دبیر شانزدهمین نمایشگاه کتاب مشهد تاکید کرد

ضرورت برنامه‌ریزی برای حضور ناشران بین‌المللی با توجه به معرفی مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۲
 
 
دبیر شانزدهمین نمایشگاه کتاب مشهد در نشست خبری که در حاشیه این نمایشگاه بین‌المللی برگزار شد، گفت: ساختار نمایشگاه کتاب مشهد باید یک هویت مستقل پیدا کند، چراکه مشهد در سال 2017 پایتخت فرهنگی جهان اسلام خواهد بود.
ضرورت برنامه‌ریزی برای حضور ناشران بین‌المللی با توجه به معرفی مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام
 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) حسین مسگرانی، دبیر شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مشهد در نشست خبری که در حاشیه این نمایشگاه برگزار شد، اظهار کرد: باید اعتبارات بیشتری به نمایشگاه کتاب مشهد اختصاص داده شود تا خدمات بهتری به مردم ارائه شود. 

وی با بیان این‌که 600 میلیون تومان بُن برای نمایشگاه کتاب در شهری مثل مشهد کافی نیست و این مبلغ باید بین 800 میلیون تا یک میلیارد تومان باشد. ادامه داد: در طول هفت روز برگزاری نمایشگاه کتاب مشهد یک میلیارد و 500 میلیون تومان تراکنش برای فروش کتاب ثبت شده است، اما با توجه به این‌که قیمت کتاب‌ها بالا است و دانشجویان و حوزویان مشکلاتی برای خرید کتاب داشتند، اگر این مشکلات نبود فروش کتاب در نمایشگاه بیشتر می‌شد.

معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: با توجه به قیمت‌های کنونی کتاب‌ها، متاسفانه جایگاه کتاب در سبد خانواده‌ها تضعیف شده که باید در این زمینه تمهیدات جدی اندیشیده شود؛ برگزاری نمایشگاه کتاب، افزایش سقف بُن پرداختی در سال‌های بعد می‌تواند در این زمینه مثمرثمر باشد. 

مسگرانی در ادامه با بیان اینکه ساختار نمایشگاه کتاب مشهد باید یک هویت مستقل پیدا کند، گفت: مشهد در سال 2017 پایتخت فرهنگی جهان اسلام خواهد بود. بنابراین، به نظر می‌رسد باید با یک برنامه‌ریزی مشخص حضور ناشران بین‌المللی را در این نمایشگاه تقویت کنیم تا سال 2017 یک نمایشگاه خوب برای تمامی جهان اسلام داشته باشیم. 

دبیر شانزدهمین نمایشگاه کتاب مشهد ادامه داد: برگزاری نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال در کنار نمایشگاه کتاب مشهد اقدام خوبی بود چرا که موسسات و رسانه‌هایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند می‌توانند به بُعد کیفی نمایشگاه کمک کنند.

مسگرانی از برگزاری شب‌های فرهنگی شهرستان‌های مختلف به عنوان یک مراسم آیینی در این نمایشگاه یاد کرد و افزود: امیدوارم سال‌های آینده یک پازل نمایشگاهی داشته باشیم و نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال و نمایشگاه مطبوعات را در کنار نمایشگاه کتاب برگزار کنیم. 

معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: امسال علاوه بر نظرسنجی از عموم مردم، از غرفه‌داران نیز نظرسنجی کردیم تا از نظرات آنها در برگزاری بهتر نمایشگاه کتاب مشهد سال آینده استفاده کنیم. 

وی با بیان این‌که حضور کیفی مراکز دینی در نمایشگاه کتاب مشهد امسال، چشمگیر بوده است، اظهار کرد: آستان قدس رضوی، مرکز مدیریت حوزه علمیه و مراکز دینی دیگر، چهره فعال و متفاوتی نسبت به سال‌های گذشته در نمایشگاه داشتند. 

دبیر شانزدهمین نمایشگاه کتاب مشهد با بیان این‌که برگزاری مطلوب نمایشگاه کتاب نیازمند هماهنگی و هم‌افزایی یک حلقه مدیریتی است، بیان کرد: مدیریت نمایشگاه بین‌المللی مشهد، موسسات خصوصی، تعاونی ناشران استان و اداره ارشاد در کنار یکدیگر، یک حلقه هستند که برگزاری مطلوب نمایشگاه تلاش همه این بخش‌ها را می‌طلبد. در این دوره، از 30 ناشر ویژه برای شرکت در نمایشگاه دعوت به عمل آمد که 26 ناشر دعوت را اجابت کرده و در نمایشگاه شرکت کردند. 

وی در پایان سخنانش، گفت: کمیته جانمایی نمایشگاه، فضای مناسب‌تری برای ناشران ویژه نسب به سال‌های گذشته در نظر گرفت تا این ناشران بتوانند به‌راحتی فعالیت کنند.

شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مشهد مقدس شنبه (۳ آبان‌ماه) در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی مشهد با حضور سید عباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افتتاح شد. این نمایشگاه دیروز (9 آبان‌ماه) به کار خود پایان داد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 210389