20هزار نسخه‌ جدید از آن انتشار یافت تا آمار شمارگان این اثر تاکنون 53هزار نسخه باشد.
 
در این کتاب داستان کودکی از موهای پدرش بیان می‌شود. او می‌گوید: موهای بابام آنقدر ریخت و ریخت تا فقط یک تار مو روی سرش باقی ماند. معالجات مامان و توصیه‌های دکترهای پوست و مو و عطار محله هم به جایی نرسید و در یک بعد از ظهر فراموش نشدنی تند بادی شوم آخرین تار موی کله بابام را ریشه کن کرد و بر زمین افکند. از آن پس خارش کله بابام شروع شد و او هم کله‌اش را آنقدر می‌خاراند که مثل لبو سرخ می‌شد. اما عجیب این بود که هر وقت کله بابام می‌خارید فکر بکری به ذهنش می‌رسید و سعی می‌کرد فکرش را هم عملی کند. از اینجا بود که زندگی ما با افکار تازه بابام پر از ماجراهای تلخ و شیرین شد تا اینکه یک روز بابام تصمیم گرفت روی سرش مو بکارد.

کتاب «حتی یک دقیقه کافی است»

«حتی یک دقیقه کافی است» اثر آتوسا صالحی از مجموعه‌ «رمان نوجوان امروز» نیز با استقبال خوب مخاطبان روبه‌رو شده است تا آنجا که پیش‌تر این اثر در طی چند سال در 20‌هزار نسخه عرضه شده بود، اما در سال گذشته 23هزار نسخه از این اثر انتشار مجدد یافت تا تعداد نسخه‌های منتشر شده‌ این اثر به 43هزار نسخه برسد.
 
این کتاب که به عنوان کتاب سال بخش داستان نوجوان یازدهمین جشنواره شهید غنی‌پور نیز برگزیده شده نخستین بار در سال 1389 منتشر شده است، داستان دختری به نام رها را به تصویر می‌کشد. رها دختر نوجوانی است که با مادر و پدرش در تهران زندگی می‌کند. تکلیف درس جغرافی او درباره یکی از شهرهای ایران است. او دوست دارد جایی را انتخاب کند که با دیگرشهرها متفاوت باشد. او بدنبال نقشه ایران به سراغ کمد مادر می رود و به جای نقشه، بسته ای را پیدا می‌کند که محتویات آن راز تکان دهنده و هولناکی است.
 
شناسنامه و عروسکی در آن بسته است. شناسنامه هویت واقعی او را فاش می‌کند. نام او رها سروستانی متولد بم در سال ۱۳۷۸ است. و این یعنی مینو و سعید مادر و پدر واقعی او نیستند. از این پس او با پدر و مادر، با مسئولان مدرسه، با دوستان و همکلاسی‌هایش و همه و همه دستخوش بحران می‌شود. مشاور هم کاری از پیش نمی‌برد و چون سد در برابر آنان می‌ایستد. شرکت در مسابقه کشوری شطرنج و آشنایی با شیرین دختری از کرمان کمی او را آرام می‌کند ولی او نقشه دیگری هم در سر دارد. او تصمیم دارد به تنهایی به کرمان برود ولی مینو او را تنها نمی‌گذارد و همراهش می‌رود. او در کرمان عمه خود را ملاقات می‌کند و با حقایق تازه‌ای درباره زلزله و رویدادهای پس از آن روبه‌رو می‌شود. داستان به زیبایی بحران‌های روحی نوجوانان، به ویژه آنان که دستخوش چنین مشکلاتی هستند را بیان می‌کند و همانندسازی با آن موجب تسکین آنان خواهد شد. نشان دادن اهمیت و ارزش فعالیت‌های اجتماعی زنان به شکل داوطلب در نهادهای مدنی از نکته‌های دیگر کتاب است.

کتاب «قلب‌های نارنجی»

دیگر کتاب‌ این فهرست رمان «قلب‌های نارنجی» نوشته‌ مینو کریم‌زاده است که تاکنون در مجموع در 41‌هزار نسخه چاپ شده و از این تعداد 20هزار نسخه در سال 1395 به دست مخاطبان رسیده است.
 
