مرور رویدادهای حوزه دانش و فناوری در مردادماه سالی که گذشت

کتاب و نشر در آینه ۹۳/ از جایزه فیلدز مریم میر‌زاخانی تا ایجاد کتابخانه دیجیتالی ناسا

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۲۲
 
 
دریافت جایزه فیلدز از سوی مریم میرزا‌خانی و ایجاد کتابخانه دیجیتالی در ناسا، از مهم‌ترین رویداد‌های کتابی حوزه دانش و فناوری در مراد‌ماه 93 بود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) رویداد‌های کتابی حوزه دانش و فناوری در مرداد‌ماه سال 93 بار دیگر نام ایران را به‌عنوان سرزمین صاحب تاریخ و صاحب‌نام در عرصه علم و دانش معرفی کرد. خبر دریافت جایزه «فیلدز» از سوی دانشمند جوان کشورمان، دکتر مریم مراد‌خانی در گرم‌ترین ماه سال بر تلکس خبرگزاری‌ها منتشر شد.
 
جایزه یا نشان فیلدز، جایزه‌ای است که هر چهار سال یکبار به ابتکار ریا‌ضیدان کانادایی «جان چارلز فیلدز» در جریان کنگره اتحادیه جهانی ریاضیات به ریاضیدانان جوان (کمتر از چهل سال) که فعالیت ارزنده‌ای در ریاضی انجام داده باشند، اعطا می‌شود.

مریم میرزاخانی در دوم آگوست سال 2014 در کنگره بین‌المللی ریاضیات، در سئول کره جنوبی، برای پژوهش درباره نظریه سطوح ریمانی و فضاهای مدولی، موفق به دریافت نشان فیلدز شد. «نظریه اعداد» کتابی است که مریم میرزاخانی به‌صورت مشترک تألیف کرده و پیش از این از سوی انتشارات فاطمی منتشر شده بود.
 
اعلام اسامی برترین ناشران حوزه علم و فناوری از دیگر رویداد‌های مهم این ماه در حوزه دانش و فناوری بود. براساس اعلام پایگاه اینترنتی «wischenbart» برترین ناشران دنیا با ارزیابی‌های آماری معرفی شدند.

تلاش «ناسا» برای ایجاد کتابخانه‌ای الکترونیکی شامل منابع الکترونیکی سال‌های 2004 تا 2104، از اخبار مهم رسانه‌های جهان در مردادماه سال 93 بود.
 
ردیف عنوان مطلب  مطالعه در ایبنا
  1 جایزه فیلدز 2014 در دستان نویسنده «نظریه اعداد»/ نگاهی به کتاب مریم میرزاخانی اینجا
2 ستاری: پیگیر اجرایی شدن تفاهم‌نامه با وزارت ارشاد از جمله در حوزه نشر هستیم اینجا
3 معرفی برترین ناشران حوزه علم در سال 2013 اینجا
4 عرضه جدیدترین کتاب‌خوان دیجیتالی بارنزاندنوبل با همکاری سامسونگ اینجا
5 ناسا و ساخت امپراتوری کتاب‌های الکترونیکی اینجا
6 پرداخت وام به مدرسان دانشگاه برای تالیف کتاب       اینجا
7 راه‌اندازی سیستم پروفایل «پندار بازار»/ تسهیلات دیگر در راه است      اینجا
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 216564