پیشنهاد وزیر ارشاد برای برپایی نمایشگاه‌های مشترک کتاب در دیدار با سفیر کشور پادشاهی نروژ

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۵۴
 
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با سفیر کشور پادشاهی نروژ در تهران بر لزوم برپایی نمایشگاه‌های فرهنگی و تالیفات برای شناخت فرهنگ و تمدن دو کشور تأکید کرد و گفت: در دولت تدبیر و امید اقدمات فرهنگی و هنری بسیار خوبی صورت گرفته است که از آن جمله می‌توان به تسریع صدور مجوز چاپ کتاب اشاره کرد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) علی جنتی صبح امروز (یکم دی‌ماه) در دیدار با «اودلیسه نورهیم» سفیر کشور پادشاهی نروژ در تهران اظهار کرد: روابط میان دو کشور از سابقه دیرینه‌ای برخوردار است و اگرچه میان ایران و نروژ فاصله جغرافیایی زیادی وجود دارد اما نقاط مشترک فرهنگی و هنری بسیاری با یکدیگر دارند.

وی افزود: کشور ایران آمادگی دارد تا با نروژ در حوزه‌های فرهنگی و هنری از جمله تبادل هیأت‌های فرهنگی و هنری در حوزه‌های ادبیات، موسیقی، تئاتر، فیلم، هنرهای تجسمی و ... همکاری‌های لازم را داشته باشد.

جنتی ادامه داد: در حوزه‌های علمی و دانشگاهی نیز ظرفیت‌های خوبی برای توسعه روابط میان دو کشور وجود دارد که با استفاده از این ظرفیت‌ها می‌توان به گسترش روابط دو کشور کمک بسیاری کرد.

وزیر ارشاد دولت تدبیر و امید با اشاره به حضور نخست وزیر سابق نروژ در اجلاس جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری در تهران گفت: دو کشور همکاری‌های پراکنده‌ای در حوزه‌های فرهنگی و هنری با یکدیگر دارند و باید به سمتی برویم تا تفاهمنامه‌های همکاری‌های فرهنگی میان ایران و نروژ با هدف مشخص شدن حدود همکاری‌ها و ایجاد الزامات اجرایی به امضا برسد.

وی افزود: گفت‌و‌گوی مقامات کلیسایی نروژ با مقامات مذهبی جمهوری اسلامی ایران درباره موضوعات مشترکی که اسلام و مسیحیت به آن باور دارند؛ می‌تواند یکی از حوزه‌های همکاری میان دو کشور باشد.

این عضو کابینه دولت یازدهم گفت: برگزاری هفته‌های فرهنگی و برپایی نمایشگاه‌های فرهنگی می‌تواند در شناخت فرهنگ و تمدن ملت‌ها نقش بسزایی ایفا کند.

وی با اشاره به اقدامات فرهنگی و هنری در دولت تدبیر و امید افزود: در این دولت، اقدمات فرهنگی و هنری بسیار خوبی صورت گرفته است که از آن جمله می‌توان به تسریع در صدور مجوز چاپ کتاب، نشریات و صدور مجوز فعالیت برای تأسیس مؤسسات فرهنگی و هنری، فعالیت‌های هنری مانند تئاتر، موسیقی سینما و ... اشاره کرد.

جنتی گفت: سیاست دولت تدبیر و امید گسترش آزادی‌های سیاسی، بیان و مطبوعات است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز همین سیاست را در پیش گرفته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فعالیت‌های زنان در ایران، اظهار کرد: زنان کشور ایران در حوزه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، هنری، مطبوعات و رسانه، کارگردانی فیلم و ... فعالیت‌های گسترده ای دارند.

در ادامه «اودلیسه نورهیم» سفیر کشور نروژ در تهران با ابراز خرسندی از حضور در ایران، گفت: در اجلاس جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری در تهران حضور داشتم و در آنجا بحث‌هایی درباره گسترش روابط با کشور ایران داشتیم. در حال حاضر موضوع افراطی‌گری و مبازه با خشونت در جهان در دستور کار وزارت امور خارجه کشور نروژ است.

وی افزود: فرهنگ و تمدن ایران از قدمت بسیاری برخوردار و از لحاظ سنت‌ها، تاریخ و ... بسیار کهن است. همچنین ایران در حوزه‌های هنری از جمله تئاتر بسیار قوی عمل کرده است و برخی گروه‌های تئاتر نروژ قصد دارند در این دوره از جشنواره تئاتر فجر کشور ایران شرکت کنند.

«نورهیم» ادامه داد: در حوزه‌های تحقیقاتی و علمی همکاری‌های خوبی میان دو کشور صورت گرفته است. بنابراین، فرصت‌های بسیاری برای ادامه و گسترش روابط میان دو کشور وجود دارد.

سفیر کشور نروژ در تهران با اشاره به پیشنهاد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر توجه به مشترکات دین اسلام و مسیحیت، افزود: از اولویت‌های سیاست خارجی نروژ گفت‌وگوی میان ادیان است. به نظر می‌رسد تفاهم و احترام به دانستن از فرهنگ یکدیگر، به تقویت و گسترش همکاری‌های دو کشور کمک بسیاری می‌کند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 213948