اين كتاب درباره نوجونان امروز و مسائل آن‌هاست و بيشتر درباره بچه‌هايي حرف مي‌زند كه دوست دارند ديده شوند. شخصيت اصلي اثر، دختري به نام ساده است كه خانواده‌ متوسطي دارد و با دختري به نام آلما آشنا مي‌شود كه از خانواده مرفه‌تري است. ماجراهايي در داستان به وجود مي‌آيد كه شخصيت آلما تحت تاثير ساده تغيير مي‌كند. طرح مسائلي كه بچه‌ها با آن سر و كار دارند و واقعي و ملموس بودن داستان و شخصيت‌ها سبب می‌شود بچه‌ها به خوبي با آن ارتباط برقرار كنند.

کتاب «چشم عقاب»

«چشم عقاب» اثر محسن هجری که در قالب مجموعه رمان نوجوان امروز منتشر شده یکی از رمان‌های پرفروش و موفق سال‌های اخیر بوده است. این اثر پیش‌تر در 20هزار نسخه و در سال 95 نیز در 20هزار نسخه منتشر شد.
 
این رمان که در دومین دوره‌ جایزه‌ کتاب سال مهر مؤسسه خیریه‌ مهر طاها موفق شد جایزه‌ بخش ویژه‌ داوران نوجوان این دوره را از آن خود کند، در بستری داستان‌گونه شکل گرفته و به حمله‌ مغول به ایران و مقاومت شیعیان اسماعیلی در برابر آن‌ها می‌پردازد و روايت داستاني از سقوط قلعه‌ «اَلَموت» به دست مغول‌هاست. اين قلعه داراي يكي از بزرگ‌ترين كتابخانه‌هاي جهان اسلام است كه بزرگان و دانشمندان ايراني مانند خواجه نصيرالدين طوسي از اين كتابخانه براي انجام تحقيقات و پژوهش‌هاي خود استفاده مي‌كردند. در داستان «چشم عقاب» يك خواهر و برادر به كمك هم كتاب‌خانه‌ قلعه‌ الموت را نجات مي‌دهند و داستان از نگاه آن‌ها بيان مي‌شود.
 
کتاب «دعاهای زمینی پدربزرگ»

«دعاهای زمینی پدربزرگ» نوشته‌ داگلاس وود از دیگر آثار تجدید چاپی کانون در سال قبل در 20هزار نسخه است. این اثر تاکنون در 40هزار نسخه در سه مرحله چاپ به دست مخاطبان رسیده بود که در سال قبل چاپ‌های سوم تا هفتم آن به دست مخاطبان رسید.
 
پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها معمولاً داستان‌های مختلفی برای نوه‌های خود تعریف می‌کنند و به بسیاری از پرسش‌های آنان درباره زندگی و طبیعت و خدا پاسخ می‌دهند. بچه‌ها هم گاه از روز می‌پرسیدند و گاه از شب. گاهی از زندگی می‌پرسند و گاهی از مرگ. دراین میان، پرسش‌هایی که آنان را از زمین فرا می‌برد و به آسمان پیوند می‌دهد جایگاه خاصی و نگاه آنها به خودشان، جهان اطراف و خداوند دارد. پاسخ سنجیده بزرگترها به این پرسش‌ها می‌تواند در شناخت بچه‌ها و حتی در سرنوشت آنها نقش اساسی داشته باشد. نویسنده این کتاب، با توجه به همین موضوع، پرسش و پاسخ نوه‌ای را با پدربزرگش در فضای زنده طبیعت مطرح می‌سازد و نشان می‌دهد که در این جهان بزرگ همه چیز سر جای خود قرار دارد.


 
کتاب «قلب زیبای بابور»

«قلب زیبای بابور» اثری از جمشید خانیان نیز در فهرست منتشر شده از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان قرار دارد. این کتاب پیش‌تر و در چندین چاپ در 17هزار نسخه منتشر شده بود که این آمار تنها در سال 95 به 20هزار نسخه رسید تا شمارگان این اثر تاکنون به 37هزار برسد.
 
