​چاپ همزمان سه کتاب تازه از حامد ابراهیم‌پور

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۷
 
 
حامد ابراهیم‌‌‌پور، نویسنده و شاعر مطرح کشورمان طی روزهای گذشته سه کتاب «آقای هیچ‌کس»، «پری سامورائی و قضایای دیگر...» و «اعترافات» را راهی بازار نشر کرده است.
 
حامد ابراهیم‌پور
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب‌های «پری سامورائی و قضایای دیگر...» و «اعترافات» عنوان دو مجموعه داستان حامد ابراهیم‌پور است که طی روزهای گذشته از سوی انتشارات آرادمان و نشر آواژ منتشر شده است. همچنین این شاعر در روزهای آینده مجموعه شعر «آقای هیچ‌کس»‌ را توسط انتشارات نیماژ منتشر خواهد کرد.
 
حامد ابراهیم‌پور در این‌باره به «ایبنا» گفت:‌ خوشحالم که طی روزهای گذشته و با همکاری سه نشر، سه کتاب تازه از من راهی بازار کتاب شده است، اما راستش را بخواهید از انتشار همزمان این کتاب‌ها راضی نیستم، چراکه این کار به‌ نوعی همپوشانی است و باعث می‌شود که کتاب‌ها آن‌طور که باید و شاید دیده و خوانده نشوند.
 
وی ادامه داد: بهتر بود این سه اثر با فاصله زمانی چند ماهه از هم منتشر می‌شدند تا مخاطب بتواند هر سه کتاب را تهیه و مطالعه کند، اما در شرایط فعلی حتی اگر مخاطب علاقه‌ای هم به خواندن آثار من داشته باشد، این امکان وجود دارد که به دلیل مسائل اقتصادی، نتواند هر سه کتاب را تهیه کند.

این شاعر و نویسنده کشورمان در توضیح دلایل انتشار همزمان این سه اثر اظهار کرد:‌ کتاب «پری سامورائی و قضایای دیگر...» سال گذشته برای دریافت مجوز به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال شد، اما به دلایلی پروسه دریافت مجوز کمی طولانی شد و این کتاب در کنار دو اثر دیگر مجوز انتشار گرفت.

وی افزود: به تشخیص ناشران هر سه اثر در دی‌ماه و تقریبا همزمان با هم منتشر شده است. امیدوارم در چنین شرایطی کتاب‌ها به خوبی معرفی شوند تا مردم بتوانند هر سه کتاب را مطالعه کنند.

در ادامه به معرفی مختصر این سه اثر می‌پردازیم:
 
 
مجموعه شعر «آقای هیچ‌کس»

مجموعه شعر «آقای هیچ‌کس»، گزیده شعرهای 20 سال اخیر ابراهیم‌پور در سه قالب غزل، مثنوی و چهارپاره است، به همین دلیل مخاطب با خواندن کتاب، فضاهای مختلفی را تجربه می‌کند، چراکه شعرها از کتاب‌هایی انتخاب شده‌ که هر کدام در سالی مشخص و بنابر شرایطی خاص سروده شده‌اند.

ابراهیم‌پور در سال‌های گذشته سبک خاصی از غزل مدرن به نام «غزل فرافرم» را به خوانندگان خود پیشنهاد کرد. غزل فرافرم با ارتباط نزدیک بین سینما، شعرکلاسیک و داستان و تغییر فرم کلاسیک به تناسب تغییر راوی، فضا و زاویه دید، امکانات زبانی جدیدی را به غزل‌سرایان امروز معرفی کرد؛ ویژگی که در شعرهای این کتاب نیز مشاهده می‌شود.

مجموعه شعر «آقای هیچ‌کس» در 360 صفحه با شمارگان یک‌هزار و 100 نسخه، به‌ بهای 20 هزار تومان، طی روزهای آینده توسط انتشارات نیماژ راهی بازار نشر خواهد شد.
 

مجموعه داستان «پری سامورائی و قضایای دیگر...»

مجموعه داستان «پری سامورائی و قضایای دیگر...» دیگر اثر جدید حامد ابراهیم‌پور است که از 15 داستان رئالیستی که بار تراژیک دارند، تشکیل شده است.

این مجموعه داستان به قصه‌های آدم‌ها اطراف ما می‌پردازد؛ آدم‌هایی که در زندگی ما حضور دارند، آن‌ها را می‌شناسیم، اما کمتر به آن‌ها توجه کرده‌ایم. در واقع انسان‌های این داستان‌ها، از نظر جغرافیایی و تاریخی، در فاصله‌های دور و نزدیک از همه‌ حضور داشته‌اند و بعضا مشابه آن‌ها، خط مشترک خاطرات جمعی‌مان را در شهری که زندگی می‌کنیم، تشکیل می‌دهند.

«قضیه‌ی پری سامورائی»، «قضیه‌ی کریم جان‌وین»، «قضیه‌ی مریم سنگام»، «قضیه‌ی داوود سوسکه»، «قضیه‌ی حسین کیوسک»، «قضیه‌ی عمو سام»، «قضیه‌ی شوخی شوخی!»، «قضیه‌ی ممد پُشتک»، «قضیه‌ی پهلوون طاووس!»، «قضیه‌ی سعید پروستات»، «قضیه‌ی عباس سرشاخ»، «قضیه‌ی حسین قان‌قان»، «قضیه‌ی مریم ژاپنی» و «قضیه‌ی کریم لنین!» عنوان برخی از داستان‌های این کتاب است.
 
کتاب «پری سامورائی و قضایای دیگر...» در 115 صفحه با شمارگان یک‌هزار نسخه، به‌ بهای 15 هزار تومان توسط انتشارات آرادمان منتشر شده است.
 
مجموعه داستان «اعترافات»

مجموعه داستان «اعترافات»‌ عنوان سومین کتابی است که در دی‌ماه از ابراهیم‌پور منتشر شده است. این کتاب از 62 داستان کوتاه طنز تشکیل شده است. البته آن‌طور که نویسنده در مقدمه مطرح کرده، تکلیف این کتاب با خودش مشخص نیست و گاهی این داستان‌ها در کنار فضای طنز، کمی تراژیک می‌شوند؛ درست مانند زندگی که گاهی گریه‌دار و گاهی خنده‌دار است.

در مقدمه این کتاب آمده است: «بعضی وقت‌ها خاطره‌های لگد شده‌ای است که با دیدن عکسی، پیامی، آگهی ترحیمی، چیزی دوباره سر از گوشه‌های خاک خورده حافظه‌ی نیم‌بند بیرون آورده. گاهی هم داستان آدم‌های گمشده‌ای است که از دور یا نزدیک می‌شناختم‌شان و به هزار دلیل یا همین‌طور بی‌دلیل نتوانسته‌ام فراموش‌شان کنم. آدم‌ها با خودشان امید دارند و دلشوره؛ هیجان دارند و خستگی؛ خنده دارند و گریه...
تکلیف‌شان روشن نیست!
تکلیف این کتاب هم همین‌طور!
به این خاطر هرچه فکر کردم نتوانستم توضیحی در ادامه نامش بگذارم!
بنویسم یادداشت‌های روزانه؟
بنویسم کتاب خاطرات؟
بنویسم مجموعه داستان؟!
چیزی ننوشتم! هرچه دلتان می‌خواهد صدایش کنید!»

کتاب «اعترافات» در 148 صفحه با شمارگان یک‌هزار نسخه، به‌ بهای 10 هزار تومان توسط نشر آواژ راهی بازار نشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 243806