پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخی فروشگاه شهر کتاب/از نام‌آوران تاریخ تا انقلاب مشروطه

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۱۰
 
 
کتاب‌های «تاريخ قرن بيستم»، «يادداشت‌هاي علم جلد 7»، «نام‌آوران تاريخ»، «انقلاب مشروطه ايران» و «كودتا (28 مرداد سازمان سيا و ريشه‌هاي روابط ايران و آمريكا در عصر مدرن)» پنج کتاب پرفروش حوزه تاریخ فروشگاه مرکزی شهر کتاب را تشکیل می‌دهند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) پرفروش‌های نیمه اسفندماه فروشگاه شهرکتاب مرکزی اعلام شد. پنج اثر تاریخی با عنوان‌های «تاريخ قرن بيستم»، «يادداشت‌هاي علم جلد 7»، «نام‌آوران تاريخ»، «انقلاب مشروطه ايران» و «كودتا (28 مرداد سازمان سيا و ريشه‌هاي روابط ايران و آمريكا در عصر مدرن)» در این میان پرفروش‌های این نیمه خودنمایی می‌کند.

تاريخ قرن بيستم/ شون لنگ- مهرك ايروانلو/ كتاب آوند دانش

«تاریخ قرن بیستم for Dummies» نوشته «شون لنگ» با ترجمه مهرک ایروانلو از مجموعه «کتاب‌های دامیز، کاربردی و سودمند» کتاب نسبتا پرحجمی به‌شمار می‌رود که در پنج بخش و 25 فصل «سال جنگ بزرگ: 19-1900»، «سال‌های دیکتاتوری‌های بزرگ: 45-1919»، «جهان تقسیم شده: 89-1945»، «پیش به سوی هزاره» و «بخش ده‌تایی‌ها» مسایل جهان در قرن گذشته را به زبان ساده بیان کرده است. این کتاب برای علاقه‌مندان به تاریخ، نکته‌های جذاب بسیاری دارد.

درباره این کتاب آمده است: «یادمان باشد آغاز یک قرن جدید الزاما به معنای تغییر نیست (شما وقتی در روز تولدتان از خواب بیدار می‌شوید، تغییری احساس می‌کنید؟) بعضی از تاریخدانان به‌گونه‌ای از قرن بیستم صحبت می‌کنند که گویی واقعا با جنگ جهانی اول آغاز شده و بعضی دیگر آن را دقیقا با فروپاشی دیوار برلین به پایان می‌رسانند. این کتاب از وقایع مربوط به اواخر قرن نوزدهم شروع می‌کند، همراه با شما وارد هزاره می‌شود و تا کمی پس از آن ادامه می‌دهد.» 

چاپ نخست تاریخ قرن بیستم for Dummies» نوشته «شون لنگ» با ترجمه مهرک ایروانلو در 496 صفحه، شمارگان دوهزار نسخه و بهای 25 هزار و 900 تومان از سوی انتشارات آوند دانش راهی بازار کتاب شده است.

يادداشت‌هاي علم جلد 7/ اميراسدالله علم/ معين

اين اثر مشتمل بر يادداشت‌هاي روزانه اسدالله علم و حاوي اطلاعات مستندي درباره رويدادهاي مهم تاريخ معاصر ايران است. جلد هفتم و پاياني كتاب «يادداشت‌هاي علم» به خاطرات روزانه اسدالله علم، نخست‌وزیر ایران از سال ۱۳۴۱ تا سال ۱۳۴۲ خورشیدی را دربرمی‌گیرد. علم تمام يادداشت‌هايش را در بانك سوييس نگهداري و پيرو وصيت خود مبني بر اين كه اين يادداشت‌ها پس از مرگ خود و شاه، 20 سال بعد منتشر شود، از سوي علينقي عاليخاني، وزير اقتصاد دوران پهلوي و از دوستان خانوادگي وي و با اجازه همسر علم از بانك سوييس بيرون آورده و ويرايش شده است.

«اميراسدالله علم» يكي از شخصيت‌هاي قدرتمند و با ‌نفوذ دوران پهلوي بود. او سال‌ها رياست املاك سلطنتي و مدتي نيز رياست بنياد پهلوي را برعهده داشت و سپس به نخست وزيري رسيد. علم در سال 1345 (پس از حسين قدسي نخعي) به وزارت دربار محمدرضا شاه منصوب شد و اين سمت را نزديك به 11 سال يعني تا چند ماه پیش از پايان عمرش، حفظ كرد. وي محرم اسرار شاه و از معدود شخصيت‌هاي مورد اعتماد وی بود. علم در همه جنبه‌هاي زندگي شاه و روابط او با خانواده و نزديكانش به نحوي دخالت داشت.

چاپ نخست جلد هفتم كتاب «يادداشت‌هاي علم» با ويراستاري علینقي عاليخاني، در 750 صفحه، شمارگان دو هزار نسخه و بهاي 25 هزار تومان از سوي انتشارات معين چاپ و وارد بازار كتاب شده است.

نام‌آوران تاريخ / اودهام پرس- فهيمه حصاركي/ جويا

این کتاب به معرفی دانشمندان و مشاهیر مطرح جهان می‌پردازد. از چهره‌های سیاسی تا فیزیک، شیمی و ریاضی همه را دربرمی‌گیرد. معرفی چهره‌های تاثیرگذار تاریخ جهان به همراه بیوگرافی مختصر آنها در این کتاب مورد توجه قرار گرفته است.

چاپ نخست کتاب «نام‌آوران تاریخ» نوشته اودهام پرس با ترجمه فهیمه حصارکی در 448 صفحه و به قیمت 250 هزار تومان از سوی نشر جویا منتشر شده است.

انقلاب مشروطه ايران/ ژانت آفاري- رضا رضايي/ بيستون

اثر حاضر پژوهشی درباره «انقلاب مشروطه ایران» در خلال سال‌های (1290ـ 1285ش) 1911ـ 1906م است كه در قالب پنج بخش با عناوین «در آستانه»، «مشروطه اول»، «نیروها و سوداهای نو»، «استبداد صغیر» و ««مشروطه دوم» سامان یافته است.

این کتاب پژوهشی از ورای تمام منابع مربوط به احمد کسروی، مهدی ملک‌زاده، یحیی دولت‌آبادی و ناظم‌الاسلام کرمانی است و مهمتر از همه زدودن زوائد و اغراق گویی‌های خودمحورانه در این منابع است. همچنین محصول سود جستن از ده‌ها منبع و سند مغفول و مهجور چون روزنامه‌ها، گزارش‌های دیپلماتیک، اخبار روزنامه‌های اروپایی و بسیاری اسناد دیگر است که خود ویژگی‌های دیگری دارد.

در این کتاب مباحثی مانند نقش (ناراضیان مذهبی) در تحولات، انجمن‌های مردمی و جایگاه آنها، نهضت زنان، مطبوعات و تاثیر آنها، تاثیر متقابل انقلاب ایران و مجامع اروپایی، نقش سوسیال دموکرات‌های قفقاز در انقلاب ایران، نگاه دقیق و موشکافانه به تحولات مجلس (قوانین و ترکیب)، شکاف‌ها و جریانات موجود در رهبری انقلاب و… مورد توجه نویسنده قرار گرفته است.

کتاب «انقلاب مشروطه ايران» اثر ژانت آفاري با برگردان رضا رضايي در 570 صفحه، شمارگان دو هزار نسخه و بهای پنج هزار تومان از سوی نشر بیستون منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 219778