در این کتاب داستان بابور خیلی قبل از تولد او شروع می‌شود،‌ یعنی از زمانی که کشتی بزرگ بادبانی ناخدا ماجد از سفر صید مروارید برمی‌گردد و ناخدا ماجد یک نفر را می‌فرستد دنبال کهور و پیغام می‌دهد که هر چه زودتر نزد او بیاید. کهور در خانه ناخدا کسی را می‌بیند که زندگی او را برای همیشه تغییر می‌دهد. این اتفاق نه تنها زندگی کهور را شکل می‌دهد، بلکه باعث می‌شود که سال‌ها بعد، پسر او به نام بابور دست به کاری شجاعانه بزند و نام خود را برای همیشه در قصه‌ها ماندگار سازد.
 
کتاب «چگونه یک گیاه تبدیل به نفت می‌شود؟»

کتاب «چگونه یک گیاه تبدیل به نفت می‌شود؟» نوشته‌ لیندا تاگلیافرو تاکنون در 35هزار نسخه منتشر شده است. این کتاب در سال 95، در 20هزار نسخه در اختیار مخاطبان قرار گرفت.
 
این کتاب نخستین بار با ترجمه مجید عمیق در سال 1391 منتشر شد و از مجموعه کتاب‌های «چگونه روی می‌دهد» است و به مباحثی مانند کدام گیاهان دریایی میکروسکوپی تبدیل به نفت می شوند؟، مصریان باستان چگونه از نفت برای نگه داری و حفظ مومیایی ها استفاده کردند؟ و خطرات استفاده از منابع سوخت های فسیلی کدام ها هستند؟ می‌پردازد.
 
کتاب «رستم و اکوان دیو»

آمار انتشار کتاب «رستم و اکوان دیو» نوشته افسانه شعبان‌نژاد از 10هزار نسخه سال‌های پیش به 20هزار نسخه در سال گذشته رسید. این کتاب جزء مجموعه 12 جلدی «نامه‌ ‌نامور» است که داستان‌های شاهنامه‌ حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر و حماسه‌سرای قرن چهارم را با نثری ساده و امروزی برای نوجوانان روایت می‌کند و هرجلد آن توسط یکی از نویسندگان کودک و نوجوان بازآفرینی شده است.
 
کتاب «یک سین+ هفت سین»

همچنین آمار شمارگان کتاب «یک سین+ هفت سین» نوشته خسرو باباخانی از 20هزار نسخه به 28هزار نسخه رسیده است. این کتاب شامل مجموعه داستان‌هایی از زندگی روزمره مردم عادی در گوشه و کنار مملکت است. شرح غلبه محبت بر فقر، بیان تقدیر روزگار و هدیه به مادری که در روز مادر منتظر هیچ کس نیست. داستان با زبانی ساده و زیبا نوشته شده و چشم خواننده را به تاریک و روشن زوایای زندگی طبقه محروم جامعه مهمان می‌کند.
 
کتاب «فرش ایران را بشناسیم»
 
شمارگان کتاب «فرش ایران را بشناسیم» اثر احمد دانشگر نیز از 10هزار نسخه به 20هزار نسخه در سال 1395 رسیده است. این کتاب که علی خاکبازان و فاطمه بدرطالعی نیز در تولید آن همکاری داشته‌اند نخستین بار در سال 1390 منتشر شده است به موضوعاتی همچون رنگ‌آمیزی قالی و قالیبافی، تاریخ قالی و قالیبافی و طراحی قالی و قالیبافی در ایران می‌پردازد.

کتاب «سه گلدان» 

افزایش شمارگان کتاب «سه گلدان» نوشته‌ احمدرضا احمدی از 5‌هزار نسخه به 20‌هزار نسخه بخشی نیز از این روند رو به رشد انتشار و استقبال از کتاب خبر می‌دهد. کتاب «سه گلدان» از مجموعه داستان‌های جنگ ایران و عراق، نوشته احمدرضا احمدی برای گروه سنی «د» و «ه» است که نازلی تحویلی تصویرگری آن را انجام داده است. داستان این کتاب درباره سه گلدان لادن، نرگس و شمعدانی و سه خانواده است که با زبانی شاعرانه قصه آن‌ها بیان شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 249140