جنتی: ترجمه کتاب‌های دفاع مقدس فرهنگ ایثار و شهادت را در دنیا ترویج می‌کند/ دور شدن از اشرافیت‌طلبی با زنده‌ماندن فرهنگ دفاع مقدس

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۰
 
 
علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جشن ایثار و مقاومت عنوان کرد: یکی از فعالیت‌های این وزارتخانه در خارج از کشور این است کتاب‌هایی را که با موضوع دفاع مقدس در داخل کشور منتشر شده ترجمه کنیم تا فرهنگ ایثار و شهادت و دفاع مقدس را گسترش دهیم.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) جشن ایثار و مقاومت به مناسبت سالروز ورود آزادگان به میهن با حضور علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سردار سرلشگر یحیی رحیم‌ صفوی، فرمانده سپاه پاسداران، دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا سخنرانی و برخی مسئولان این وزارتخانه دوشنبه 26 مرداد در سالن سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ما به عنوان دستگاه فرهنگی تلاش کردیم برای انتقال و توسعه فرهنگ ایثار و مقاومت کتاب‌هایی را که در حوزه دفاع مقدس نوشته شده ترجمه و با این کار به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در دنیا کمک کنیم. خوشبختانه اکثر نمایشگاه‌های کتاب که درباره دفاع مقدس در سطح کشور برگزار شد مورد حمایت این وزارتخانه قرار گرفته است.

جنتی افزود: همچنین تلاش کردیم در حوزه فرهنگ ایثارگران و آزادگان کتاب‌هایی که منتقل‌کننده فرهنگ ایثار و شهادت است در دسترس قرار دهیم. از طرفی کتاب‌هایی را با موضوع دفاع مقدس، فرهنگ ایثار و شهادت نیز در اختیار جوانان و فرزندان ایثارگران قرار داده‌ایم تا این فرهنگ در خانواده‌های آنها نیز درونی شود و نسلی که دفاع مقدس را تجربه نکردند نیز در جریان این بخش از تاریخ کشور ما قرار بگیرند.

وی با اشاره به فعالیت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خارج از کشور اظهار کرد: ما به وسیله رایزن‌های فرهنگی تلاش کردیم کتاب‌هایی را که با موضوع دفاع مقدس در داخل کشور منتشر شده است ترجمه کنیم و در خارج از کشور نیز فرهنگ دفاع مقدس را گسترش دهیم.
 
جنتی با اشاره به نتایج ترجمه آثاری درحوزه دفاع مقدس گفت: ترجمه این آثار در خارج از کشور می‌تواند فرهنگ ایثار و شهادت را که برگرفته از فرهنگ عاشوراست در کشورهای مسلمان و غیرمسلمان ترویج کند و با پیروی از این فرهنگ است که ملتی مانند فلسطین، لبنان و بحرین می‌توانند در مقابل ظلم و دیکتاتوری دژخیمانان بایستند و در برابر ظلم آنها مقاومت کنند و در نهایت به پیروزی دست یابند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: همچنین ما در حوزه مطبوعات و رسانه نیز تلاش کردیم که مطبوعاتی را که در حوزه دفاع مقدس منتشر می‌شود مورد حمایت قرار دهیم به همین منظور یکی از معیارهای ما در حمایت از مطبوعاتی که منتشر می‌شود ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است. به مطبوعاتی که در این زمینه فعالیت کرده‌اند گاه تا سه برابر نیز یارانه دولتی پرداخت شده است.

جنتی بیان کرد: یکی از خطرهایی که امروزه ملت‌ها را تهدید می‌کند و ملت ما نیز از آن مصون نیست دوری از فرهنگ گذشته از جمله فرهنگ زنده دفاع مقدس پس از پایان آن است. برای دوری از اینکه پس از جنگ ما به سمت رفاه‌طلبی و اشرافیت نرویم باید فرهنگ دفاع مقدس در کشورمان نهادینه شود.

وی افزود: بنابراین وظیفه اصحاب فرهنگ و قلم، روحانیون، ائمه جمعه و... این است که فرهنگ دفاع مقدس را که با آن خو گرفته‌ایم تداوم ببخشند تا آن را در درون خودمان زنده نگهداریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ما برای پویایی زنده‌ماندن و دوام فرهنگ ایثار و شهادت علاوه بر توجه به وضعیت معیشتی ایثارگران سرفراز کشورمان تلاش کردیم هنر را در عرصه فرهنگ دفاع مقدس رواج دهیم و از هنرمندان این عرصه حمایت کنیم.

جنتی اظهار کرد: اکنون در جمع ما سردار رحیم صفوی حضور دارند. وی فردی اهل قلم، پرتلاش و فرهیخته است و از همه مهمتر دارای اخلاق حسنه است. ایشان یکی از نیروهای پرتلاش در عرصه دفاع مقدس بوده‌اند و امروز نیز در زنده‌ماندن و ترویج این فرهنگ نقش مهمی دارند.

این همایش با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد شهید و امور ایثارگران برپا شده و در این مراسم کتاب «روزگار آشنا» که خاطرات یکی از آزادگان به نام «قادر آشنا» را دربردارد و توسط عادله ارشادی نوشته شده رونمایی می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 222767